Հաճույքով կդիտարկեմ Արթուր Վանեցյանի կուսակցությունում աշխատելու հնարավորությունը. Ռոբերտ Հարությունյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայկական զարգացման գործակալության տնօրեն, ԵՏՄ տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ Ռոբերտ Հարությունյանը, ով ի դեպ, նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանի որդին է, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հիմնադրած Հայրենիք հիմնադրամի հոգեբարձուների խորհրդի անդամ է։
«Ա1+»-ը Ռոբերտ Հարությունյանի հետ զրույցել է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդին նրա անդամակցության եւ այլ թեմաների շուրջ։
-Պարոն Հարությունյան, Դուք ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հիմնադրած Հայրենիք հիմնադրամի հոգեբարձուների խորհրդի անդամ եք: Ինչպե՞ս ստացվեց ձեր համագործակցությունը, Ա.Վանեցյա՞նն է Ձեզ հրավիրել:
- «Հայրենիք» հիմնադրամի գաղափարախոսությունը բավականին հոգեհարազատ է ինձ, որովհետև հետապնդում է տարբեր` սկսած սոցիալ-տնտեսական,մշակութային, գիտակրթական ոլորտներում զարգացման ծրագրեր: Հիմնադրամը նպատակ ունի աջակցելու լայն խավերին` ընտանիքներին,գործարարներին, որոնք ունեն զարգացման ծրագրեր: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամում ունեցած իմ նախկին փորձը և ընդհանրապես աշխատանքային փորձը այս ուղղությունների հետ առնչություն ունեցել է, և ես գաղափարը հետաքրքիր համարեցի ու միացա: Առաջարկությունը, այո, եղել է պարոն Վանեցյանի կողմից:
- Աջակցություն ասելով` ի՞նչ նկատի ունեք: Ֆինանսակա՞ն աջակցության մասին է խոսքը:
- Հիմնադրամի կանոնադրությամբ սահմանված նպատակները լայն են,այդ թվում նաև ֆինանսական աջակցություն: Բայց ոչ թե բարեգործություն, այլև` ֆինանսական աջակցություն: Իհարկե, բարեգործություն էլ կա, բայց ավելի շատ մենք ֆինանսավորելու ենք տարբեր ծրագրեր իրականացնող ընկերություններին:
- Իսկ ֆինանսավորման գումարը որտեղի՞ց եք վերցնելու:
- Այս պահի դրությամբ գումարը ձևավորված է Վանեցյանների ընտանիքի կողմից, բայց հիմնադրամը ենթադրում է ֆինանսավորում նաև տարբեր գործընկերների կողմից: Նոր ենք սկսում, ենթադրում եմ, առաջիկայում մենք կներկայացնենք հիմնադրամի նպատակները, և կարծում եմ, կունենանք աջակիցներ, որոնք կարողեն ֆինանսական ներդրում ունենալ «Հայրենիքի» գործունեության մեջ:
- Ա.Վանեցյանը իր բիզնեսների՞ց է ֆինանսավորում, հրապարակվեց, որ նա միջնորդավորված բաժնեմաս է ունեցել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում:
- Այդ հարցով ես կոռեկտ չեմ համարել հետաքրքրվել, կարող եք նրանից հարցնել:
- Ա.Վանեցյանը ակնարկել էր, որ կուսակցություն է հիմնելու և քաղաքականությամբ է զբաղվելու: Հնարավո՞ր է՝ հիմնադրամը լինի դրա սկիզբը, և Դուք ընդգրկված եք նաև այդ պրոցեսներում:
- Այս պահին կան այդ խոսակցությունները, դա հիմնադրամից առանձին է: Պարոն Վանեցյանը նախատեսում է կուսակցություն հիմնել: Այսօրվա դրությամբ ես ներգրավված եմ միայն հիմնադրամի աշխատանքներում, բայց նաև հաճույքով կդիտարկեմ կուսակցական շրջանակներում աշխատելու հնարավորությունը:
- Դուք եղել եք ԵՏՄ տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամը և կառույցի ներքին հարաբերություններին ծանոթ եք: Ձեր կարծիքով՝ ինչո՞ւ են լարված հայ-ռուսական հարաբերությունները: Ամեն դեպքում երկու կողմերն էլ դա չեն թաքցնում:
