ԵԽ-ում կարևորում են մարտական գործողությունների հետևանքով տեղահանված անձանց խնդիրների լուծումը Հայաստանում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի հետ Եվրոպայի խորհրդի՝ 2019-2023 թթ համագործակցության արդյունքում ձեռքբերումներ են գրանցվել տարբեր ոլորտներում, գործողությունների նոր ծրագրով բարեփոխումների համար նախանշվել են ինչպես նոր ոլորտներ, այնպես էլ շարունակվելու են նախորդ ծրագրի շրջանակում սկսած բարեփոխումները, կարևորվում է նաև մարտական գործողությունների հետևանքով տեղահանված անձանց խնդիրների լուծումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասաց Եվրոպայի խորհրդի ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխը Երևանում Եվրոպայի Խորհրդի Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2023-2026թ.թ. ծրագրի մեկնարկի արարողությանը:
«Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ հատկապես 2018-ին քաղաքական ղեկավարության փոփոխությունից ի վեր կարևոր առաջընթաց է արձանագրել ժողովրդավարական զարգացման ուղղությամբ: 2019-2022 թթ գործողությունների ծրագիրը նույնպես նպաստել է այդ զարգացումներին: Եվ այդ փաստը արձանագրել են նաև մեր արտաքին գնահատողները, որոնք ընդգծել են, որ գործողությունների ծրագիրը հստակ ճանապարհային քարտեզի դեր է կատարել բարդ ժամանակաշրջանում, երբ ՀՀ կառավարությունը կամք է ցուցաբերել՝ շարունակելու համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ»,-ասաց Նոյկիրխը:
Եվրոպայի խորհուրդը կենսաբժշկության բնագավառում աջակցություն է ցուցաբերել ՀՀ իշխանություններին՝ կատարելու մարդու իրավունքների այն չափանիշները, որոնք Օվիեդոյի կոնվենցիայով են ամրագրված: Դրա արդյունքում օրենսդրական կարևոր փոփոխություններ են արվել:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ իր հերթին ընդգծեց, որ նախորդ տարիներին նախարարության և ԵԽ-ի հետ համագործակցության բավականին լավ փորձ են ունեցել: «2020 թվականին կորոնավիրուսի շրջանակում այդ համագործակցությունն ավելի ընդգծվեց և կարևորվեց, քանի որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու հանրային շահի բալանսավորումն էր մեր գլխավոր նպատակը: Մեզ համար շատ կարևոր էր մեր գործընկերների հետ միասին մեր իրավական ակտերի փորձաքննությունը, դրանց համապատասխանությունը միջազգային ստանդարտներին, Օվիեդոյի կոնվենցիային»,-ասաց նախարարը:
Միասին իրականացված ծրագրերից է բուժաշխատողների էթիկական նորմերի սահմանումը: Ոչ միայն մշակվել են կանոնները, այլ նաև ստեղծվել է հարթակ, որտեղ բուժաշխատողները կարող են սովորել, քննարկել ու դրանք դարձնել իրենց առօրյա գործունեության կարևոր հատվածը:
Գործողությունների նախորդ ծրագրով նախատեսված և նոր ծրագրով շարունակվող բարեփոխումների հաջորդ ոլորտը պրոբացիայի ոլորտն է, պատժողականից աստիճանական անցումը վերականգնողական մոտեցման և բանտարկումը՝ որպես հնարավոր միջոցների մեջ վերջինը: 2022-ի նոյեմբերի պրոբացիայի շահառուների համար մասնագիտական կենտրոն է բացվել:
Եվրոպայի խորհրդի ծրագրերի համակարգման տնօրենը կարևորեց, որ գործողությունների նոր ծրագիրը մշակել են երկրի իշխանությունների հետ միասին՝ քաղաքացիական հասարակության մասնակցությամբ: «Այն իսկապես համատեղ կատարված աշխատանքի արգասիք է: Ուրախ ենք, որ մենք կարողանալու ենք շարունակել այս աշխատանքը և միասին ժոովրդավարական բարեփոխումները զարգացնել՝ Եվրոպայի խորհրդի հանձնարարականներին ու չափանիշներին համահունչ»,-ասաց նա:
Նոյկիրխը հույս հայտնեց, որ նոր ոլորտներում ևս կսկսեն աշխատել: Նրա խոսքով՝ Եվրոպայի խորհրդի համար առաջնահերթ է նաև նոր ծրագիր ունենալ՝ օգնելու մարտական գործողությունների բռնկումից հետո տեղահանված անձանց, գործողությունների ծրագրի ներքո կցանկանան նաև աշխատել լրատվամիջոցներում արտահայտվելու ազատության հարցի շուրջ:

Совет Европы придает важность решению проблем перемещенных в результате боевых действий лиц в Армении
В результате сотрудничества Совета Европы с Арменией в 2019-2023 гг. были зафиксированы достижения в различных областях, в новом плане действий намечены как новые области для реформ, так и начатые в рамках предыдущего плана реформы. будет продолжено; также подчеркивается важность решения проблем перемещенных в результате боевых действий лиц.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил директор по координации программ Совета Европы Клаус Нойкирх на церемонии запуска программы Совета Европы для Армении на 2023-2026 гг.
«При поддержке Совета Европы, особенно после смены политического руководства в 2018 году, Армения зафиксировала важный прогресс в направлении демократического развития. План действий на 2019–2022 годы также способствовал этим развитиям. И этот факт также был зафиксирован нашими внешними оценщиками, которые подчеркнули, что план действий сыграл роль четкой дорожной карты в сложный период, когда правительство Армении проявило волю к продолжению сотрудничества с Советом Европы», - сказал Нойкирх.
Совет Европы оказал помощь властям Армении в области биомедицины для выполнения стандартов прав человека, предусмотренных Конвенцией Овьедо. В связи с этим были внесены важные изменения в законодательство.
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, в свою очередь, подчеркнула, что в предыдущие годы у них был хороший опыт сотрудничества с министерством и Советом Министров. «В 2020 году в рамках пандемии коронавируса это сотрудничество стало более подчеркнутым и важным, потому что защита прав человека и баланс общественных интересов были нашей главной целью. Для нас было очень важно вместе с нашими партнерами изучить наши нормативно-правовые акты, их соответствие международным стандартам, Конвенцией Овьедо», - сказала министр.
Один из совместно реализуемых проектов – определение этических норм для медицинских работников. Были не только разработаны правила, но и создана платформа, на которой медицинские работники могут учиться, обсуждать и делать их важной частью своей повседневной деятельности.
Следующим направлением реформы по прежнему плану действий и продолжающимся по новому плану является сфера пробации, постепенный переход от карательного к реабилитационному подходу, в крайнем случае - лишению свободы. В ноябре 2022 года был открыт профессиональный центр для бенефициаров пробации.
Директор по координации программ Совета Европы подчеркнул, что новый план действий разрабатывался совместно с властями страны при участии гражданского общества. «Это действительно совместная работа. Мы рады, что сможем продолжить эту работу и вместе развивать демократические реформы в соответствии с рекомендациями и стандартами Совета Европы», - сказал он.
Нойкирх выразил надежду, что они начнут работать и в новых областях. По его словам, приоритетом для Совета Европы также является наличие новой программы помощи перемещенным после начала боевых действий лицам, в рамках плана действий они также хотели бы работать над вопросом свободы слова и СМИ.