«Ադրբեջանում հայտնված Կարեն Ղազարյանի վիճակը լավ չէ»․ գերեվարված հայերին վերջին անգամ այցելել են փետրվար ամսին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները վերջին անգամ այս տարվա փետրվար ամսին են այցելել ադրբեջանական կողմում հայտնված Վայոց Ձորի Եղեգիս համայնքի բնակիչ, ժամկետային զինծառայող Արայիկ Ղազարյանին, Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի 34-ամյա բնակիչ Կարեն Ղազարյանին, Արցախի Հանրապետության (ԼՂՀ) քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանին։ «Ա1+»-ին հայտնեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Նշենք, որ Արսեն Բաղդասարյանը  գերեվարվել է 2014թ. դեկտեմբերի 26-ին, Արայիկ Ղազարյանն ադրբեջանական կողմում հայտնվել է 2019 թվականի օգոստոսի 12-ին, իսկ Կարեն Ղազարյանը՝ 2018 թվականի հուլիսի 15-ին։
«Ես կարող եմ ասել վերջին այցելության մասին, որը կարող ենք հաստատել։ Այն եղել է այս տարվա փետրվարին։ Նրանց վիճակի մասին չեմ կարող ասել, որովհետև նման բաները մենք չենք կիսվում հանրության հետ։ Այդ անձանց միջև մեր երկխոսություններով, մեր մտահոգություններով կիսվում ենք իշխանությունների և ընտանիքի հետ։ Այսինքն՝ այդ շրջանակից դուրս է մնում հանրությունը»,- շարունակեց ԿԽՄԿ ՀԳ հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավարը։
Ամատունին նշեց, որ այցելություններ կատարելու պատրաստակամություն «Կամիր խաչը» միշտ ունի, և ինքը կարող է հաստատել միայն կազմակերպության կատարած այցելության փաստը։ Իսկ Ադրբեջանում հայտնված հայերի ընտանիքները, ըստ նրա, տեղեկություններ ստանում են «Կարմիր խաչ»-ի միջոցով, որովհետև այցելողը կոմիտեի պատվիրակությունն է։
Այսինքն՝ ընտանիքները վերջին անգամ տեղեկություններ ստացել են փետրվար ամսին։ «Կարմիր խաչ»-ի  հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավարը նաև չասաց փետրվար ամսին կատարված այցելության ժամանակահատվածը, քանի որ որոշել են այս ընթացքում նշել միայն այցելության ամիսը։
Հարցին՝ ինչո՞ւ է «Կարմիր խաչ»-ի գրասենյակը վերջին անգամ  փետրվար ամսին այցելելություն կատարել, պատասխանեց, որ առաջին պատճառը կորոնավիրուսն է։
«Բացի դրանից, ցանկացած հանդիպում մենք կարող ենք կատարել միայն իշխանությունների համաձայնությամբ: Դա նրա համար չեմ ասում, որ թույլ են տալիս կամ ոչ։ Բայց կազմակերպությունը չի կարող ամեն պահի ցանկանալ «դուռը բացել» և մտնել ցանկացած տեղ։ Մուտք գործելը պայամանվորված է փոխադարձ համաձայնությամբ»,- ընդգծեց նա։
Իսկ, թե հաջորդ այցելությունը երբ է նախատեսված, Ամատունին ժամկետներ դժվարացավ նշել, իսկ այցելությունները կատարվում են պարբերականությամբ, և կոմիտեն երբևէ խոչընդոտ չի ունեցել։
«Ինչ վերաբերում է հաջորդ այցելությանը, հնարավորության դեպքում կայցելենք։ Հատուկ օր չկա նախատեսված։ Մենք շատ լավ երկխոսություն ունենք իշխանությունների հետ, նաև կորոնավիրուսի հետ կապված ենք աջակցել, և շարունակում ենք։ Իշխանությունների հետ երկխոսությունն ընթացիկ է, և երբեք չենք դադարել ինֆորմացիա փոխանակել»,- շարունակեց նա։
Իսկ երկխոսության բովանդակությունը, նրա փոխանցմամբ, վերաբերում է պետություններում պահվող անձանց կեցության պայմանների, իրավունքների և ընտանիքների հետ կապին։
