ԱՄՆ պետքարտուղարություն
Ի պատասխան «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայության հարցմանը՝ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունից հայտնել են, որ «այս պահին դիտարկելու կամ հայտարարելու որևէ բան չունենք» Հայաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրման վերաբերյալ։
«Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայությունը հետաքրքրվել էր՝ արդյո՞ք Հայաստանի ու ԱՄՆ պաշտոնական ներկայացուցիչների միջև առաջիկայում հանդիպում է նախատեսված՝ երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի տեղափոխելու շուրջ, այդ առումով ի՞նչ փաստաթղթեր են ստորագրվելու Վաշինգտոնի ու Երևանի միջև, կարո՞ղ եք մանրամասնել ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական երկխոսությանն առնչվող գործընթացի մասին և վերջապես՝ արդյո՞ք Վաշինգտոնը մտադիր է շարունակել այդ երկխոսությունը Երևանի հետ ԱՄՆ գալիք վարչակազմի օրոք:
Այսօր՝ ավելի վաղ Երևանում կայացած ասուլիսին Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, անդրադառնալով Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի տեղափոխելու, այդ նպատակով առաջիկայում կայանալիք պաշտոնական երկկողմ հանդիպման ու սպասվող փաստաթղթի մասին հարցին, մասնավորապես, ասաց․ «Նախ, ուզում եմ ասել, որ [հայ-ամերիկյան համագործակցությունը] ռազմավարական բնույթի չենք բարձրացնում, ռազմավարական բնույթն արդեն իսկ կա, ու մենք ունենք ռազմավարական երկխոսություն, որը պայմանավորվել ենք բարձրացնել ռազմավարական գործընկերության: Քննարկվող փաստաթուղթը կամ փաստաթղթերը էս մասին, իհարկե, կան: Եվ նաև ուզում եմ ասել, որ հանդիպում էլ է քննարկվում, նախատեսվում․․․ Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնող պաշտոնյաների և Միացյալ Նահանգները ներկայացնող պաշտոնյաների [միջև]»
Հիշեցնենք՝ մի քանի օր է, ինչ հայաստանյան փորձագիտական դաշտն ու լրատվամիջոցները քննարկում են, որ առաջիկայում Երևանի ու Վաշինգտոնի միջև փաստաթուղթ է ստորագրվելու ռազմավարական գործընկերության մասին։

Поддержи А1+!В Госдепартаменте США заявили, что на данный момент нет ничего, что можно было бы объявить или рассматривать в отношении подписания документа с Арменией о стратегическом партнерстве.
Госдепартамент США обратился к этой теме в ответ на запрос Армянской службы “Голоса Америки”.
Армянская служба “Голоса Америки” поинтересовалась, запланирована ли в ближайшее время встреча между официальными представителями Армении и США по переводу двусторонних отношений на уровень стратегического партнерства, и какие документы могут быть подписаны между Вашингтоном и Ереваном.
На состоявшейся в Ереване пресс-конференции министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, касаясь вопроса о переводе отношений с Соединенными Штатами на уровень стратегического партнерства, предстоящей официальной двусторонней встрече с этой целью и ожидаемом документе, в частности, сказал: “Во-первых, я хочу сказать, что мы не повышаем (армяно-американское сотрудничество) к стратегическому характеру. Стратегический характер уже есть, и у нас есть стратегический диалог, который мы договорились поднять до уровня стратегического партнерства, и я также хочу сказать, что обсуждается и планируется встреча между официальными лицами, представляющими Республику Армения, и официальными лицами, представляющими Соединенные Штаты”.