ՎԶԵԲ՝ 2020թ. ներդրումային պորտֆելը Հայաստանում եղել է ամենամեծը. Վարչապետը տեսազանգ է ունեցել ՎԶԵԲ նախագահի հետ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր տեսազանգ է ունեցել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասոյի հետ:
Շնորհավորելով Օդիլ Ռենո-Բասոյին ՎԶԵԲ նախագահի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ վարչապետն ասել է. «Հայաստանը բարձր է գնահատում ՎԶԵԲ-ի հետ գործընկերությունը, որի արդյունավետության մասին են վկայում ֆինանսական շուկայի, ՓՄՁ, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում հաջող իրականացվող ծրագրերը: Ցանկանում եմ ընդգծել ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի միջև շարունակական երկխոսության կարևորությունը՝ մեր երկրում կառուցվածքային բարեփոխումներին աջակցելու, ներդրումային միջավայրը բարելավելու և մրցունակ դարձնելու համատեքստում»:
Վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ 2020թ. Հայաստանում ՎԶԵԲ ներդրումային պորտֆելի ծավալը կազմել է 160 մլն եվրո, որը տարեկան ամենամեծ փաթեթն է գործընկերության ողջ ժամանակահատվածի ընթացքում: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսի համավարակի և պատերազմի հետևանքով առաջացած մարտահրավերներին, սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին և ներկայացրել դրանց հաղթահարման ուղղությամբ կառավարության գործողությունները: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը որևէ ջանք չի խնայում՝ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի պատճառով Արցախում հումանիտար խնդիրները լուծելու ուղղությամբ, բայց և պակաս կարևոր չէ միջազգային հանրության, ֆինանսական կառույցների արձագանքը հումանիտար ճգնաժամին: Այս համատեքստում կառավարության ղեկավարը ՎԶԵԲ նախագահի ուշադրությունը հրավիրել է օժանդակության հնարավորությունների վրա:
ՎԶԵԲ նախագահը նշել է, որ բանկը կարևորում է Հայաստանի հետ հուսալի գործընկերությունը և հետաքրքրված է ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, մասնավոր հատվածի և ֆինանսական հաստատությունների զարգացմանն ուղղված համագործակցության խորացմամբ, նոր ծրագրերի ֆինանսավորմամբ: Օդիլ Ռենո-Բասոն արդյունավետ է համարել ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ  աշխատանքը, որն ամուր հիմք է երկրի հետ գործընկերության ընդլայնման և համատեղ նախաձեռնությունները հաջող կյանքի կոչելու համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության ընթացիկ օրակարգի, ինչպես նաև հետագա ծրագրերի շուրջ:  Երկուստեք կարևորվել է մասնավոր հատվածի մրցունակության բարձրացման ուղղությամբ համագործակցությունը: ՎԶԵԲ նախագահը կարևորել է կանանց տնտեսական ակտիվության խթանմանը միտված նախաձեռնությունները: Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունը խրախուսում է կանանց ակտիվ ներգրավվածությունը տարբեր, այդ թվում՝ ՓՄՁ ոլորտում, ինչը աղքատության հաղթահարման և տնտեսական բարեկեցության կարևոր գործիքներից է:
Արծարծվել են նաև ենթակառուցվածքային ծրագրերին, այդ թվում՝ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցմանը վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը՝ նշելով, որ կոմունիկացիոն ենթակառուցվածքների վերաբացումը հեռանկարային կարող է լինել համատեղ ծրագրերի համար:
Վարչապետը վերահաստատել է ՀՀ աջակցությունը ՎԶԵԲ-ի 5-ամյա ռազմավարությանը, որի առաջնահերթությունները համահունչ են ՀՀ կառավարության գերակայություններին, և  հավելել, որ մեր երկիրն ուրախ կլինի հյուրընկալել ՎԶԵԲ 2024թ. տարեկան հավաքը, որի վերաբերյալ որոշումն արդեն կայացված է:

Инвестиционный портфель 2020 года ЕБРР был самым большим: Премьер-министр провёл онлайн разговор с президентом ЕБРР (видео)
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел онлайн разговор с президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо.
Поздравив Одиль Рено-Бассо со вступлением в должность президента ЕБРР, премьер-министр сказал: «Армения высоко ценит партнерство с ЕБРР, свидетельством которого являются успешные программы на финансовом рынке, в энергетике, сельском хозяйстве и в других сферах. Я хотел бы подчеркнуть важность продолжающегося диалога между правительством Республики Армения и ЕБРР в контексте содействия структурным реформам нашей страны, улучшения инвестиционного климата и повышения его конкурентоспособности».
Премьер с удовлетворением отметил, что в 2020 году инвестиционный портфель ЕБРР в Армении составил 160 миллионов евро, что является крупнейшим годовым пакетом за весь период партнерства. Никол Пашинян коснулся социально-экономической ситуации, которая  образовалась в результате войны, и представил действия правительства по преодолению проблем. Премьер-министр подчеркнул, что Армения не жалеет сил для решения гуманитарных проблем, появившихся в Арцахе вследствие военной агрессии Азербайджана. Отметил и действия международного сообщества и финансовых институтов для преодоления гуманитарного кризиса. В этом контексте премьер-министр обратил внимание президента ЕБРР на возможности оказания содействия.
Президент ЕБРР отметила, что банк строит надежные партнерские отношения с Арменией, заинтересован в углублении сотрудничества в развитии инфраструктуры, энергетики, частного сектора, финансовых институтов, а также в финансировании новых программ. Одиль Рено-Бассо сочла работу с Министерством финансов РА эффективной, что является прочной основой для успешного расширения совместных партнерских инициатив.
Собеседники обменялись мнениями по актуальной повестке сотрудничества, а также по будущим программам. Обе стороны отметили необходимость повышения конкурентоспособности частного сектора. Президент ЕБРР высоко оценила инициативы, направленные на стимулирование экономической активности женщин. Премьер-министр подчеркнул, что правительство поощряет активное вовлечение женщин в различные сферы, в том числе в малый и в средний бизнес, что является одним из важных инструментов преодоления бедности и экономического процветания.
Обсуждались также вопросы, связанные с инфраструктурными проектами, в том числе со строительством автодорожного коридора Север-Юг. Никол Пашинян коснулся разблокировки региональных каналов коммуникаций, отметив, что открытие коммуникационных инфраструктур может быть перспективным для совместных проектов.
Премьер-министр подтвердил поддержку Армении 5-летней стратегии ЕБРР, приоритеты которой соответствуют приоритетам правительства Республики Армения, добавив, что наша страна будет рада принять у себя годовое собрание ЕБРР 2024, и это решение уже принято.