Արսեն Բաղդասարյանի, Կարեն Ղազարյանի և Արայիկ Ղազարյանի վիճակի վերաբերյալ տեղեկությունների համար նաև կապ հաստատեցինք ՀՀ Պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար, մայոր Շուշան Ստեփանյանի հետ։
«Ես իրավունք չունեմ տեղեկություն փոխանցել, դա «Կարմիր խաչ»-ի լիազորությունների շրջանակներում է։ Գուցե իրենք ինչ-որ բան չեն ասում՝ գործընթացին (նկատի ունի գերիների վերադարձի - հեղ․) չվնասելու համար»,- նշեց ՊՆ մամուլի քարտուղարը։
Վերջինս նաև ասաց, որ Ադրբեջանում հայ գերիների առողջական վիճակի վերաբերյալ նույնպես չի կարող տեղեկություն տրամադրել, և «Կարմիր խաչ»-ն է այցելություններ անում, և կազմակերպությունն է լիազորված այս հարցերին պատասխանելու։
ԱՀ Պաշտպանության բանակի մամուլի քարտուղար, գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը նույնպես տեղեկություններ չկարողացավ փոխանցել մեր հայրենակիցների վերաբերյալ։
Արցախում «Կարմիր խաչ»-ի առաքելության ներկայացուցիչ Էսթեր Մուսայելյանն ավելին չասաց, քան ասել էր իր գործընկերը՝ Զառա Ամատունին։
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանին և ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանին կատարած զանգերը մնացին անպատասխան։
Եղեգիս համայնքից Արայիկ Ղազարյանի վերաբերյալ համայքնի ղեկավար Արթուր Ստեփանյանն ասաց, որ վերջին 15 օրվա տեղեկությունները չունեն։
«Դրանից առաջ, որ  «Կարմիր խաչ»-ը գնացել էր, այնտեղից իրենից նամակ է բերել, որ «ամեն ինչ նորմալ է, էս կոմ, էն կոմ»։ Նամակը 15-20 օր առաջ է բերել»,- շարունակեց Ստեփանյանը։
Վերջինիս խոսքերով՝ վերջերս, որ իրենք այցելության են գնացել Ղազարյանի ընտանիքին, Արայիկ Ղազարյանի նամակներն են կարդացել։ Համայնքապետի խոսքերով՝ Ղազարյանի մայրը ցանկանում էր նաև «Կարմիր խաչ»-ի միջոցով գնա Ադրբեջան՝ որդուն տեսնելու։
«Այն էլ երեխան նամակ էր գրել, որ «պետք չէ, որ դուք գաք և այլն»։ Առողջական վիճակի վերաբերյալ այնքան են իմանում, որքան գրում է՝ «նորմալ ա»»,- եզրափակեց Արթուր Ստեփանյանը։
Իսկ Բերդավան գյուղից Կարեն Ղազարյանի հոր՝ Արմեն Ղազարյանի խոսքերով՝ որդու վիճակը լավ չէ։
««Կարմիր խաչ»-ից մեզ փոխանցել են, որ իր վիճակը լավ չէ։ Ինքն առողջական խնդիրներ ունի։ Ոչ մեկի հետ չի շփվում, չի խոսում։ Բանտախցից դուրս չի գալիս թույլատրելի ժամին, ուտելը վատ է»,- շարունակեց Կարեն Ղազարյանի հայրը։
Արմեն Ղազարյանի փոխանցմամբ՝ որդին նախկինում էլ հոգեկան խնդիրներ ունեցել է, հիմա վիճակն ավելի է սրվել, դեղորայք չի ընդունում, առողջականը լավ չէ։ Հարցին՝ ետ վերադարձնելու համար ի՞նչ քայլեր են կատարվում, պատասխանեց, որ տեղյակ չէ, իրենց ոչինչ չեն ասում։ Առողջական վիճակի վերաբերյալ, ըստ Արմեն Ղազարյանի, փոխանցվել է «Կարմիր խաչ»-ի բժշկի կողմից։
«Այստեղ դեղորայք էր ընդունում, տալիս էինք, այստեղ նորմալ էր, հիմա որ չի ընդունում, փաստորեն վիճակը սրվել է»,- ասաց Արմեն Ղազարյանը։ Հարցին՝ վերջին անգամ իշխանություններն ի՞նչ են ասել որդու հետ կապված, պատասխանեց․ «Դե ասել են, որ «կվերադարձնենք»»։
Ժամկետային զինծառայող Արայիկ Ղազարյանի մայրը՝ Կարինե Բաղդասարյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ գնացել է «Կարմիր խաչ»-ի հայաստանյան գրասենյակ, և  իրեն միայն որդուց նամակ են փոխանցել։
Հարցին՝ որդին ինչպե՞ս է իրեն զգում, ի՞նչ է ասել նամակում, պատասխանեց․
