«Գերպետությունների համար ՀՀ տարածքն է արժեք, ոչ թե Հայաստանի ժողովուրդը»․Վազգեն Պետրոսյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության եւ հայության գերկարեւոր անելիքների ու առկա իրավիճակի մասին հարցերին պատասխանում է քաղաքական մեկնաբան Վազգեն Պետրոսյանը։
Պարոն Պետրոսյան, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում սողացող պատերազմ է։ Որպես թշնամու այս պահի նպատակ նշվում է Սյունիքը սեփականելը, ինչին գործնականորեն հասնելու թշնամու փորձերը, ցավոք, առայժմ հաջողվում են։ Մեր, մեղմ ասած, անհաջողությունը ռազմական անզորության, թե՞ քաղաքական վարքագծի հետեւանք են։
Զորքն ու զինվորը պատրաստ են կռվելու, իսկ իշխանությունները հապաղում են, ինչ-ինչ պատճառներով։ Սա, իհարկե, մտածելու տեղիք է տալիս։ Առավել եւս, որ իշխանությունները ՀՀ ՊՆ-ի կողմից զգուշացված էին ե՛ւ 44-օրյա պատերազմի, ե՛ւ մայիսի 12-ի ներխուժման ե՛ւ երեկվա հարձակման մասին, սակայն բոլոր դեպքերում էլ քայլեր չձեռնարկեցին։ Սա չինովնիկական անփութություն կամ անգրագիտություն չէ, այլ դավաճանություն, ինչի համար պատիժը, այն էլ պատերազմական վիճակում, ռազմական տրիբունալը պետք է լիներ։
Տրիբունալ չկա, ինչպես տեսնում ենք։ ՀՀ իշխանությունն այն է, ինչ կա։ Միջազգային կառույցների մշտականության հասնող «հանգստանալու» ուղերձն այս անգամ էլ հավասարապես ուղղված է ե՛ւ մեզ, ե՛ւ մեր թշնամուն։ Դաշնակից պետության ու կառույցի ակնկալիքը, գոնե առերես, օգնության գրավո՛ր խնդրանքն է, որի պարագայում անգամ օգնության հավանականությունն առկախ է թվում։
ՆԱՏՕ-ն եւ Թուրքիան քայլ առ քայլ ուժեղացնում են իրենց դիրքերն Անդրկովկասում, իսկ նրանց ջանադիր աջակիցն է այսօրվա ՀՀ իշխանությունը։ Գերտերություններն իրենց երկարաժամկետ ծրագրերն են իրականցնում մեր երկրի եւ մեր ժողովրդի արյան հաշվին։ Սա գիտակցում է այսօրվա իշխանության ղեկին կանգնած անձնավորությունը եւ իր թիմի հետ գիտակցաբար քանդում երկրի բոլոր հիմքերը ու շարունակում փաթեթավորել Հայաստանը՝ որպես նվեր Թուրքիային հանձնելու համար։ Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին եւ ՀԱՊԿ-ին, ապա մենք պետք է հասկանանք, որ նրանց եւ մեր մեր շահերը միշտ չէ որ նույնական կարող են լինել՝ ճիշտ այնպես, ինչպես այլ ռազմական, քաղաքական եւ այլ դաշինքներում։ Որպես օրինակ՝ Թուրքիան կիսեց Կիպրոսը, եւ ՆԱՏՕ-ն լուռեց։ Մինչդեռ Կիպրոսը ՆԱՏՕ-ի անդամ է։ Եւս մեկ օրինակ՝ 2015-ին Թուքիան խոցեց ռուսական ռազմական օդանավը, ինչին հետեւեց ՆԱՏՕ-ի քննադատությունը, որի անդամ է Թուրքիան։
Միջազգային բոլոր ռազմաքաղաքական դաշինքներն ամբողջությամբ աշխատում են այն ժամանակ, երբ վտանգվում են գլխավոր դերակատարի անմիջական շահերը։
Արդեն կասկած չկա, որ Ռուսաստանի շահերը Թուրքիայի ձեռամբ վտանգված են ինչպես մեր, այնպես էլ տաք կամ պայթունավտանգ կետերի վերածված այլ տարածաշրջաններում։ Ինչպե՞ս եւ արդյո՞ք այսուհետ հնարավոր է նույնականացնել մեր եւ մեր դաշնակցի շահերը։
Այսօր Ռուսաստանը Սերբիայից մինչեւ Միջերկրական ծով ու Դոնբաս, մինչեւ Սեւ ծով ու Միջին Արեւելք, մինչեւ Անդրկովկաս եւ Կենտրոնական Ասիա ավելի շատ հակասություններ ունի Թուրքիայի հետ, քան ընդհանուր շահեր։ Ըստ այդմ, յուրաքանչյուր տարածաշրջանում Ռուսաստանը վարում է հատուկ քաղաքականություն։ Ամենուր Թուրքիայի մեջքին կանգնած է ԱՄՆ-ը, որը Ռուսաստանին համարում է իր ոխերիմ թշնամին։ Միջազգային հարաբերություններում ճնշմանը դիմագրավելու անկարողությունը պարտադրում է նահանջ կամ թշնամու հետ զուգահեռ ընթացք։ Ռուսաստանը, տեսնելով Հայաստանի իշխանությունների թուրքերին ինքնամատույց լինելու վարքագիծը, նախընտրեց ընթանալ Թուրքիայի, ասել է թե` Միացյալ Նահանգների հետ։ Մեր դաշնակցի այս գործելակերպը կպահպանվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ հայ քաղաքական էլիտան՝ իշխանությունն ու ընդդիմությունը, չի դրսեւորի ազգային պետականմետ վարքագիծ։ Մենք պետք է հասկանանք, որ մեր սահմանները պահելու է միայն հայկական զինուժը, դաշնակիցներն ընդամենը աջակցելու են մեզ։
