Ինչու պետք է շվեյցարացին, ամերիկացին ցանկանա գալ Հայաստան (տեսանյութ)
«Երբ  խոսում ենք  տնտեսական փոփոխությունների  մասին, պետք է հաշվի առնել,  թե որքան նախապատրաստական ժամանակ ունեինք և արդյոք պետական մարմինները տիրապետում էին այնքան, որքան անհրաժեշտ է տնտեսական իրավիճակին: Այս առոմով կդժվարանամ պատասխանել տնտեսական հեղափոխություն եղե՞լ է, թե՞ ոչ »,-ասում է  Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Գագիկ Մակարյանը նշում է, որ կան որոշակի դժգոհություններ: Դրանցից մեկը ըստ էության այն է, որ  պետական պաշտոնյաների գերակշռող մասը իրենց գերատեսչություններում չեն կարողանում ստեղծել մոտիվացված աշխատանքային միջավայր, մեկ այլ դժգոհություն էլ այն է, որ Ազգային Ժողովը նոր է և այնտեղ հիմնականում երիտասարդներ են, որն էլ հանգեցրել է նրան, որ ԱԺ-ը իր օպոնենտային դերակատարությամբ դեռևս ունի կարգավորման խնդիր:
Գործատուների միության նախագահի խոսքով միայն ներդրումների առումով  է  որոշակի ակտիվություն  նկատվում, սակայն  ներդրումներ իրականացնողներն էլ հայկական ծագում ունեցողներն են։
«Տնտեսական հեղափոխության համար ներդրումները շատ  կարևոր են և այդ առումով պետք է հաշվի առնել, թե մենք մյուս զարգացած երկրների համեմատ ինչ առավելություններ ունենք, և թե ինչու պետք է շվեյցարացին, ամերիկացին ցանկանա գալ Հայաստան»,-ասաց նա՛
Գագիկ Մակարյանը  նաեւ  անդրադարձավ նաեւ Քաղաքացու օրվան։
«124 մլն դրամի ծախսելու մասին ես տեղյակ չեմ, իհարկե կարելի էր այդ գումարով մարդկանց տներ տալ, կարիքավորներին օգնել բեռը զիջել, տույժ տուգանքներ մեղմացնել,  բայց երևի  կառավարության համար ավելի տեսանելի է օրը ամրագրելը»,-ասաց նա։

Почему швейцарец, американец должен захотеть приехать в Армению (видео)
«Когда говорим об экономических реформах, нужно учесть, сколько у нас было времени для подготовки и владели ли государственные органы настолько, насколько необходимо для экономической ситуации. В этом плане я затрудняюсь ответить, свершилась ли экономическая революция или нет», - говорит председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
Гагик Макарян отмечают, что есть некоторые недовольства. Одно из них, по сути, в том, что преобладающее большинство государственных чиновников не могут создать в своих ведомствах мотивированную рабочую среду, другое недовольство в том, что Национальное собрание – новое, и там в основном молодежь, что и привело к тому, что НС в своей опонентской роли еще нуждается в регулировании.
По словам председателя Союза работодателей, только в плане инвестиций наблюдается некоторая активность, но инвестиции осуществляют люди с армянским происхождением.
«Для экономической революции инвестиции очень важны и в этом плане нужно учесть, какие у нас есть преимущества по сравнению с другими развитыми странами, и почему швейцарец, американец должен захотеть приехать в Армению», - сказал он.
Гагик Макарян затронул и День гражданина.
«О расходовании 124 миллионов я не в курсе, конечно, можно было бы на эти деньги дать людям дома, помочь нуждающимся, смягчить штрафы и пошлины,  но наверное для правительства более видимым является закрепление дня», - сказал он.