Ընտրական օրացույց. 6 օր առաջ․ ի՞նչ իրավիճակ էր (տեսանյութ)
1995-ի խորհրդարանի ընտրություններից առաջ, ըստ «Շրջան» շաբաթաթերթի, Հայաստանի բոլոր զորամասերին բանավոր հրաման է տրվում մինչև ընտրությունների ավարտը ծառայության ժամկետը վերջացրած ոչ մի զինվորի չզորացրել:
1999-ի ընտրությունների «Կինդեր սյուրպրիզը»՝ Հայաստանի երիտասարդական կուսակցության նախագահը չնայած սոցիոլոգիական արդյունք հրապարակելու օրենքի արգելքին, ասում է, որ իր կուսակցությունը կհավաքի 9 տոկոս քվե: Եթե իրենց քվեն իշխանությունը կեղծի, ՀԵԿ-ը մեծ աղմուկ կբարձրացնի. «Այս գայլերի ոլորտում մենք չենք պատրաստվում գառնուկ դառնալ, մենք պատրաստվում ենք որսորդ դառնալ»: Կոմունիստական եւ սոցիալիստական կուսակցությունների միությունը խորհրդարանի ընտրություններին գնում է միայնակ, թեպետ մեկ տարի առաջ Կարեն Դեմիրճյանի կողքին էր: Միության նախընտրական շտաբի ղեկավար Վարդան Խաչատրյանը նկատում է, որ հայ ժողովրդի արգանդը դեռ չի դատարկվել եւ Հայաստանը կարելի է փրկել։ ԿԸՀ անդամ Վահե Վարսանյանը դատի է տվել սեփական հիմնարկին: Գործը քննող դատավորը Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատավոր Պարգեւ Օհանյանն է: Վահե Վարսանյանը պահանջում է, որ դատարանը չեղյալ համարի ժամանակավոր գրանցում ունեցողների քվեարկության իրավունքը, որը հակասում է ընտրական օրենսգրքին: Նրա հայցը Պարգեւ Օհանյանը մերժում է:  «Միասնություն» դաշինքի առաջնորդները ընտրություններից 6 օր առաջ քարոզչություն են անում Երեւանի տարբեր համայնքներում: Խորհրդային Հայաստանի կոմկուսի նախկին առաջնորդ Կարեն Դեմիրճյանը տպավորությամբ, այսօր երկրում վիճակը լավ չի, բայց ոչ մեկին մեղադրելու իրավունք չունենք։
2003-ի ընտրությունների քարոզարշավի այս օրերին «Արդարություն» դաշինքը Տավուշի մարզում է: Ամենուր Ստեփան Դեմիրճյանն արձանագրում է, որ նախագահի կեղծված ընտրություններից հետո ժողովուրդն ընկճված չէ։ 2007-ի ընտրություններին Կոմունիստական եւ սոցիալիստական կուսակցությունների միության նախընտրական շտաբի պետ Վարդան Խաչատրյանն արդեն «Ժառանգություն» կուսակցության ցուցակով հավակնում է պատգամավորական աթոռի: Հիմա նա քարոզում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին։
2007-ի ընտրություններից մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանին Ազգային անվտանգության ծառայությունը կասկածում է ապօրինի ճանապարհով ստացած եկամուտներն օրինականացնելու մեջ: Պարոն Արզումանյանի տունը խուզարկած ԱԱԾ-ականները նրա տանը հայտնաբերում են 55 հազար դոլար, որն ըստ որոշ տեղեկությունների, Մոսկվայից ուղարկել է գործարար Լեւոն Մարկոսը ընտրությունների ֆինանսավորման համար: Ի դեպ, նույն օրը ԱԱԾ-ականները խուզարկում են նաեւ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանի բնակարանը: Պարոն Շիրխանյանն ընդունում է, որ իրեն էլ են Մոսկվայից փող ուղարկել:
2012-ի ընտրություններից 6 օր առաջ Վանաձորում Դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցիչը ընտրողներին կոչ է անում այդ զենքով ճիշտ եւ դիպուկ կրակել եւ ամենակարեւորը՝ չվաճառել: Իսկ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Դավիթ Լոքյանը ընտրական մթնոլորտը ապականելու համար մեղադրում է ոչ թե մեծ ձկներին, այլ՝ փոքր։ Նոյեմբերյանում քարոզչություն իրականացնող Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանին չի շփոթեցնում հանրահավաքին մարդկանց սակավությունը: Հեղափոխության համար պարտադիր չէ, որ մարդիկ փողոց դուրս, բավական է, որ քվեախուց մտնեն։ Սերժ Սարգսյանը Ավանում է: Նրան դիմավորում են աղ ու հացով: Սակայն այստեղ են նաեւ Թեղուտի անտառների ոչնչացման դեմ պայքարողները: Նրանք Հանրապետականի հանրահավաքին ներկայացել են բողոքի ցուցապաստառներով: Սակայն նրանց սպասում է Հանրապետական ընդդիմությունը։ Արտաշատի Ներքին եւ Վերին Դվիններում աղ ու հացով եւ գառ մորթելով են դիմավորում Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանին: Ոգեւորված գյուղացիները նկատում են, որ իրենց գյուղ վաղուց ոչ մեկը չի այցելել, օրերս եկել է մի հանրապետական, որը ընտրակաշառք է բաժանել։

Календарь выборов. За 6 дней до выборов: Какова была обстановка? (видео)
Перед парламентскими выборами 1995 года, согласно еженедельной газете «Шрджан», всем воинским частям Армении дается устная команда до окончания выборов не демобилизовать ни одного солдата, завершившего срок службы.
