Երևանը պատրաստ է, Թբիլիսին՝ դեռ ոչ
ՀՀ ԱԳ նախարարի Վրաստան այցը կարևոր էր Երևան-Թբիլիսի քաղաքական երկխոսության առումով։ Այսպիսի այցերի շնորհիվ տրվում է հնարավորություն քննարկելու օրակարգային հարցերը և նախապատրաստվելու միջկառավարական հանձնաժողովի այս տարվա նիստին, որն ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա Երևանում։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի պաշտոնական այցին Վրաստանի Հանրապետություն, ասաց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը՝ ներկայացնելով այցի արդյունավետությունն ու կարևորությունը երկու երկրների համար։
«Բացի դրանից շատ մեծ դեր և տեղ է գրավել այս հանդիպման ժամանակ տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգը։
Ի վերջո՝ այս տուրբոլենտ շրջանում շատ կարևոր է,որ մեր պես փոքր պետությունները կարողանան միմյանց հետ կիսվել մոտեցումներով և փորձեն համատեղ տարբեր նախաձեռնություններ իրականացնել»,- ասաց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը հավելելով, որ այս հանդիպմանը շար կարևոր էր, որ հասկանալի դարձավ աշխարհաքաղաքական բարդ շրջանում երկու երկրների դիրքորոշումները։
Ըստ փորձագետի՝ Արարատ Միրզոյանի՝ հարևան Վրաստան այցի ընթացքում քննարկվել է նաև հայ-թուրքական, և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կագավորման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներն ու դրանց հեռանկարները։
Հարցին՝ որքանո՞վ է հայ-վրացական ջերմ հարաբերությունները մտահոգում ադրբեջան-թուրքական կողմին՝ հաշվի առնելով Վրաստանում երկու պետությունների տնտեսական ներգրավվածությունն ու բարիդրացիական ոչ պակաս ջերմ հարաբերությունները Վրաստանի հետ, վրացագետը նկատեց՝ «օրվա իշխանությունները շատ պրագմատիկ են իրենց արտաքին քաղաքականության մեջ և նույնիսկ որոշակի բարդությունների պարագայում՝ իրենց պետական շահերից ելնելով են գործում»։
Ըստ փորձագետի՝ Երևանն ու Թբիլիսին բազմիցս շեշտել են, որ իրենք կառուցում և զարգացնում են բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք հատկապես հայկական կողմի պնդմամբ ռազմավարական նշանակություն ունեն։
«Երևանը պատրաստ է էլ ավելի խորացնել  հարաբերությունները և նոր մակարդակի հասցնել, բայց Թբիլիսին դեռևս չի շտապում։ Բայց այնտեղ դրական ազդակներ կան։ Եվ այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել»,- ընդգծում է Ջոնի Մելիքյանը՝ կարևորելով, որ Թբիլիսին ու Երևանը միշտ խոսել են և աշխատում են այնպես անել,որ երրորդ երկրների ազդեցությունը պետությունների հարաբերությունների վրա զգալի չլինի։
Փորձագետը հայ- վրացական վերջին տարիների հարաբերությունները բնութագրելիս նկատում է, որ Հայաստանի հարաբերությունները Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, Վրաստանինը՝ ՌԴ-ի հետ, չեն խանգարել հայ-վրացական ջերմ հարաբերությունների ձևավորմանն ու ամրապնդմանը։
Հիշեցնենք՝ մարտի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը պաշտոնական այց կատարեց Վրաստանի Հանրապետություն։

Ереван готов, Тбилиси – пока нет
Поддержи А1+!Визит главы МИД РА в Грузию был важен в плане политического диалога Ереван-Тбилиси. Благодаря таким визитам даётся возможность обсудить вопросы повестки дня и подготовиться к заседанию межправительственной комиссии этого года, которое, по всей вероятности, состоится в Ереване.
В беседе с «А1+» коснувшись официального визита главы МИД РА Арарата Мирзояна в Республику Грузия, сказал грузиновед Джонни Меликян, представив эффективность и важность визита для обеих стран.
«Кроме того, во время этой встречи очень важную роль и место занимала региональная и международная повестка.
В конце концов, в этот турбулентный период очень важно, что такие небольшие государства как наши, могли делиться друг с другом подходами и пытаться совместно осуществлять различные инициативы», - сказал грузиновед Джонни Меликян, добавив, что на это встрече было очень важно, что стали понятны позиции двух стран в сложном геополитическом периоде.
По словам эксперта, во время визита Арарата Мирзояна в соседнюю Грузию обсуждались также работы, проводимые в направлении урегулирования армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений, и их перспективы.
На вопрос, насколько тёплые армяно-грузинские отношения беспокоят азербайджано-турецкую сторону, учитывая экономическую вовлечённость обоих государств в Грузию и доброжелательные не менее тёплые отношения с Грузией, грузиновед отметил: «сегодняшние власти очень прагматичны в своей внешней политике и даже в случае определённых сложностей, действуют исходя из своих государственных интересов».
По словам эксперта, Ереван и Тбилиси неоднократно подчёркивали, что они строят и развивают доброжелательные отношения, которые в особенности по утверждению армянской стороны имеют стратегическое значение.
«Ереван готов ещё более углубить отношения и вывести их на новый уровень, но Тбилиси пока не спешит. Но здесь есть позитивные сигналы. И в этом направлении нужно работать», - подчёркивает Джонни Меликян, отмечая важность того, что Тбилиси и Ереван всегда разговаривали и стараются делать так, чтобы на отношениях между государствами не сказывалось влияние третьих стран.
Эксперт, характеризуя армяно-грузинские отношения последних лет, отмечает, что отношения Армении с Азербайджаном и Турцией, Грузии – с РФ, не мешали формированию и укреплению тёплых армяно-грузинских отношений.