Դուք մեծ և պատասխանատու առաքելություն ունենք՝ պահել, պաշտպանել ու սերունդներին փոխանցել Հռոմի շունչն ու ոգին. Վահագն Խաչատուրյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻտալիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Հռոմի քաղաքապետ Ռոբերտո Գուալտիերիի հետ:
Ողջունելով նախագահին քաղաքապետն ասել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է ընդունել Ձեզ Հռոմում: Հայաստանը մի երկիր է, որը Հռոմի հետ կիսում է մի ողջ անտիկ պատմություն և այսօր մեծ հաճույք է մեր հարաբերությունների զարգացման մասին Ձեզ հետ խոսելու այս հնարավորությունը: Հայաստանը բարեկամ երկիր է և Ձեր այցը լավ առիթ կարող է դառնալ մեր համագործակցության հետագա խորացման համար»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ասել է. «Շատ ուրախ եմ այսօր գտնվել Հռոմում և հանդիպել Ձեզ հետ, ես առանձնահատուկ վերաբերմունք ունեմ Տեղական իշխանությունների նկատմամբ և շատ լավ եմ հասկանում Ձեր աշխատանքի ամբողջ բարդությունն ու պատասխանատվությունը: Համոզված եմ նաև, որ պարոն քաղաքապետի համար մեծ պատիվ է Հռոմի նման քաղաքի ղեկավար լինելը, Դուք մեծ և պատասխանատու առաքելություն ունենք՝ պահել, պաշտպանել ու սերունդներին փոխանցել Հռոմի շունչն ու ոգին»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իտալական մշակութային կապերի հետագա խորացման օրակարգային հարցեր: Նախագահ Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Երևանի և Հայաստանի համար շատ կարևոր է ծանոթանալ պատմամշակութային ժառանգության և հնագիտական արժեքների պահպանության ու վերականգնման իտալական փորձառության և լավագույն ավանդույթների հետ, որի շրջանակում փոխգործակցության լայն հնարավորություններ կան:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Երևանում և Հռոմում փոխադարձ մշակութային միջոցառումների, ցուցահանդեսների անցկացման հնարավորության և այդ ուղղությամբ քայլերի իրականացման վերաբերյալ:

На Вас возложена великая и ответственная миссия сохранить, защитить и передать поколениям дух Рим (видео)
Поддержи А1+!В рамках рабочего визита в Итальянскую Республику президент Армении Ваагн Хачатурян провел встречу с мэром Рима Роберто Гуальтьери.
Приветствуя президента, мэр Рима сказал: «Для меня большая честь принимать Вас в Риме. Армения – страна, которая разделяет с Римом целую античную историю, и сегодня мне очень приятно иметь возможность поговорить с Вами о развитии наших отношений. Армения – дружественная страна, и Ваш визит может стать хорошей возможностью для дальнейшего углубления нашего сотрудничества».
Выразив благодарность за прием, президент Ваагн Хачатурян отметил: «Я очень рад быть сегодня в Риме и познакомиться с Вами, у меня особое отношение к муниципальным властям, и я очень хорошо понимаю всю сложность и ответственность Вашей работы. Я также уверен, что для господина мэра большая честь быть главой такого города, как Рим. На Вас возложена великая и ответственная миссия сохранить, защитить и передать поколениям дух Рима».
В ходе встречи были обсуждены вопросы повестки дальнейшего углубления армяно-итальянских культурных связей. Президент Хачатурян подчеркнул, что для Еревана и Армении очень важно ознакомиться с итальянским опытом и лучшими традициями сохранения и реставрации культурно-исторического наследия и археологических ценностей, в рамках которых имеются широкие возможности для взаимодействия.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями о возможности проведения совместных культурных мероприятий и выставок в Ереване и Риме и реализации шагов в этом направлении.