«Киндер сюрприз» выборов 1999 года: председатель молодежной партии Армении несмотря на запрет закона о публикации социологического результата, говорит, что его партия соберет 9% голосов. Если их голос власть подделает, МПА поднимет шум: «Мы не собираемся становиться ягненком среди этих волков, мы собираемся стать охотником». Союз коммунистической и социалистической партий идет на парламентские выборы в одиночку, несмотря на то, что год назад он был рядом с Кареном Демирчяном. Руководитель предвыборного штаба Союза Вардан Хачатрян замечает, что чрево армянского народа еще не опустела и Армению можно спасти.
Член ЦИК Вагэ Варсанян подал в суд на собственное учреждение. Рассматривал дело судья первой инстанции общин Кентрон и Норк Мараш Паргев Оганян. Вагэ Варсанян требует, чтобы суд признал недействительным право голосования имеющих временную прописку, которое противоречит избирательному праву. Его иск Паргев Оганян отклоняет. Лидеры союза «Единство» за 6 дней до выборов проводят агитацию в различных общинах Еревана. У бывшего лидера компартии Советской Армении Карена Демирчяна впечатление, что сегодня ситуация в стране нехорошая, но мы не имеем права кого-либо обвинять.
В эти дни агитационной кампании 2003 года альянс «Справедливость» находится в Тавушской области. Везде Степан Демирчян фиксирует, что после фальсифицированных выборов президента народ подавлен.
На выборах 2007 года начальник предвыборного штаба Союза коммунистической и социалистической партий Вардан Хачатрян уже по партийному списку «Наследие» претендует на депутатское кресло. Сейчас он проповедует в пользу Раффи Ованнисяна. За неделю до выборов 2007 года бывшего министра иностранных дел Армении Александра Арзуманяна Служба национальной безопасности подозревает в легализации доходов, полученных незаконным путем. Дом Арзуманяна обыскивают СНБ-вцы, у него дома обнаруживают 55 тысяч долларов, которые, по некоторым сведениям, отправил из Москвы бизнесмен Левон Маркос для финансирования выборов. Кстати, в тот же день представители СНБ обыскивают и квартиру бывшего замминистра РА, бывшего министра обороны Ваана Ширханяна. Ширханян признает, что и ему отправили деньги из Москвы. За 6 дней до выборов 2012 года представитель бюро Дашнакцутюн в Ванадзоре призывает избирателей правильно и метко стрелять из этого оружия и самое главное – не продавать. А представитель Бюро Давид Локян обвиняет в порче атмосферы не больших рыб, а малых.
Представителя Армянского Национального Конгресса, проводящего агитацию в Ноемберяне, Никола Пашиняна не смущает малочисленность людей на митинге. Для революции необязательно, чтобы люди выходили на улицу, достаточно, чтоб они зашли в избирательную кабину.
Серж Саркисян в Аване. Его встречают солью и хлебом. Однако здесь находятся и те, кто борется против уничтожения лесов Техута. Они явились на митинг Республиканской с плакатами протеста. Однако их ждет Республиканское возмущение.
В Неркин и Верин Двин в Арташает хлебом-солью и зарезав ягненка встречают председатель Народной партии Тиграна Карапетяна. Воодушевленные сельчане замечают, что их село давно никто не посещал, на днях пришел один республиканец, раздавший предвыборные взятки.