Ներկայիս ՀՀ իշխանության վարքագծի ինքնակամ փոփոխությունն այս պահին եւ մոտ ապագայում անհավանական է։ Առկա իրավիճակն, ընդհանուր առմամբ, շահեկան է իրենց աշխարահաքաղաքական դիրքավորումը բարելավող գերտերությունների համար։ Հայությունը պատրաստ է իր շահերին տեր կանգնելու, բայց անզորացված է։ Իսկ ռազմական գործողությունները հաստատուն կերպով ավելի ու ավելի են սողում դեպի Հայաստանի Հանրապետության խորքերը։ Այսպիսի իրավիճակում հայության եւ հայկական պետականության համար շահեկան ի՞նչ զարգացումներ կարելի է ակնկալել։
Իսկ ո՞վ է ասում, որ այս իշխանություններին մոտ ապագայում գահընկեց անելն անհնար է։ Յուրաքանչյուր իշխանության գահից հեռացնելու համար հարկավոր է նպատակ, ծրագիր եւ այդ ծրագիրն իրականացնելու համարձակություն։ Այսօրվա քաղաքական դաշտում գործող որեւէ կուսակցություն Նիկոլին գահից իջեցնելու ռեալ քայլերի չի դիմում, քանի որ չունի այդուհետ իրականացնելիք ազգային-պետական ծրագիր։ Եւ երկիրը շարունակում է մնալ ծանր իրավիճակում՝ փչացվել են Հայաստան-Ռուսաստան, Իրան, Չինաստան, Հնդկաստան հարաբերությունները, քայքայվել է ՀՀ տնտեսությունը, մեծապես տուժել է հայ ժողովրդի ինքնավստահությունը... Այսպիսի իրավիճկում շատ մեծ է անհատի դերը։ Պետական մտածելակերպ, գործելու համարձակություն եւ պատրաստվածություն ունեցող բանիմաց անհատների մեկտեղումը իրավիճակը փոխելու առաջին եւ շրջադարձային քայլն է։ Հայաստանի ուժային կառույցները (բանակ, ոստիկանություն, դատախազություն, ԱԱԾ) պետք է հասկանան, որ իրենք մնայուն կառույցներ են, իսկ իշխանությունները՝ գնացող։ Իշխանությունն էլ պետք է գիտակցի, որ օր առաջ հեռանալով, կարող է խուսափել արյունոտ իշխանափոխությունից։
Այսօրվա իշխանություններն անվնաս հեռանալու այլ ուղիներ չե՞ն ունենա։
1989-ին ԱՄՆ-ի հորդորով Ռումինիայի նախագահ Նիկոլայ Չաուշեսկուին եւ նրա տիկնոջը գնդակահարեցին՝ Վարշավյան պակտի անդամ երկրների ղեկավարներին դաս տալու նկատառումով։ Նիկոլն ու իր թիմակիցները խմբովի կարող են նմանատիպ ճակատագրի դատապարտվել մեկ այլ գլոբալ դասի համար։
Մինչ մենք այս կամ այն տարբերակին հասնելու սպասումներով ենք տարված, թշնամին գործում է, եւ Հայաստանը փոքրանում է՝ տալով մարդկային, տարածքային ու տարատեսակ կորուստներ։
Այստեղ պետք է հասկանալ, որ ԱՄՆ-ն իրականացնում է իր՝ «Գոբելի ծրագիրը», որպեսզի հասնի Ռուսաստանի, Իրանի, Չինաստանի թուլացմանը եւ լիարժեք վերահսկում սահմանի դեպի Եվրոպա գնացող էներգակիրների խողովակների վրա։ Մեր անգամ վայրկյանների հապաղումը մեզ բերելու է մեր նոր կորուստներ։ Գերպետությունների համար այդ կորուստները ոչինչ են, նրանց համար ՀՀ տարածքն է արժեք, ոչ թե Հայաստանի ժողովուրդը։

«Для сверхдержав ценностью является территория РА, а не народ Армении»: Вазген Петросян
Поддержи А1+!На вопросы о сверхважных для Республики Армения и армянства делах и о нынешней ситуации отвечает политический комментатор Вазген Петросян.
Господин Петросян, на суверенной территории Республики Армения идёт ползучая война. В качестве цели врага на данный момент отмечается присвоение Сюника, попытки врага практически достичь этого, к сожалению, пока удаётся. Наши, мягко говоря, неудачи, это следствие военной немощи или политического поведения?