«Գրել է, որ կգա, բայց ե՞րբ, չգիտի։ Ո՞նց կգա, դա էլ չգիտի»։ Ըստ Կարինե Բաղդասարյանի՝ «Կարմիր խաչ»-ը փետրվարի 20-ին է որդուն այցելել։ Իսկ թե Ղազարյանին ինչպես  են վերաբերվում Ադրբեջանում, մայրն ասաց, որ այդպիսի բաները որդին չի ասում․ «Ինքը չի էլ կարող ասել, որովհետև իր կողքը կանգնում են, ինքը գրում է։ Դա բոլորիս էլ պարզ է»։
Իսկ որդուն վերադարձնելու մասով Բաղդասարյանն ասաց, որ իշխանություններն իրեն ասել են՝ «գերիների փոխանակում չենք կարող իրականացնել, որովհետև Ձեր տղան սովորական զինվոր է, չենք կարող փոխանակել Շուշիում բանտարկված դիվերսանտների հետ»։
Արայիկ Ղազարյանի մայրը նշեց, որ մարտ ամսին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի իրավաբանական բաժնի համակարգող Արայիկ Զալյանը մարտ ամսին որդու հետ կապված դիմում է ուղարկել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, և այնտեղից պատասխանել են, որ վաղը՝ մայիսի 14-ին, դիմումի հետ կապված պատասխան կլինի։
«Ես ինքս եմ գրել դիմումը։ Դիմումի մեջ նշել եմ, որ «Ադրբեջանում երեխային վտանգ է սպառնում, խոշտանգում և այլն»։ Բոլորիս էլ պարզ է՝ ինչ է կատարվում։ Գոնե տանեն երրորդ երկիր։ Իշխանությունը քայլեր չի ձեռնարկում»,- մանրամասնեց Կարինե Բաղդասարյանը։
Վերջինս նշեց, որ Արցախից ռազմական քննիչն իրեն ասել է, որ որդուն 6-7 տարի ազատազրկում է սպասվում՝ դասալքության համար։
«Ասում եմ՝ «տեսախցիկներ կան, եթե իմ տղան դիրքը թողել, գնացել է, ցո՛ւյց տվեք։ Օրը ցերեկով ո՞նց է կարող զինվորը փախչի»։ Եթե զինվորը 10 անց 25 րոպե դիրքերում է եղել, 12-ին արդեն Ադրբեջանական ալիքը ցույց է տվել։ Հնարավո՞ր է ցերեկով փախչել, որ ոչ մեկը չտեսնի»,- ասաց նա։ Մայրը պատրաստվում է «մինչև վերջ պայքարել»։
Արսեն Բաղդասարյանի ընտանիքի հետ չհաջողվեց կապ հաստատել։
Նշենք, որ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի 34-ամյա բնակիչ Կարեն Ղազարյանին Գյանջայի ծանր հանցագործությունների դատարանը շինծու մեղադրանքով 2019 թ.  փետրվարի 27-ին դատապարտել էր  20 տարվա ազատազրկման , իսկ ԼՂՀ քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանը 2015 թվականիի մայիսի 5-ին՝ 15 տարվա ազատազրկման, նույնպես շինծու մեղադրանքով։
«Կարմիր խաչը» այցելել է նաև ԼՂՀ «Շուշի» քրեակատարողական հիմնարկում իրենց պատիժը կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին։ Շահբազ Գուլիևը դատապարվել է 22 տարվա ազատազրկման, իսկ Դիլհամ Ասկերովը՝ ցմահ ազատազրկման։ Նրանք, և խմբից ևս մեկը (Հասան Հասանովը սպանվել է Արցախի իրավապահների ուժերի կողմից գործողության ժամանակ) 2014 թվականի հուլիսին կատարած դիվերսիայի ընթացքում գերեվարել, ապա սպանել էին Քարվաճառից 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին։

«Состояние Карена Казаряна, оказавшегося в Азербайджане, плохое»: пленных армян в последний раз посещали в феврале
Поддержи А1+!Представители Международного комитета Красного Креста в последний раз в февраля сего года посетили оказавшегося на азербайджанской стороне жителя общины Ехегис Вайоц Дзора, срочного военнослужащего Араика Казаряна, 34-летнего жителя села Бердаван Тавушской области Карена Казаряна, гражданина Республики Арцах (НКР) Арсена Багдасаряна. «А1+» сообщила руководитель коммуникационных программ армянского офиса Международного комитета Красного Креста Зара Аматуни.
