FH_World_map_2023_master
Freedom House միջազգային  իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է «Ազատությունն աշխարհում 2023» տարեկան զեկույցը: Այս զեկույցում գնահատվում է աշխարհում քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների վիճակը: Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանի վարկանիշը 2022թ.-ին գնահատվել է 54՝ 100 բալանոց սանդղակով: Նախորդ տարվա զեկույցում Հայաստանը հավաքել էր 55 միավոր: Այսպիսով, Հայաստանը շարունակում է դասվել «մասնակի ազատ» երկրների շարքին:
Զեկույցում մասնավորապես ասվում է, որ ադրբեջանական սեպտեմբերյան հարձակումները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա զգալի ազդեցություն են թողել Հայաստանի ժողովրդավարական հետագծի վրա և արժանի են հատուկ քննության 2023թ.-ին՝
«Ադրբեջանական ուժերը շարունակել են հարձակումները և գրավել են հայկական տարածքներ  սահմանի երկայնքով՝ սպառնալով Երևանի ժողովրդավարական իշխանությանը և մեծացնելով լայնամասշտաբ պատերազմի վտանգը»:

Армения вновь среди «частично свободных» стран: Freedom House
Поддержи А1+!Международная правозащитная организация «Freedom House» опубликовала ежегодный доклад «Свобода в мире 2023». В нем оценивается состояние политических прав и гражданских свобод во всем мире.
Согласно докладу, рейтинг Армении в 2022 году оценивался в 54 балла по 100-балльной шкале. В прошлогоднем докладе Армения набрала 55 баллов. Таким образом, Армения остается в числе «частично свободных» стран.
В частности, в докладе говорится, что сентябрьские нападения Азербайджана на суверенную территорию Армении оказали значительное влияние на демократию Армении и заслуживают специального рассмотрения в 2023 году.
«Азербайджанские силы продолжают атаковать и оккупировать армянские территории вдоль границы, угрожая демократической власти Еревана и увеличивая риск полномасштабной войны».