Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից ՀՀ սահմանը ապօրինի հատելու և հայ զինծառայողների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերով գործ է հարուցվել
Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից ՀՀ սահմանը ապօրինի հատելու և տարածքային ամբողջականությունը խախտելու, հայ զինծառայողների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերի առթիվ ՀՀ դատախազությունում հարուցվել են քրեական գործեր
Սևանի կայազորի զինվորական դատախազության հանձնարարությամբ  Վարդենիսի ՌՈ բաժնում նախպապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ մայիսի 12-ին Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈւ հրամանատարների կազմակերպմամբ՝ մի խումբ զինված զինծառայողներ ապօրինի հատել են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա բնակավայրի և Նորաբակ համայնքի սահմանային հատվածներում պահպանվող ՀՀ պետական սահմանը:
Ադրբեջանցի զինծառայողները ՀՀ տարածքում առաջացել են 2-ից 3կմ ու  դիրքավորվել՝ նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներին սպառնալով ավելի առաջանալու դեպքում կրակ արձակել նրանց ուղղությամբ և հայտարարարել են, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանին:
Նյութերի նախապատրաստման արդյունքում նշված դեպքի առթիվ Սևանի կայազորի զինվորական դատախազությունում դեռևս մայիսի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.2 հոդվածով և 329-րդ հոդվածի 2-րդ  մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախքաննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 5-րդ կայազորային քննչական բաժնին:
Բացի այդ, զինվորական դատախազության կողմից ՀՀ ՊՆ Վարդենիսի  ՌՈ բաժնին հանձնարարվել է ստուգման առարկա դարձնել նաև ապօրինի կերպով ՀՀ տարածք ներխուժած Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների և ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների միջև տեղի ունեցած վիճաբանության և դրա հետ կապված գործողությունների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումներում նշված հանգամանքները, որին հետագայում միացվել է նաև սոցիալական ցանցերում 19.05.2021թ. տարածված տեսանյութը:
Ստուգման արդյունքում նախապատրաստված նութերով պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N բանակային կորպուսի  և  ենթակա զորամասերի մի շարք զինծառայողների ու պաշտոնատար անձանց ծառայողական խախտումների պատճառով 17.05.2021թ.-ին  Գեղարքունիքի մարզի Կութ բնակավայրի  վարչական տարածքում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մեծաքանակ ստորաբաժանում է ներթափանցել ՀՀ զինված ուժերի պահպանության  տակ գտնվող տարածք, բռնություն գործադրել ՀՀ զինծառայողների նկատմամբ՝ ստիպել նրանց թողնել մատական դիրքը: ՀՀ զինծառայողների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈՒ զինծառայողները հետ են շպրտվել ելման դիրքեր:
Նշված դեպքերի կապակցությամբ մարտական ծառայության կանոնների խախտման, ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը ևս հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ  հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնին:

Возбуждено уголовное дело по фактам незаконного пересечения границы РА ВС Азербайджана и применения насилия по отношению к армянским военнослужащим
Отдел военной полиции Вардениса собрал фактический материал о том, что 12 мая группа азербайджанских военнослужащих по приказу своего командования пересекла государственную границу Республики Армения на приграничных участках населенного пункта Верин Шоржа и общины Норабак Гегаркуникской области.
Азербайджанские военнослужащие продвинулись на 2-3 км по территории Республики Армения и расположились, угрожая открыть огонь по приближавшимся к ним военнослужащим Вооруженных сил Армении в случае дальнейшего продвижения, заявив, что эта территория принадлежит Азербайджану.
По факту возбуждено уголовное дело по ст. 300.2 (действия, направленные на нарушение территориальной целостности) и ч. 2 ст. 329 (незаконное пересечение государственной границы,  совершенное группой лиц по предварительному сговору или организованной группой, либо с применением насилия или с угрозой его применения) УК Армении.
Кроме того, расследуется факт спора между военнослужащими ВС Армении и незаконно пересекшими государственную границу Армении азербайджанцев.
В результате изучения материалов было выявлено, что вследствие служебных нарушений военнослужащих и официальных лиц ВС Армении 17 мая большое подразделение азербайджанских сил пересекло границу в направлении села Кут, применило насилие в отношении армянских военнослужащих, принудив их покинуть боевую позицию. Затем в результате действий военнослужащих ВС Армении азербайджанцы были отброшены на исходные позиции.
По данному факту возбуждено уголовное дело по ч. 3 ст. 365 (повлекшее тяжкие последствия нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы, направленных на своевременное обнаружение неожиданного нападения на Республику Армения и противостояния этому, или на обеспечение безопасности Республики Армения) и ч. 2 ст. 376 (халатное отношение начальника или должностного лица к службе, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия) УК Армении. Ведется следствие.