- Այո, հարաբերությունները հեռու են իդեալական կոչվելուց, և ես կարծումեմ, որ այդ ուղղությամբ պետք է աշխատանք տանել: Կարծում եմ պետք է ռուսական կողմի հետ բանակցել, աշխատել նրանց հետ: Աշխատել այն խնդիրների շուրջ, որոնք իրենց համար կարևոր են, զգայուն են և հասկանալ, թե ինչ լուծումներ կան: Ես գնահատում եմ, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին հայտարարությունը չպետք է արվեր այդ տեսքով, դա պետք է արվեր աշխատանքային մթնոլորտում: Իմ գնահատմամբ՝ կոնտակտը լավ չեն աշխատում, դրա համար էլ մեսիջները հրապարակային են գալիս:
- ՀՀ իշխանությունների գործողություններից ինչը՞ դուր չի գալիս ՌԴ-ին:
- Մենք կարող ենք դատել միայն այն հայտարարություններով, որոնք հրապարակային են: Ս. Լավրորվը խոսել էր այն գործընթացների մասին, որոնք կան ՀՀ-ում ռուսական ընկերությունների նկատմամբ: Կարծում եմ, այստեղ որոշակի երկխոսության պակաս կա:
-Ս. Լավրովը խոսեց Հարավկովկասյան երկաթուղու մասին, որտեղ խոշոր չարաշահում է հայտնաբերվել: ՌԴ-ն ուզում է, որ ՀՀ իշխանությունները ա՞չք փակեն այդ չարաշահման դեմ և գործ չհարուցե՞ն:
- Դա նշանակում է, որ կա կոնկրետ դեպք, որը չի ընդունում ռուսական կողմը կամ չի ընդունում հայկական կողմի հիմնավորումները: Պետք է խոսել և բացատրել, թե որն է իրականությունը: Չեմ կարծում, թե ռուսական կողմը օրինականությունից դուրս ինչ-որ բան պահանջի: Ես չեմ ասում աչք փակել, ես ասում եմ երկխոսել և հիմնավորել այդ չարաշահումները, եթե դրանք կան:
- Ինչո՞ւ է ՌԴ-ն ցանկանում բարձրացնել ՀՀ-ին վաճառվող գազի գինը այն դեպքում, երբ արդեն եվրոպական երկրները գազը շատ ավելի էժան են գնում, նավթն է կտրուկ էժանացել:
- Գազը ոչ այնքան տնտեսական, որքան քաղաքական խնդիր է, և պետք է հասկանալ ՌԴ-ի այդ քայլի պատճառը: Ս.Լավրովն ասաց՝ դուք հիշում եք ռազմավարական գործընկեր լինելու մասին այն ժամանակ, երբ դա ձեզ է պետք: Տվյալ դեպքում, կարծում եմ, գազի գինը գործիք է:
- Վերադառնալով Ա.Վանեցյանին վերաբերող հարցերին` կարծիքներ հնչեցին, թե նա կարող է լինել այլ երկրի գործակալ: Դատելով այն հանգամանքից, որ նա ԱԱԾ տնօրեն է եղել, և այդ կառույցը կրում է ՌԴ ազդեցությունը, հնարավո՞ր է, նրա ստեղծած թե՛ հիմնադրամը, թե՛ կուսակցությունն այդ երկրի ազդեցությունը կրի:
- Ես դա անլուրջ եմ համարում, և այս պահին կարող եմ ասել, որ հիմնադրամը նման խնդիր չունի:
- Նաև կարծիք կա, որ Ա.Վանեցյանը իր հիմնադրամի ու նոր ստեղծվելիք կուսակցության աշխատանքներով համագործակցելու է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ: Ռ.Քոչարյանն էլ նրա միջոցով ցանկանում է իրեն սատարող նոր ուժ ստեղծել:
- Հիմնադրամը քաղաքական նպատակներ չունի, իսկ կուսակցությունը դեռ չի ձևավորվել:
- Իսկ ինչպե՞ս եք գնահատում նոր կորոնավիրուսի առաջացրած ճգնաժամի հետևանքների վերացմանը կամ մեղմացմանն ուղղված` իշխանությունների ծրագրերը:
