Հայաստանն առաջարկում է միջազգային դիտորդական առաքելության կարողություններն ավելացնել (տեսանյութ)
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կարծում է, որ Ֆրանսիան կարող է օգտակար լինել Հայաստանին թե երկրի անվտանգության հետ կապված խնդիրները լուծելու, թե Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում։
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նման կարծիք հայտնեց Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում։
«Ֆրանսիան միանշանակ բազմաթիվ հարցերում կարող է օգտակար լինել և օգնել Հայաստանին։ Գիտեք, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստան է ուղարկվել Պրահայում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքներով, որում կարևոր դերակատարում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահը։ Ֆրանսիան շարունակում է ճանապարհներ փնտրել Հայաստանին օգնելու հարցում։ Նաև որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝  շարունակում է հետաքրքրված մնալ ԼՂ հարցով։ Գիտեք, որ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ Հայաստան է ժամանել նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահը։ Այս պահին մենք տեսնում ենք Ֆրանսիայի կողմից մեծ հետաքրքրություն, որպեսզի կարգավորվի իրավիճակը Լաչինի միջանցքում»,- մանրամասնեց Արմեն Գրիգորյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանը իր միջազգային գործընկերների հետ ինտենսիվ աշխատում է, որպեսզի միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկվի Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ՝ նշելով, որ այդ հարցը քննարկում են նաև Ֆրանսիայի հետ և ակնկալում են, որ աջակցություն կստանան։
Արմեն Գրիգորյանն ընդգծեց, որ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարին առաջարկել էին այցելել Ջերմուկ, որպեսզի նա ավելի լավ պատկերացնի ստեղծված իրավիճակը։
«Մեր քննարկումներից ես տպավորություն ունեմ, որ նախարարն ամբողջովին պատկերացնում է իրավիճակը»,- ասաց Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե ի՞նչ փուլում է Ադրբեջանին խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ առաջարկների փոխանցման գործընթացը՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի հնչող հայտարարությունը, թե Հայաստանը 40 օրից ավել է՝ չի փոխանցում իր առաջարկները՝ Գրիգորյանը պատասխանեց․ «Մոտ շրջանում սպասվում են բանակցություններ, քննարկումներ են ընթանում։ Ադրբեջանը ևս նախկինում ուշացրել է, երբ մենք մեր օրինակներն ենք փոխանցել։ Դա շատ նորմալ է։ Մենք չենք փոխանցել մի պատճառով, որովհետև նախատեսվում էին բանակցություններ, դա էր պատճառը։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանն ընդամենը միջազգային հանրության ուշադրությունն այլ կարևոր հարցերից շեղելու քաղաքականություն է վարում»։

Армения предлагает увеличить возможности международной наблюдательной миссии (видео)
Поддержи А1+!Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян считает, что Франция может быть полезна Армении как в решении проблем, связанных с безопасностью страны, так и в урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Секретарь Совета безопасности Армении высказал аналогичное мнение в беседе с журналистами в Джермуке.
«Франция определенно может быть полезна и помочь Армении во многих вопросах. Вы знаете, что в результате встречи в Праге, в которой важную роль сыграл президент Франции, в Армению была направлена гражданская миссия ЕС. Франция продолжает искать способы помочь Армении. Также как сопредседатель Минской группы ОБСЕ она продолжает интересоваться нагорно-карабахским вопросом. Вы знаете, что французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ вместе с министром иностранных дел Франции также прибыл в Армению. На данный момент мы видим большой интерес со стороны Франции к урегулированию ситуации в Лачинском коридоре», - уточнил Армен Григорян.
Он добавил, что Армения интенсивно работает со своими международными партнерами по направлению международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах, отметив, что они также обсуждают этот вопрос с Францией и рассчитывают получить поддержку.
Армен Григорян подчеркнул, что министру иностранных дел Франции было предложено посетить Джермук, чтобы он мог лучше разобраться в ситуации.
«Из наших обсуждений у меня сложилось впечатление, что министр полностью понимает ситуацию», - сказал Григорян.
Касаясь вопроса «Арменпресс», на какой стадии находится процесс передачи Азербайджану предложений по мирному договору, учитывая заявление Азербайджана о том, что Армения более 40 дней не направляла свои предложения, Григорян ответил: «В ближайшее время ожидаются переговоры, ведутся обсуждения. Азербайджан тоже в свое время запоздал, когда мы передавали свои варианты. Это очень нормально. Мы не передали по одной причине, потому что были запланированы переговоры, в этом причина. Я думаю, что Азербайджан лишь проводит политику отвлечения внимания международного сообщества от других важных вопросов».