Войско и солдат готовы к битве, а власти медлят, по каким-то причинам. Это, конечно, даёт повод для размышлений. Более того, что власти были предупреждены МО РА и о 44-дневной войне, и о вторжении 12-го мая, и о вчерашнем вторжении, однако во всех случаях не предприняли шагов. Это не халатность или неграмотность чиновников, а предательство, наказанием за которое, притом в военной ситуации, должен был быть военный трибунал.
Трибунала нет, как мы видим. Власти РА такие, какие есть. Послания международных структур «успокоиться», которые становятся постоянными, и на этот раз адресованы и нам, и нашему врагу. Ожидание от государства и института-союзника, письменная просьба о помощи, хотя бы с виду, в случае чего даже вероятность помощи кажется висящей в воздухе.
НАТО и Турция шаг за шагом усиливают свои позиции в Закавказье, а их старательным сторонником является сегодняшняя власть РА. Сверхдержавы осуществляют свои долгосрочные программы за счёт нашей страны и крови нашего народа. Это понимает лицо, стоящее сегодня у руля власти, и вместе со своей командой осознанно разрушают все основы страны и продолжают упаковывать Армению в качестве подарка Турции. Что касается России и ОДКБ, мы должны понимать, что их и наши интересы не всегда могут быть одинаковыми – как и в других военных, политических, и прочих союзах. В качестве примера, Турция разделила Кипр, и НАТО промолчал. Между тем Кипр – член НАТО. Ещё один пример: в 2015 году Турция сбила российский военный самолет, за чем последовала критика НАТО, членом которого является Турция.
Все международные военно-политические союзы полностью работают тогда, когда под угрозой непосредственные интересы главного актора.
Уже есть подозрение, что интересы России рукой Турции под угрозой как в нашем, так и в других регионах, превратившихся в горячие и взрывоопасные точки. Как и возможно ли отныне отождествлять наши интересы с интересами нашего союзника?
Сегодня у России от Сербии до Средиземного моря и Донбаса, до Чёрного моря и Ближнего Востока, до Закавказья и Средней Азии имеет больше противоречий с Турцией, чем общих интересов. Соответственно, в каждом регионе Россия проводит особую политику. Везде за спиной Турции стоит США, которые считают Россию своим заклятым врагом. Невозможность противостоять давлению в международных отношениях диктует отступление или параллельный процесс с противником. Россия, видя поведение властей Армении по преподнесении себя туркам, предпочла пойти с Турцией, т. е. с Соединёнными Штатами. Это поведение нашего союзника будет сохраняться столько времени, пока армянская политическая элита – власти и оппозиция – не проявят национального прогосударственного поведения. Мы должны понимать, что наши границы будут охранять только армянские вооружённые силы, наши союзники будут нам только помогать.
Добровольное изменение поведение нынешних властей РА в настоящий момент и в ближайшем будущем невероятно. Нынешняя ситуация, в целом, выигрышна для сверхдержав, улучающих своё геополитическое позиционирование. Армяне готовы отстаивать свои интересы, но они бессильны. А военные действия уверенно продвигаются вглубь Республики Армения. Какие выгодные для армянства и армянской государственности развития событий можно ожидать в такой ситуации?
А кто сказал, что свергнуть эту власть в ближайшем будущем невозможно? Для того, чтобы свергнуть каждую власть нужна цель, программа и решимость реализовать эту программу. Ни одна из партий, действующих на сегодняшнем политическом поле, не прибегает к реальным шагам по свержению Никола, поскольку не имеет национально-государственной программы, которую нужно было бы реализовать. И страна продолжает оставаться в тяжёлом положении: испорчены отношения Армения-Россия, Иран, Китай, Индия, разрушена экономика РА, значительно пострадала уверенность в себе армянского народа… В такой ситуации очень велика роль личности. Если соберутся толковые люди с государственным мышлением, имеющие решимость и готовность действовать, это будет первым и поворотным шагом к изменению ситуации. Силовые структуры Армении (армия, полиция, прокуратура, СНБ) должны понимать, что они – постоянные институты, а власти уйдут. Власти же должны понимать, что если они уйдут раньше, они могут избежать кровавого переворота.
Сегодняшние власти не будут иметь других путей безопасно уйти?
В 1989 году по наставлению США президента Румынии Николая Чаушеску и его супругу расстреляли с тем, чтобы дать урок главам стран-членов Варшавского пакта. Никол и его сокомандники могут быть обречены на подобную участь для другой глобальной цели.
Пока мы одержимы ожиданием достижения того или иного варианта, враг действует, а Армения сжимается, неся людские, территориальные и разного рода потери.
Здесь нужно понимать, что США проводит свой «План Гобеля», чтобы достичь ослабления России, Ирана, Китая и установить полный контроль над трубопроводами энергоносителей в направлении Европы. Наше промедление даже на секунды принесёт нам новые потери. Для сверхдержав эти потери – ничто, для них ценностью является территория РА, а не народ Армении.