Պատրաստվում են անժամկետ գիշերել այգում. նստացույց ԿԲ-ի դիմաց (տեսանյութ)
«Ոչ վարկային թալանին» նախաձեռնության անդամները առավոտվանից նստացույց են սկսել Կենտրոնական բանկի դիմաց։
Նրանք իրենց հետ քնապարկեր են բերել և պատրաստվում են անժամկետ գիշերել ԿԲ-ի դիմացի այգում։ Քաղաքացիներին նույնպես հորդորում են միանալ իրենց նստացույցին։
Նախաձեռնության ղեկավար Մանուել Մանուկյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում պնդեց՝ պահանջում են մեկ տարի վարկային արձակուրդ, ինչը, ըստ նրա, հրատապ է։
Մանուկյանի խոսքով՝ երեք ամիսների ընթացքում պահանջներ ներկայացրել են, սակայն որևէ տեղաշարժ չկա, մինչդեռ իրենց դիմել են հազարավոր քաղաքացիներ․
«Նստացույցի նպատակն է, որ այս տարածքում հավաքվեն հազարավոր մարդիկ և ապացուցեն, որ վարկային այդ թալանը միասնական կարողանալու ենք կանգնեցնել։ Այսօր մարդիկ կորցնում են տներ, մեքենաներ, և անտարբերության է մատնված այդ հարցը։ Դիմել ենք նամակներով և դիմումներով, բայց չկա կոնկրետ տեղաշարժ, գործողություն։ Սպասելու տեղ և ժամանակ չկա, որովհետև մարդը չի կարող առանց տուն ապրել, մարդը չի կարող իր երեխայի հացի գումարը տալ վաշխառուներին և տանը պարապ նստել»։
Մանուկյանը պնդում է՝ քաղաքացիները գիտակցել են, որ բանկերը իրենց թալանել են, այսօր խոսելու ժամանակն է։
Նրա խոսքերով՝ ժողովուրդը պարտավոր չի մնալ վարկային բեռի ծանրաբեռնվածության տակ, մանավանդ կորոնավիրուսի պայմաններում․
«Քաղաքացին այսօր շատ ծանր իրավիճակում է, և նրան ուշքի գալու համար ժամանակ է պետք։Վարկային կազմակերպություններն արտակարգ դրության ժամանակ ժողովրդին հոգեբանորեն ճնշել են, և իրենց բարձր տոկոսների արդյունքում մարդկանց թալանել են»։

Собираются бессрочно ночевать в саду: сидячая забастовка напротив ЦБ (видео)
Члены инициативы «Нет кредитному грабежу» с утра начали сидячую забастовку напротив Центрального банка.
Они призывают принести с собой спальные мешки и собираются бессрочно ночевать в парке напротив ЦБ. Призывают граждан присоединиться к их инициативе.
Член инициативы Мануэл Манукян в беседе с «А1+» утверждает: они требуют годовые кредитные каникулы, что, по его словам, является неотложным.
По словам Манукяна, в течение трех месяцев они предъявляли требования, однако нет никакого сдвига, между тем к ним обратились тысячи граждан:
«Цель сидячей забастовки в том, чтобы на этой территории собрались тысячи людей и доказали, что вместе мы сможем остановить этот кредитный грабеж. Сегодня люди теряют дома, автомобили, и к этому вопросу относятся с безразличием. Мы обратились с письмами и заявлениями, но нет конкретного сдвига, действия. Нет места и времени ждать, потому что человек не может жить без дома, человек не может отдавать деньги на хлеб своего ребенка ростовщикам и сидеть дома без дела».
Манукян утверждает: граждане осознали, что банки их ограбили, сегодня настало время говорить.
По его словам, народ не обязан оставаться под грузом кредитного бремени, особенно в условиях коронавируса:
«Граждане сегодня в очень тяжелой ситуации, и им нужно время, чтобы оправиться. Кредитные организации во время чрезвычайного положения оказывали психологическое давление на народ, и в результате своих высоких процентов ограбили людей».