- Տնտեսական տեսանկյունից դրանք բավարար չեն: Առաջիկայում ունենալու ենք, կարծում եմ, հիմա էլ ունենք սպառման անկում, իսկ դա նշանակում է, որ մեր տնտեսվարողները ապրանքների իրացման խնդիր են ունենալու: Այդ ծրագրերում մենք պետք է հաշվի առնենք ոչ միայն ՀՀ ներսում տիրող իրավիճակը, այլև մեր արտահանման շուկաներում գոյություն ունեցող խնդիրները: Այսօրվա դրությամբ ընկերություններ կան, որոնց արտահանման պայմանագրերը ռուսական կողմից չեղարկվում են,քանի որ անկայունություն կա: Եվ այդ ընկերությունները բավականին լուրջ վնասներ են կրում: Դա բերելու է ծախսերի ու աշխատատեղերի կրճատման:
Եթե այդ ընկերություններին չաջակցենք,ապա գործազրկությունը մեծանալու է: Ի դեպ դրա մասին արդեն խոսվեց` 40 հազար գործազրկություն կլինի, չի բացառվում, որ ավելին լինի: Եվ կարծում եմ, ոչ միայն վարկային աջակցություն առաջարկել, այլև ավելի լայն օգնություն ցուցաբերել` անգամ փոխհատուցել ծախսերը, հետաձգել հարկային պարտավորությունները: Վարկային միջոց տալով՝մենք հետաձգում ենք տնտեսական ճգնաժամը, բայց չենք վերացնում: Շատ հավանական է, որ այսօր վարկեր վերցնող ընկերությունները մեկ տարի հետո սնանկանան, և մենք ստիպված լինենք այս խնդիրները լուծել մեկ տարի հետո:

Ռոբերտ Հարությունյան
Директор Агентства армянского развития, член коллегии экономической комиссии ЕЭАС Роберт Арутюнян, кстати, сын бывшего премьер-министра Хосрова Арутюняна,  является членом совета попечителей фонда Айреник, основанного бывшим директором СНБ Артуром Ванецяном.
«А1+» побеседовал с Робертом Арутюняном о его членстве в совете попечителей фонда и на другие темы.
- Господин Арутюнян, Вы являетесь членами совета попечителей фонда Айреник, основанного бывшим директором СНБ Артуром Ванецяном. Как получилось ваше сотрудничество, Вас пригласил А. Ванецян?
- Идеология фонда «Айреник» мне довольно близка, потому что она преследует различные цели – начиная с развития в социально-экономической, культурно, общеобразовательной сфере. Целью фонда является помочь широким слоям – семьям, бизнесменам, у которых есть программы развития. Мой опыт в Фонде развития Армении и мой опыт работы в целом был связан с этими направлениями, и я счел идею интересной и присоединился. Предложение, да, было со стороны господина Ванецяна.
- Что Вы имеете в виду под поддержкой? Речь идет о финансовой поддержке?
- Устав Фонда определяет широкие цели, в том числе и финансовую поддержку. Но не благотворительность, а финансовую поддержку. Конечно, есть и благотворительность, но мы больше будем финансировать компании, осуществляющие различные программы.
- А откуда Вы возьмете деньги на финансирование?
- На данный момент деньги сформированы семьей Ванецянов, но фонд предполагает также финансирование от различных партнеров. Мы только начинаем, предполагаем, что в ближайшее время мы представим цели фонда, и думаю, что у нас будут сторонники, которые смогут внести финансовый вклад в деятельность «Родины».
- А. Ванецян финансирует из своих бизнесов? Было опубликовано, что у него была опосредованная доля в Зангезурском медно-молибденовом комбинате.
- Я не считаю корректным интересоваться этим вопросом, можете спросить у него.
- А. Ванецян намекал, что учредит партию и будет заниматься политикой. Может ли фонд стать началом этого, и Вы вовлечены и в эти процессы?
