Արդյո՞ք ճիշտ են Ադրբեջանի պնդումները․ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը պատասխանել է լրատվամիջոցների հարցին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀարց. Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը հերթական անգամ պնդում է, որ հուլիսի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարների և Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ կայացած եռակողմ հանդիպման ժամանակ համաձայնություն է ձեռք բերվել այլ ճանապարհներով Լեռնային Ղարաբաղ բեռների տեղափոխումն ապահովելու շուրջ։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս պնդումները։
Պատասխան. Ցանկանում ենք ընդգծել, որ հուլիսի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարների և Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ կայացած եռակողմ հանդիպման ժամանակ ԼՂ բեռների տեղափոխման այլընտրանքային ճանապարհների վերաբերյալ որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել։ Ավելին, Հայաստանի Հանրապետությունն իրավասություն չունի և չի կարող քննարկել Լեռնային Ղարաբաղ բեռներ տեղափոխելու այլ ճանապարհների հետ կապված հարցեր։
Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս վերահաստատել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրամայականի վերաբերյալ՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների։
Հատկանշական է նաև, որ հուլիսի 15-ի հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահի կողմից, ինչպես նաև սեպտեմբերի 1-ին խորհրդի նախագահի խոսնակի կողմից արված հայտարարություններում ևս չի մատնանշվում այդպիսի «պայմանավորվածություն». ադրբեջանական կողմը, ձևավորած գործելաոճին համապատասխան, փորձում է շահարկել թեմային զանազան անդրադարձերը և դրանք ներկայացնել որպես պայմանավորվածություն։ Միջազգային գործընկերներն իրենց հայտարարություններում շարունակաբար և աներկբայորեն շեշտադրում են Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման կարևորությունը, և այն, որ այլ ճանապարհների վկայակոչումը չի կարող դիտվել որպես այլընտրանք Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման Ադրբեջանի պարտավորությանը։
Եվս մեկ անգամ հաստատակամորեն ընդգծում ենք, որ ՀՀ համար օրակարգում է միայն Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անխափան կապն ապահովող ուղու՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերացման խնդիրը, և ՀՀ-ն չի պատրաստվում ներգրավվել որևէ այլ ճանապարհների շուրջ քննարկումներում:

Верны ли утверждения Азербайджана? Пресс-секретарь МИД РА ответила на вопрос СМИ
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян отреагировала на заявление МИД Азербайджана о том, что в ходе трехсторонней встречи, состоявшейся 15 июля в Брюсселе с участием лидеров Армении, Азербайджана и президентом Европейского совета достигнута договоренность об обеспечении транспортировки грузов в Нагорный Карабах другими способами. Отвечая на вопрос ряда СМИ, пресс-секретарь МИД отметила, что в ходе трехсторонней встречи, состоявшейся в Брюсселе, не было достигнуто никакого соглашения относительно альтернативных способов транспортировки товаров в Нагорный Карабах.
Вопрос: МИД Азербайджана в очередной раз утверждает, что в ходе трехсторонней встречи, состоявшейся 15 июля в Брюсселе с участием лидеров Армении, Азербайджана и президента Европейского совета, была достигнута договоренность об обеспечении перевозки грузов в Нагорный Карабах другими способами. Как бы вы прокомментировали эти утверждения?
Ответ: Хотим подчеркнуть, что в ходе трехсторонней встречи, состоявшейся 15 июля в Брюсселе с участием лидеров Армении, Азербайджана и президента Европейского совета, не было достигнуто никакого соглашения относительно альтернативных способов транспортировки грузов в Нагорный Карабах. Более того, Республика Армения не обладает юрисдикцией и не может обсуждать вопросы, связанные с другими способами транспортировки товаров в Нагорный Карабах.
Республика Армения неоднократно подтверждала свою принципиальную позицию относительно необходимости устранения незаконного блокирования Лачинского коридора в соответствии с трехсторонним заявления от 9 ноября 2020 года и юридически обязательных решений Международного Суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года.
Примечательно также, что заявления, сделанные президентом Европейского совета после заседания 15 июля, а также пресс-секретарем президента совета 1 сентября, не свидетельствуют о такой «договоренности»: азербайджанская сторона, в соответствии со своим устоявшимся методом работы, пытается манипулировать различными отсылками к теме и преподносить их как соглашение. В своих заявлениях международные партнеры постоянно и безоговорочно подчеркивали важность исключения блокады Лачинского коридора и то, что использование других маршрутов не может рассматриваться как альтернатива обязательству Азербайджана снять блокаду Лачинского коридора.
Еще раз уверенно подчеркиваем, что на повестке дня Армении стоит только проблема устранения блокады Лачинского коридора, дороги, обеспечивающей бесперебойную связь между Арменией и Нагорным Карабахом, и республика не собирается ввязываться в дискуссии о каких-либо других дорогах.