«Շուտափույթ բողոքարկելու ենք Վճռաբեկ դատարանում»․ Սարգիս Քլոյանը՝ Ռ․ Քոչարյանի ազատ արձակման մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի մեկի զոհերից Գոռ Քլոյանի հայրը՝ Սարգիս Քլոյանը, «Ա1+»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշմանը, ասում է՝ խոսքեր չի գտնում, իրենց «ամբողջ տանջանքը ջուրն ընկավ»։
«Մենք դատական նիստի ժամանակ արդեն զգացել էինք՝ ինչ է կատարվում, դատավորի դեմքից էլ, իմ հարցերին պատասխանելուց էր պարզ էր , որ 100 տոկոսով փոխելու է խափանման միջոցը»։
Թեև Քոչարյանի փաստաբանները պնդում են, որ 2 մլրդ դրամ գրավի չափը ՀՀ-ում աննախադեպ է, սակայն Քլոյանը վստահ է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի համար սա մեծ գումար չէ․
«Քոչարյանի համար 2 մլրդը 2 հազար դրամ է, ինչ է, որ չբերի, մուծի»։
Զոհվածի հայրը նշեց, թեև պաշտպանական կողմի ցանկությունը կատարվեց, բայց հարցը այդպես չի մնալու․
«Մենք շուտափույթ բողոքարկելու ենք Վճռաբեկ դատարանում»,-հայտնեց Քլոյանը՝ հավելելով, որ որոշումը սպասելի էր հենց այն պահից, երբ Ռոբերտ Քոչարյանը դատարանում ելույթ ունեցավ։
Հիշեցնենք, որ այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանն ավարտեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքի քննությունը։

839EE9A1-B80E-4531-A111-AF7EA53B6FC5_w1200_r1
Отец одного из погибших Первого марта Гора Клояна – Саркис Клоян – в беседе с «А1+» обратившись к решению Апелляционного уголовного суда об изменении меры пресечения обвиняемого в свержении конституционного строя Роберта Кочаряна арест на залог, говорит: не находит слов, «все их мучения канули в воду».
«Во время судебного заседания мы уже почувствовали, что происходит, и по лицу судьи, и по ответы на мои вопросы было ясно, что на 100% изменят меру пресечения».
Несмотря на то, что адвокаты Кочаряна утверждают, что размер залога в 2 млрд драмов беспрецедентен в РА, Клоян уверен, что для Роберта Кочаряна это небольшая сумма:
«Для Кочаряна 2 млрд – это 2 тысяч драмов, что это, чтобы он не принес, не заплатил».
Отец погибшего отметил: хоть и желание стороны защиты исполнилось, но вопрос так не останется:
«Мы в скорейшем времени обжалуем в Кассационном суде», - заявил Клоян, добавив, что решение было для них ожидаемым с того момента, когда Роберт Кочарян выступил в суде.
Напомним, что сегодня Апелляционный уголовный суд завершил расследование апелляции против решения Ереванского суда общей юрисдикции об отклонении ходатайства адвокатов второго президента РА, подсудимого по делу 1-го Марта Роберта Кочаряна – об изменении меры пресечения Кочаряна. Апелляционный суд удовлетворил апелляцию адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Кочаряна освободили из-под стражи, по отношению к нему был применен залог в размере 2 миллиардов драмов.