211887782_3071705239727532_5865660352402781625_n
«Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցությունն այսօր՝ 02.07.2021թ. ժամը 15:20-ին Սահմանադրական դատարանին հանձնեց ընտրության արդյունքները վիճարկելու վերաբերյալ դիմումը: Կուսակցության նախագահ Արա Զոհրաբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․
Դիմումի համաձայն խախտվել են ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված ընտրական իրավունքի հիմնական սկզբունքները՝ ազատությունը և հավասարությունը:
Ատելության խոսք, բռնության կոչեր, վարչական ռեսուրսի կիրառում և այլ խախտումներ, որոնք ազդել են ընտրության արդյունքների վրա:
ՍԴ-ին 5 միջնորդություն է ներկայացվել պետական մարմիններից որոշակի տեղեկություններ պահանջելու կապակցությամբ՝
1) ԱԱԾ-ին՝ ներկայացնել այն քաղաքացիների քանակը, որոնք ընտրության օրը ստորագրել են ցուցակներում, սակայն ըստ ԱԱԾ տվյալների փաստացի Հայաստանի Հանրապետությունում չեն գտնվել.
2) ՀՀ ՊԵԿ-ին և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին՝ ներկայացնել հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձանց ընդհանուր քանակը.
3) ՀՀ ՊՆ-ին՝ ներկայացնել տեղեկություն, թե որքան զինծառայող է մասնակցել 2021թ. հունիսի 20-ի ընտրություններին.
4) Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը՝ ներկայացնել տեղեկություն, թե 2021թ. հունիսի 20-ին որ ընտրական տեղամասերն են հոսանքազրկվել, որքան ժամանակով և ինչ պատճառներով.
5) Գլխավոր դատախազությանը՝ ներկայացնել տեղեկություն, թե 2021թ. մայիսի 25-ից առ 22.06.2021 թվականը ընտրական բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քանի հաղորդում է ստացվել իրավապահ մարմինների կողմից, ինչպես նաև այդ հաղորդումներից յուրաքանչյուրի բովանդակությանը համարժեք ինչ միջոցներ են ձեռնարկվել, քանի քրեական գործ է հարուցվել, որ հոդվածի հատկանիշներով:

211887782_3071705239727532_5865660352402781625_n
2 июля в 15:20 Национально-христианская партия «Зартонк» подала в Конституционный суд заявление об оспаривании результатов досрочных парламентских выборов. Первый номер в избирательном списке партии Ара Зограбян представил подробности заявления.
«Согласно заявлению, были нарушены основные принципы избирательного права, закрепленные в Конституции РА - свобода и равенство. Разжигание вражды, призывы к насилию, использование административного ресурса - другие нарушения, которые повлияли на результаты выборов», - сказал Зограбян.
Он также отметил, что в Конституционный Суд подано 5 ходатайств в связи с запросом определенной информации у государственных органов:
1. Представить в СНБ количество граждан, подписавших списки в день выборов, но по данным СНБ фактически не находившихся в Республике Армения.
2. КГД РА и Аппарату премьер-министра РА представить общее количество лиц, находящихся на государственной службе.
3. Министерству обороны РА предоставить информацию о том, сколько военнослужащих участвовало в выборах 20 июня 2021 года.
4. Министерству территориального управления и инфраструктуры представить информацию о том, на каких избирательных участках 20 июня не было электричества, сколько времени и по каким причинам?
5. Генпрокуратуре-представить сведения о том, сколько сообщений о преступлениях избирательного характера было получено правоохранительными органами с 25 мая по 22 июня, а также какие меры были предприняты в соответствии с содержанием каждого из этих сообщений, сколько уголовных дел было возбуждено и по каким статьям.