Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք Ալիևի մոտ վախ կար, հիմա չկա․ Մհեր Հակոբյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի սահմանին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած գործողությունները Մոսկվայի բանակցությունների հետ եթե անգամ կապ չունեն, այնուամենայնիվ, Իլհամ Ալիևի համար այս սրացումները նոր խաղաթուղթ են։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Մհեր Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ այս սրացումներով Ադրբեջանը ոչինչ ռիսկի տակ չի դնում և ոչինչ չի կորցնում։ Այս ամենն իր կողմից կառավարվող խաղաթուղթ է․ «Եթե նա ցանկանա, կակտիվացնի այդ խաղաթուղթն ու մեզ զիջման կհարկադրի, չուզենա էլ՝ ուղղակի կդադարեցնի ու զրոյի վրա կկանգնի։ Սա կոչվում է ռազմավարական նախաձեռնության զիջում թշնամուն, մենք այս պահին զիջել ենք այդ նախաձեռնությունը»։
Ռազմավարական նախաձեռնությունը զիջելը վատ է բոլոր առումներով, կարծում, է փորձագետը։ Այն ազդում է և՛ քաղաքական, և՛ հասարակական կյանքի վրա, ազդում է նաև մարդկանց հոգեբանության վրա․ «Մեր հասարակությունն այսօր ահաբեկվել է, իսկ Ադրբեջանական հասարակությունն ահաբեկվե՞ց։ Ոչ։ Նրանք կմտածեն՝ մերոնք ցանկանում են ինչ-որ դիրք գրավել, կամ գրավեցին, կամ ոչ։ Վախենալու բան չունեն։ Նրանք հաղթանակի սպասեցին, այդ հաղթանակը կամ եղավ, կամ ոչ, մեր դեպքում սպասեցինք կործանման, այդ կործանումից խուսափեցինք»։
Մհեր Հակոբյանը նշեց, որ այս պահին հայկական կողմը միայն արձագանքողի դերում է, սակայն այդպես վարվել չի կարելի, դա կտանի ևս մեկ պարտության։ Սակայն եթե Ալիևը վախենար, որ այդ նոր սրացումներից հետո գուցե կոնֆլիկտն իր հսկողությունից դուրս գար, այդ քայլին չէր դիմի կամ գոնե կմտածեր գործելուց առաջ։
«Նախկինում՝ Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք, այդ վախը կար։ Ապրիլյան պատերազմն, ի վերջո, Ալիևի նախաձեռնությամբ դադարեցվեց, որովհետև նա զգաց վերահսկողությունից դուրս գալու վտանգը», - ասաց Մհեր Հակոբյանը։
Նույնիսկ եթե նոր պատերազմի պատրաստ չենք, նրա խոսքով, պետք է գոնե ավելի մարտական կեցվածք ընդունել։ Պատերազմից 8-9 ամիս անց էլ տեղյակ չենք, թե ինչ իրավիճակում է հայկական բանակը, ինչ համալրումներ է ունեցել․ «Թշնամու բանակի իրավիճակն էլ հեշտ չէր, նրանք 10 հազար կորուստ կրեցին և իրենց առջև դրված խնդիրը վերջնական չկատարեցին։ Ալիևի ռեժիմն էլ ներքին խնդիրներ ունի, չէ՞ որ այդ զոհերը բացասական արձագանք ստացան։ Դժվար է ասել՝ հայկական բանակը պատրաստ է, թե ոչ, բայց իրականում պետք է ձևական ցուցադրել, որ մենք պատրաստ ենք»։
Մհեր Հակոբյանը նշեց, որ մեր կողմից ոչ թե կտրուկ, այլ հաշվարկված և դանդաղ գործողություններ պետք է անել։ Շատ բան էլ կար անելու, սակայն վերջին ընտրություններն ու իշխանությունների վերընտրվելն այդ ամենն անելու շանսերը չթողեցին։
«Այս ընտրություններից հետո մենք նորից այն մարդուն բերեցինք ղեկավար, որ երեք տարի ապացուցել էր իր ոչինչ անել չկարողանալու ունակությունը։ Մեր ռազմավարչական համակարգը պետք է լրջագույն ռեֆորմի ենթարկվի։ Հայաստանին աշխարհը հարգո՞ւմ է հիմա։ 2018թ․ ամռանը Հայաստանը աշխարհում ամենահայտնի երկիրն էր, որ խոսում էին հեղափոխության մասին։ Սակայն ինչպե՞ս կոնկրետացրինք մենք այդ կապիտալը։ Ի՞նչ մոնետիզացրինք ունեցած այդ հեղինակությունից», -հարց առաջադրեց Մհեր Հակոբյանը։

При Серже Саркисяна и Роберте Кочаряне Алиев боялся, сейчас – нет: Мгер Акопян
Даже если действия, развязанные Азербайджаном на границе Армении, не связаны с московскими переговорами, тем не менее, эти обострения – новый козырь для Алиева. Об этом в беседе с «А1+» сказал военный эксперт Мгер Акопян.
По его словам, этими обострениями Азебайджан ничем не рискует и ничего не теряет. Всё это – управляемая им карта: «Если он захочет, он активизирует эту карту и принудит нас к уступке, не захочет – просто продолжит и остановится на нуле. Эта называется уступка стратегической инициативы противнику, в настоящий момент мы уступили эту инициативу».
Уступка стратегической инициативы – это плохо во всех отношениях, считает эксперт. Это влияет и на политическую, и на общественную жизнь, влияет и на психологию людей: «Наше общество сегодня напугано, а азербайджанское общество напугано? Нет. Они будут думать: наши хотят захватить какую-то позицию, либо захватили, либо нет. Им нечего бояться. Они ждали победы, эта победа либо случилась, либо нет, в нашем случае мы ждали погибели, избежали этой погибели».
Мгер Акопян отметил, что на данный момент армянская сторона только в роли реагирующего, однако так поступать нельзя, это приведёт ещё к одному поражению. Однако, если б Алиев боялся, что после этих обострений конфликт мог бы выйти из-под его контроля, он не пошёл бы на этот шаг или хотя бы подумал, прежде чем его делать.
«Раньше, при Серже Саркисяне и Роберте Кочаряне этот страх был. Апрельская война, в конце концов, прекратилась по инициативе Алиева, потому что он почувствовал опасность выхода из-под контроля», - сказал Мгер Акопян.
Даже если мы не готовы к новой войне, по его словам, мы должны, по крайней мере, занять более боевую позицию. Спустя 8-9 месяцев после войны мы не знали, в каком состоянии армянская армия, какие были пополнения: «Положение вражеской армии тоже было непростым, они понесли 10 тысяч потерь и не выполнили поставленную перед ними задачу. У режима Алиева тоже есть внутренние проблемы, ведь эти жертвы вызвали негативную реакцию.  Трудно сказать, армянская армия готова или нет, но в действительности нужно притвориться, что мы готовы».
Мгер Акопян отметил, что с нашей стороны нужно предпринимать не резкие, а просчитанные и медленные действия. Нужно было многое сделать, однако последние выборы и переизбрание власти не оставили шансов сделать всё это.
«После этих выборов мы вновь привели к власти человека, который три года доказывал, что ничего не может делать. Наша военно-административная система должна быть серьёзно реформирована. Мир уважает сейчас Армению? Летом 2018г. Армения была самой известной страной в мире, когда говорили о революции. Однако как мы конкретизировали этот капитал? Что мы монетизировали от этого авторитета?», - спрашивает Мгер Акопян.