Ամերիաբանկը ճանաչվել է Հայաստանի Լավագույն բանկը՝ ըստ Global Finance ամսագրի
Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2023թ. Հայաստանի Լավագույն բանկը Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից։ Մրցանակը հայտարարվել է ամսագրի կողմից անցկացվող աշխարհի լավագույն բանկերի 30-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխության շրջանակում։
Աշխարհի առաջատար բանկերն ընտրելիս Global Finance-ը դիտարկել է այնպիսի չափորոշիչներ, ինչպիսիք են ակտիվների աճը, եկամտաբերությունը, աշխարհագրական ծածկույթը, ռազմավարական հարաբերությունները, նոր բիզնեսի զարգացումն ու պրոդուկտների նորարարությունը։ Ընտրության համար հիմք են հանդիսացել կապիտալի և վարկանիշային վերլուծաբանների, բանկային խորհրդատուների, ինչպես նաև համաշխարհային ֆինանսական ոլորտում ներգրավված այլ մասնագետների կարծիքները: Այս տարվա մրցանակակիրներն այն բանկերն են, որոնք խնդրահարույց շուկաներում դրսևորել են հոգատարություն,  արձագանքել են իրենց հաճախորդների կարիքներին և լավ արդյունքներ արձանագրել` հիմք դնելով հետագա հաջողության համար:
«Քանի որ բանկային ճգնաժամը տարածվում է ԱՄՆ-ից դեպի այլ տարածաշրջաններ, ծառայությունների, կայունության և ինստիտուցիոնալ գիտելիքների տեսանկյունից լավագույն բանկերին բացահայտելն այժմ ավելի կարևոր է, քան երբևէ», - նշել է Global Finance ամսագրի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոն:  «Այս տարվա «Լավագույն բանկ» մրցանակը շնորհվում է այն ֆինանսական հաստատություններին, որոնք առաջարկում են ծառայությունների ամենալայն շրջանակը, ինչպես նաև ապահովում են երկարաժամկետ ֆինանսական հարաբերությունների համար պահանջվող հուսալիությունը»:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է. «Շատ ուրախ ենք ստանալ «Լավագույն բանկ» մրցանակը Global Finance ամսագրի կողմից, ինչը վկայում է անցած տարվա ընթացքում բիզնեսի բոլոր ուղղություններով մեր կայուն աճի մասին: Քանի որ այս հեղինակավոր մրցանակն արդեն իններորդ անգամ է մեզ շնորհվում, այն այլևս ընդամենը մեկ տարվա ֆինանսական արդյունքների մասին չէ: Սա ավելի քան մեկ տասնամյակ մեր գրանցած կայուն ցուցանիշների ճանաչումն է, որը նաև արտացոլում է մեր երկարաժամկետ ռազմավարության ճկունությունն ու կայունությունը: Ընդունելով  և ողջունելով այս ճանաչումը՝ մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ բավարարելու մեր հաճախորդների փոփոխվող կարիքները և նորարարություն ներմուծելու ֆինանսական ծառայություններում՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով թվայնացմանը, ֆինանսական պատասխանատվությանը և երկարաժամկետ կայունությանը»:
Նշենք, որ Ամերիաբանկը «Հայաստանի լավագույն բանկ» մրցանակին արժանանում է 9-րդ անգամ և երրորդ տարին անընդմեջ։
Ամերիան առաջինը Հայաստանում ստեղծել է էկոհամակարգեր ՓՄՁ-ների և անհատների համար` ապահովելով հասանելիություն բանկային և ոչ բանկային մի շարք ծառայությունների մեկ պատուհանի սկզբունքով`Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am
Լինելով հաճախորդամետ, Ամերիան ձգտում է ապահովել սպասարկման բարձր որակ` վստահելի և անվտանգ ֆինանսական տեխնոլոգիաների միջավայրում առաջարկելով կյանքի որակը բարելավելու ամբողջական լուծումներ:
Բանկը վերահսկվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից:
Global Finance ամսագիրը հիմնադրվել է 1987 թվականին, ունի 50,000 տպաքանակ և ընթերցողներ 193 երկրում և տարածաշրջանում: Global Finance-ի ընթերցողների շարքում են կորպորատիվ և ֆինանսական ոլորտների բարձր պաշտոնատար անձինք, ովքեր պատասխանատու են միջազգային ընկերություններում և ֆինանսական հաստատություններում ներդրումային և ռազմավարական որոշումների կայացման համար: Ամսագրի կայքում (GFMag.com) ներկայացված են միջազգային ֆինանսական շուկաներում 36 տարվա փորձի արդյունքում մշակված վերլուծություններ և հոդվածներ: Global Finance-ի գլխամասը գտնվում է Նյու Յորքում, իսկ ներկայացուցչությունները` ամբողջ աշխարհում: Global Finance-ը պարբերաբար ընտրում է լավագույն արդյունքներ ցուցաբերող առաջատար բանկերին և այլ ֆինանսական հաստատություններին: Այս մրցանակները դարձել են գերազանցության վստահելի չափանիշ աշխարհի ֆինանսական հանրության համար:

Америабанк признан лучшим банком Армении по версии журнала Global Finance
Америабанк признан победителем в номинации «Лучший банк в Армении» в рамках 30-й ежегодной церемонии награждения лучших банков мира, проводимой журналом Global Finance.
