iStock_000014286966_Medium-pic4_zoom-1000x1000-70722
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային  քննչական վարչությունում շարունակվում է երկու ընկերների կողմից 35-ամյա տղամարդու նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ, հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու և  ազատությունից ապօրինի զրկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ երկու ընկերները 35-ամյա տղամարդուն ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու դիտավորությամբ, 2021թ․ հուլիսի 10-ից 11-ն ընկած ժամանակահատվածում, Իջևան քաղաքի Երիտասարդական փողոցի շենքերից մեկի բնակարանում 35-ամյա տղամարդու կողմից ընկերոջ քրոջը նշված բնակարան տանելու համար նրանից վրեժխնդիր լինելու նպատակով, պարբերաբար ձեռքերով և ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել վերջինիս մարմնի տարբեր մասերին, ձեռքում եղած վառվող ծխախոտը հանգցրել է նրա ճակատին, թզբեխով հարվածել գլխին և թքել դեմքին, ինչի արդյունքում՝ 35-ամյա տղամարդուն պատճառվել է հոգեկան ուժեղ տառապանք և ֆիզիկական ուժեղ ցավ՝ զուգորդված մարմնական վնասվածքներով:
Բացի այդ, 35-ամյա տղամարդու կողմից ոստիկանություն դիմելու նպատակով տնից դուրս գալը խոչնդոտելու համար, ընկերները նրան ապօրինի, կամքին հակառակ զրկել են ազատությունից՝ վերջինիս թույլ չտալով դուրս գալ վերոնշյալ բնակարանից՝ սպառնալով գործադրել կյանքի համար վտանգավոր բռնություն:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝  երկու ընկերներին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 119-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով։ Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:

iStock_000014286966_Medium-pic4_zoom-1000x1000-70722
В Тавушском областном  управлении Следственного комитета РА продолжается расследование  уголовного дела по факту причинения  сильной физической боли, душевных страданий и незаконного лишения свободы в отношении 35-летнего мужчины двумя друзьями.
«Собранные данные показали, что два друга намеренно причиняли сильную физическую боль 35-летнему мужчине в период с 10 по 11 июля в квартире дома на улице Еритасардакан в Иджеване - за то, что этот мужчина пытался привести в эту квартиру сестру своего друга. Они били его кулаками и ногами по разным частям тела, гасили на лбу горящую сигарету, истязали всякими другими способами, в результате чего 35-летний мужчина перенес тяжелые душевные страдания, сильную физическую боль в сочетании с телесными повреждениями.
Кроме того, для того, чтобы 35-летний мужчина не смог выйти из дома и обратиться в полицию, его друзья незаконно и против  его воли лишили его свободы, не давая ему покинуть вышеупомянутую квартиру, угрожая применить опасное для жизни насилие.
На основании полученных достаточных доказательств двум друзьям было предъявлено обвинение по пункту 5 части 2 статьи 119 и по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 133 Уголовного кодекса РА. В суд было подано ходатайство об их аресте -  в качестве меры пресечения, которое было удовлетворено. Расследование продолжается», - говорится в сообщении.