Отметим, что Арсен Багдасарян был взят в плен 26-го декабря 2014г., Араик Казарян оказался на азербайджанской стороне 12-го августа 2019 года, а Карен Казарян – 15-го июля 2018 года.
«Я могу сказать о последнем визите, который мы можем подтвердить. Он был в феврале сего года. Об их состоянии не могу сказать, потому что подобными вещами мы не делимся с общественностью. Нашими диалогами с этими лицам, нашими беспокойствами мы делимся с властями и семьей. То есть общественность остается за пределами этого круга», - продолжила руководитель коммуникационных программ АО МККК.
Аматуни отметила, что у «Красного Креста» всегда есть готовность наносить визиты, и она может подтвердить только факт визита, нанесенного организацией. А семьи армян, оказавшихся в Азербайджане, по ее словам, получают информацию посредством «Красного Креста», поскольку визит наносит делегация комитета.
То есть семьи в последний раз получили информацию в феврале. Руководитель коммуникационных программ армянского офиса «Красного Креста» также не сообщила период февральского визита, поскольку решили за это время указать только месяц визита.
На вопрос, почему офис «Красного Креста» в последний раз нанес визит в феврале, ответила, что первая причина – это коронавирус.
«Кроме того, любую встречу мы можем совершить только с согласия властей. Я говорю не для того, что разрешают или нет. Но организация не может в любой момент захотеть «открыть дверь» и войти в любое место. О входе договариваются по взаимному согласию», - подчеркнула она.
А когда предусмотрен следующий визит, Аматуни затруднилась указать сроки, а визиты наносятся периодически, и у комитета никогда не было препятствий.
«Касательно следующего визита, при возможности посетим. Специального дня не назначено. Мы очень хорошо ведем диалог с властями, также помогли в связи с коронавирусом, и продолжаем. Диалог с властями продолжается, и мы никогда не прекращали обмениваться информацией», - продолжила она.
А содержание диалога, по ее словам, относится к условиям проживания лиц, содержащихся в государствах, их правам, связи с семьей.
Для того, чтобы получить информацию о состоянии Арсена Багдасаряна, Карена Казаряна и Араика Казаряна, мы также связались с пресс-секретарем Министерства обороны РА, майором Шушан Степанян.
«Я не имею права сообщать информацию, это – в рамках полномочий «Красного Креста». Возможно они чего-то не говорят, чтобы не навредить процессу (имеет в виду возврат пленных – авт.)», - отметила пресс-секретарь МО.
Последняя также сказала, что не может предоставить информацию и о состоянии здоровья армянских пленных в Азербайджане, и «Красный Крест» наносит визиты, и организация уполномочена отвечать на эти вопросы.
Пресс-секретарь Армии обороны АР, полковник Сенор Асратян также не смог сообщить информацию о наших соотечественниках.
Представитель миссии «Красного Креста» в Арцахе Эстер Мусаелян не сказала большего, чем ее коллега Зара Аматуни.
Наши звонки пресс-секретарю премьер-министра РА Мане Геворгян и пресс-секретарю президента АР Давиду Бабаяну остались без ответа.
Артур Степанян - глава общины Ехегис, откуда родом Араик Казарян, сказал, что у них нет информации за последние 15 дней.
«До этого, когда поехал «Красный Крест», принесли оттуда их письмо, что «все нормально и т. д.». Письмо принесли 15-20 дней назад», - продолжил Степанян.