- В настоящий момент есть эти разговоры, это – отдельно от фонда. Господин Ванецян предусматривает основать партию. На сегодняшний день я заинтересован только работами фонда, но и с удовольствием рассмотрю возможность работы в партийных кругах.
- Вы были членом коллегии экономической комиссии ЕЭАС и знакомы с внутренними отношениями в структуре. Как по-Вашему, почему армяно-российские отношения являются напряженными? В любом случае обе стороны не скрывают этого.
- Да, отношения далеки от того, чтобы называться идеальными, и я думаю, что в этом направлении нужно работать. Думаю, нужно вести переговоры с российской стороной, работать с ними. Работать по тем проблемам, которые важны, чувствительны для них и понять, какие есть решения. Я считаю, что последнее заявление министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова не должно было быть сделано в этом виде, оно должно было быть сделано в рабочей атмосфере. По моей оценке,  контакт плохо работает, поэтому мессиджи идут публично.
- Какие действия властей РА не нравятся РФ?
- Мы можем судить только по публичным заявлениям. С. Лавров говорил о процессах, которые ведутся в РА в отношении российских компаний. Думаю, здесь не хватает диалога.
- С. Лавров говорил о Южно-Кавказской железной дороге, где было обнаружено крупное злоупотребление. РФ хочет, чтобы власти РА закрывали глаза на это злоупотребление и не возбуждали дело?
- Это значит, что есть конкретный случай, который не признает российская сторона или не признает обоснования армянской стороны. Нужно говорить и объяснить, какова действительность. Не думаю, что российская сторона потребует что-либо вне закона. Я не говорю закрывать глаза, я говорю: вести диалог и обосновать эти злоупотребления, если они есть.
- Почему РФ хочет повысить цену на газ, продаваемый РА, тогда как уже европейские страны покупают газ гораздо дешевле, резко подешевела нефть.
- Газ – это не столько экономическая, сколько политическая задача, и нужно понимать причину этого шага РФ. С. Лавров сказал: вы вспоминаете о том, что являетесь стратегическим партнером тогда, когда это нужно вам. В данном случае, думаю, что цена на газ – это инструмент.
- Возвращаясь к вопросам, относящимся к А. Ванецяну, прозвучали мнения, что он может быть агентом другой страны. Судя по тому обстоятельству, что он был директором СНБ, и эта структура несет на себе влияние РФ, может ли созданный им фонд и партия носить влияние этой страны?
- Я считаю это несерьезным, и на данный момент могу сказать, что у фонда нет такой задачи.
- Также существует мнение, что А. Ванецян работой своего фонда и создаваемой партии будет сотрудничать с бывшим президентом Робертом Кочаряном. Р. Кочарян же через него хочет создать новую силу, которая его поддерживала бы.
- У фонда нет политических целей, а партия пока еще не сформирована.
- А как Вы оцениваете правительственные программы, направленные на устранение или смягчение последствий кризиса, вызванного новым коронавирусом?
- С экономической точки зрения они недостаточны. В ближайшее время у нас будет, думаю, и сейчас у нас есть падение спроса, а это значит, что у наших хозяйствующих субъектов будет проблема с реализацией товаров. В этих программах мы должны учитывать не только ситуацию внутри РА, но и проблемы на наших рынках экспорта. На сегодняшний день есть компании, договоры на экспорт которых отменяются с российской стороны, так как есть неопределенность. И эти компании несут довольно серьезные ущербы. Это приведет к сокращению расходов и рабочих мест.
Если мы не поддержим эти компании, безработица увеличится. Кстати, об этом уже говорилось: будет 40 тысяч безработных, не исключено, что будет больше. И думаю, нужно предлагать не только кредитную поддержку, но и оказать более широкую помощь: даже компенсировать расходы, отсрочить налоговые обязательства.  Предоставляя кредитные средства, мы откладываем экономический кризис, но не устраняем его. Очень вероятно, что компании, берущие кредиты сегодня, через год обанкротятся, и мы будем вынуждены решать эти проблемы через год.