Отбор лучших банков мира производился журналом «Global Finance» с учетом ряда критериев, таких как рост активов, рентабельность, географический охват, стратегические отношения, развитие нового бизнеса и инновационные продукты. Прочие факторы для отбора включали мнения аналитиков фондового рынка, аналитиков кредитного рейтинга, банковских консультантов и других лиц, вовлеченных в финансовую индустрию по всему миру. В этом году награды были вручены банкам, которые были внимательны к потребностям своих клиентов в сложных условиях, сложившихся на рынках, и добились высоких результатов, заложивших основу для будущего успеха.
«Поскольку банковский кризис распространяется из США в другие регионы, выявление лучших банков с точки зрения услуг, стабильности и институциональных знаний сейчас важнее, чем когда-либо», - отметил Джозеф Д. Джиаррапуто, издатель и главный редактор журнала Global Finance. «На церемонии награждения лучших банков мира в этом году награды присуждались финансовым учреждениям, которые предлагали широкий спектр услуг, а также надежность, необходимую для поддерживания долгосрочных финансовых отношений».
Артак Анесян, генеральный директор-председатель Директората Америабанка, отметил: “Мы очень рады получить награду «Лучший банк» от Global Finance, которая свидетельствует о нашем устойчивом росте во всех бизнес-направлениях за последний год. Поскольку мы получаем эту престижную награду уже в девятый раз, это уже выходит за рамки финансовых результатов за один год и служит истинным признанием наших высоких показателей за более чем десятилетие, а также отражает устойчивость и надежность нашей долгосрочной стратегии. Принимая это признание и гордясь им, мы вновь подтверждаем свою готовность отвечать меняющимся потребностям наших клиентов, внедрять инновации в сфере финансовых услуг с упором на диджитализацию, финансовую ответственность и долгосрочную устойчивость.”
Америабанк признается «Лучшим банком в Армении» в девятый раз и третий год подряд.
Америабанк является ведущим финансово-технологическим учреждением Армении с объемом активов свыше 1 триллиона драмов РА и играет важную роль в экономике страны. В ходе цифровой трансформации банк запустил ряд инновационных решений и платформ, выходящих за рамки исключительно банковских потребностей его разнообразной клиентской базы, тем самым создавая динамично развивающуюся среду финансовых технологий.
Америабанк первым в Армении создал экосистемы как для бизнеса, так и для физических лиц, работающие по принципу «одного окна» с доступом к целому ряду банковских и небанковских услуг, среди которых - Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am
Являясь клиентоориентированной компанией, банк стремится стать надежной и безопасной средой для финансовых технологий, предлагающей комплексные решения для улучшения качества жизни.
Журнал Global Finance, основанный в 1987 г., имеет тираж 50,000 экземпляров в 193 странах и территориях. Аудитория Global Finance включает топ-менеджеров корпоративной и финансовой сферы, ответственных за принятие инвестиционных и стратегических решений в транснациональных компаниях и финансовых учреждениях. На сайте журнала (GFMag.com) представлены аналитические материалы и статьи, являющиеся наследием 36 лет опыта работы на международных финансовых рынках. Головной офис Global Finance находится в Нью-Йорке, а представительства – по всему миру. Global Finance регулярно выбирает лидирующие по показателям банки и прочие финансовые институты. Премия журнала стала признанным эталоном качества для мирового финансового сообщества.