По его словам, недавно, когда они посетили семью Казаряна, прочли письма Араика Казаряна. По словам главы общины, мать Казаряна также хотела при помощи «Красного Креста» поехать в Азербайджан, чтобы увидеть сына.
«Ребенок написал в письме, что «не нужно, чтобы вы приезжали и др.». О состоянии здоровья знаем только то, что пишет: «нормально»», - заключил Артур Степанян.
А по словам отца Карена Казаряна из села Бердаван – Армена Казаряна – сын в плохом состоянии.
«Из «Красного Креста» нам передали, что он в плохом состоянии. У него проблемы со здоровьем. Ни с кем не общается, не разговаривает. Не выходит из тюремной камеры в разрешенное время, плохо ест», - продолжил отец Карена Казаряна.
Как передает Армен Казарян, у сына и раньше были психические проблемы, сейчас ситуация обострилась, он не принимает лекарств, состояние здоровья плохое. На вопрос, какие шаги совершаются для возвращения, ответил, что не знает, им ничего не говорят. О состоянии здоровья, по словам Армена Казаряна, сообщил врач «Красного Креста».
«Здесь он принимал лекарство, мы ему давали, здесь он был в нормальном состоянии, сейчас, когда не принимает, фактически, ситуация обострилась», - сказал Армен Казарян. На вопрос, что в последний раз власти говорили о сыне, ответил: «Ну, сказали: «возвратим»».
Мать военнослужащего по призыву Араика Казаряна Карине Багдасарян сказала в беседе с нами, что ходила в армянский офис «Красного Креста», и ей только передали письмо от сына.
На вопрос, как себя чувствует сын, что написал в письме, ответила:
«Написал, что приедет, но не знает когда. Как приедет – тоже не знает». По словам Карине Багдасарян, «Красный Крест» посещал сына 20-го февраля. А как к Казаряну относятся в Азербайджане, мать сказала, что сын таких вещей не говорит: «Он не может сказать, потому что рядом с ним стоят, он пишет. Это всем понятно».
А по части возвращения сына Багдасарян сказала, что власти ей сказали: «мы не можем осуществить обмен пленных, потому что Ваш сын – обычный солдат, мы не можем обменять его на заключенного в Шуши диверсанта».
Мать Араика Казаряна отметила, что в марте координатор юридического отдела Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Араик Залян в марте в связи с сыном направил заявление в Европейский Суд по правам человека, и оттуда ответили, что завтра, 14-го мая, будет ответ в связи с заявлением.
«Я сама написала заявление. В заявлении отметила, что «В Азербайджане ребенку угрожает опасность, пытки и др.». Всем нам понятно, что происходит. Хотя бы пусть отвезут в третью страну. Власти не предпринимают шагов», - детализировала Карине Багдасарян.
Последняя отметила, что военный следователь Арцаха сказал ей, что сына ждет 6-7 лет заключения свободы за дезертирство.
«Говорю: «есть видеокамеры, если мой сын покинул пост, ушел – покажите! Среди бела дня как может убежать солдат?» Если солдат 10:25 был на позициях, в 12 уже его показал азербайджанский канал. Мог ли он убежать днем так, что никто не увидел?» - сказала она. Мать собирается «бороться до конца».
Связаться с семьей Арсена Багдасаряна не удалось.
Отметил, что 34-летнего жителя села Бердаван Тавушской области Карена Казаряна суд по тяжким преступлениям Гянджи по сфабрикованному обвинению 27-го февраля 2019 г. осудил на 20 лет лишения свободы, а гражданина НКР Арсена Багдасаряна 5-го мая 2015 года – на 15 лет лишения свободы, также по сфабрикованному обвинению.
«Красный Крест» посетил также азербайджанских диверсантов, несущих наказания в уголовно-исправительном учреждении «Шуши» НКР Шахбаза Гулива, осужденного на 22 года, и Дильхама Аскерова – на пожизненное заключение. Они и еще один из их группы (Гасан Гасанов был убит правоохранительными силами Арцаха во время операции) во время диверсии в июле 2014 года взяли в плен, а затем убили 17-летнего Смбата Цаканяна из Карвачара.