Ընտրական օրացույց. 20 օր առաջ. քվեարկությունից է կախված երկուսի սերը (տեսանյութ)
1995-ի ընտրությունների ընթացքում իշխանությունը աչք է փակում որոշ թեկնածուների օրինախախտ ճանապարհով առաջադրվելու վրա: 44-րդ ընտրատարածքում ՀՀՇ-ի թեկնածու Իշխան Զաքարյանի պաշտոնաթերթիկում ԿԸՀ-ն հայտնաբերում է հարյուրից ավելի կեղծ ստորագրութուններ: Չնայած դրան, Զաքարյանը գրանցվում է որպես թեկնածու: 1995-ի Ընտրական օրենսգրքով առաջադրվելու համար թեկնածուն պետք է ԿԸՀ ներկայացներ մի քանի հարյուր քաղաքացու ստորագրությամբ ընտրաթերթիկներ:
1999-ին Երեւանի մարզային ընտրական հանձնաժողովը դատարանով ուզում է չեղյալ համարել 3-րդ ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու Գագիկ Կոստանյանի գրանցումը: Դա պահանջել էին ոստիկանությունը եւ ընտրատարածքի թեկնածուներից մեկը՝ Լեւոն Եզեկյանը: Դատարանը մերժում է գրանցումը չեղյալ համարելը: Ըստ Կոստանյանի, Եզեկյանի մարդիկ ընտրարշավի օրերին հետապնդել եւ ծեծի են ենթարկել իր որդուն՝ 18-ամյա տղան ուղեղի ցնցումով հիվանդանոցում է : Սոցիոլոգ Լյուդմիլա Հարությունյանը 1999-ի ընտրություններում թույլ իշխանություն եւ ոչ օրինապահ ժողովուրդ ունենալուն է վերագրում բանակայինների ակտիվացումը խորհրդարանի ընտրություններին: Արցախյան պատերազմից հետո քաղաքականություն մտած հրացանավոր մարդու թեման սոցիոլոգի համար ողբերգություն է։
2003-ին ԿԸՀ նախագահ Արտակ Սահրադյանը նախագահի ընտրություններին տված ԵԱՀԿ բացասական գնահատականի առիթով ասում է՝ լավ օրենքը լավ ընտրությունների երաշխիք չէ, իսկ 7 տարվա Սահմանադրություն ունեցող երկրից ժողովրդավարություն պահանջելը աբսուրդ է: Շիրակի մարզ քարոզարշավի մեկնած «Արդարություն» դաշինքի համար անակնկալ չեն հուսահատված մարդկանց բողոքները: Նրանք խոսում են ապրելու պայմանների բացակայությունից: Գյուղացիներն այնքան զայրացած են իշխանություններից, որ ընդիմադիր դաշինքի առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանին խոսելու հերթ չեն տալիս։
2007-ի ընտրությունների մասնակից ՄԻԱԿ- քարոզչահոլովակները հիմնականում բեմականացված խոստումներ են: Խնամված ձայներով երիտասարդներն իրենց ձայնը տալու են ՄԻԱԿ-ին, որովհետեւ այնտեղ սիրում են կյանքը: Նույնիսկ երկու հոգու սերն է կախված այն բանից, թե նրանցից ով ինչպես է քվեարկելու
2012-ի քարոզարշավի այս օրը Մալաթիա Սեբաստիայի բնակիչները այս համայնքում պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանից իրականում Սերժ Սարգսյանի պատիվը չեն պաշտպանում, այլ՝ նույն ընտրատարածքի թեկնածու Սամվել Ալեքսանյանի: Բնակիչները դժգոհ են Փաշինյանի այցից՝ ինչու՞ է եկել, Ալեքսանյանը իրենց վատ չի կերակրում։
2012-ի խորհրդարանի ընտրություններից 20 օր առաջ Հայաստանի ոստիկանությունը հրապարակում է մայիսի 6-ի ընտրություններին Հայաստանի ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը ապրիլի 16-ի դրությամբ: Քվեարկության իրավունք ունեցողները  2 միլիոն 482 հազար 593 հոգի են։
Սյունիքում քարոզարշավ իրականացնող Հանրապետականը Սերժ Սարգսյանի շուրթերով ասում է՝ շարունակելու ենք ապառաժներ կոտրել եւ լավ բերքի համար կռիվ տալ հողի հետ, կրթել, բժշկել, աշխատատեղեր ստեղծել, բայց շատ ավելի մեծ քանակությամբ: Սարգսյանը սակայն ժամկետներ չի ասում, թե երբ է արվելու այդ ամենը։

Календарь выборов. за 20 дней: любовь двоих зависит от голосования (видео)
На выборах 1995 года власти закрывают глаза на выдвижение некоторых кандидатов с нарушением закона. На 44-м избирательном участке на должностном лице кандидата от АОД-а Ишхана Закаряна ЦИК обнаруживает более сотни фальшивых подписей. Несмотря на это, Закарян регистрируется в качестве кандидата. Согласно Избирательному кодексу 1995 года для того, чтобы выдвинуться, кандидат должен был представить в ЦИК избирательные листки с подписью нескольких сотен граждан. В 1999 году Ереванская областная избирательная комиссия посредством суда хочет признать недействительной регистрацию кандидата в депутаты Гагика Костаняна на 3-м избирательном участке. Это потребовали полиция и один из кандидатов избирательного участка – Левон Езекян. Суд отказывается признать регистрацию недействительной. По мнению Костаняна, люди Езекяна в дни избирательной кампании преследовали и избивали его сына – 18-летний юноша находится в больнице с сотрясением мозга.
Социолог Людмила Арутюнян на выборах 1999 года объясняет активизацию военных в парламентских выборах тем, что народ не законопослушен. Тема человека с ружьем, вошедшая в политику после арцахской войны – трагедия для социолога. В 2003 году председатель ЦИК Артак Сахрадян по случаю отрицательной оценки ОБСЕ выборам президента, говорит: хороший закон не является гарантией хороших выборов, а требовать демократии от страны с 7-летней Конституцией – абсурд. Для альянса «Справедливость», отправившегося на предвыборную агитацию в Шираксую область, не являются сюрпризом жалобы разочарованных людей. Они говорят об отсутствии условий жизни. Сельчане так возмущены властями, что не дают открыть рта лидеру оппозиционного альянса Степану Демирчяну. Агитационные ролики участника выборов 2007 года МИАК – в основном инсценированные обещания. Молодежь с ухоженными голосами отдаст свой голос МИАК, потому что там любят жизнь. Даже любовь двоих зависит от того, как проголосует каждый из них.
В этот день агитации 2012 года жители Малатии-Себастии от выдвинутого в качестве кандидата в депутаты в этой общине Никола Пашиняна в действительности защищают честь не Сержа Саркисяна, а кандидата от того же избирательного участка – Самвела Алексаняна. Жители недовольны визитом Пашиняна: зачем пришел, Алексанян их неплохо кормит.
За 20 дней до парламентских выборов 2012 года полиция Армении публикует общее число избирателей, включенных в регистр избирателей Армении для выборов 6 мая, по положению на 16 апреля. Имеют право голосовать 2 миллиона 482 тысяч 593 человека.
Республиканец, проводящий агитацию в Сюнике, устами Сержа Саркисяна говорит: они продолжат воевать с землей за хороший урожай, образовывать, создавать рабочие места, но в гораздо большем количестве. Саркисян, однако, не указывает сроки, когда все это будет сделано.