Արմեն Սարգսյանն հորդորում է ձեռնարկել ամենախիստ միջոցներն ընդդեմ ադրբեջանական ոտնձգության
Հայաստանի Հանրապետության սահմանների և տարածքային ամբողջականության դեմ իրականացվող տևական ոտնձգություններից և ապօրինի գործողություններից հետո այսօր Ադրբեջանը դիմել է սահմանային իրավիճակը լարելու նոր սադրանքի:
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ադրբեջանական կողմից կրակոցներ են արձակվել հայկական զինուժի ուղղությամբ: Հայկական կողմից կա զոհ: Խորին ցավակցությունս եմ հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքին և հարազատներին։
Հորդորում եմ պետական համապատասխան կառույցներին՝ գործադրել բոլոր ջանքերը և ձեռնարկել ամենախիստ միջոցներն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող ոտնձգությունների և սահմանային խախտումների:
Դատապարտելով Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները և իրավիճակը սրելու քայլերը՝ միաժամանակ, կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և բոլոր շահագրգիռ պետություններին՝ լինել առավելագույնս անհանդուրժող և կոշտ միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին համապատասխան գնահատական տալու և դատապարտելու ուղղությամբ:

Армен Саркисян призвал принять жёсткие меры против посягательств Азербайджана
Поддержи А1+!Президент Армении Армен Саркисян выступил с заявлением, в котором коснулся новой провокации Азербайджана, направленной на обострение ситуации на границе с Арменией. Президент призвал международное сообщество проявить максимальную нетерпимость, принять жесткие меры для оценки и осуждения провокационных действий Азербайджана.
«Сегодня, после незаконных посягательств на границы и против территориальной целостности Республики Армения, Азербайджан обратился к новой провокации с целью обострения пограничной ситуации.
В приграничной части Гегаркуникской области Республики Армения азербайджанская сторона обстреляла Вооруженные силы Армении. Есть жертва с армянской стороны. Выражаю глубокие соболезнования семье и родственникам погибшего военнослужащего.
Призываю соответствующие государственные структуры приложить все усилия для принятия самых строгих мер против посягательств и нарушений границы, угрожающих территориальной целостности Республики Армения.
Осуждая провокационные действия Азербайджана и шаги по обострению ситуации, вместе с тем призываем международное сообщество и все заинтересованные государства проявить максимальную нетерпимость и принять жесткие меры для оценки и осуждения провокационных действий Азербайджана».