ԲՀԿ-ն բոյկոտեց նիստը և դուրս եկավ դահլիճից (տեսանյութ)
ԱԺ-ն այսօր հերթական նիստը կանցակացնի առանց ԲՀԿ-ի: Նիստի մեկնարկին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարեց՝ երեկ տեղի ունեցածի պատճառով բոյկոտում է նիստը:
«Ես ցավում եմ, որ մեծամասնությունը, ով իշխանության եկավ Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքները վերականգնելու, մարդու խոսքը և կարծիքը հարգելու կարգախոսներով,  փորձում է լռեցնել քաղաքական ընդդիմախոսներին»,- հայտարարեց ԲՀԿ քարտուղար Արման Աբովյանը:
Դիմելով խորհրդարանական մեծամասնությանը՝ Աբովյանը վստահություն հայտնեց, որ դեմ են եղել իրենց պարտադրված քվեարկությանը, որը, ըստ Աբովյանի, անօրինական է.
«Մեկ բան հիշեք՝ Հայաստանը բռնապետություն դառնալու ռեսուրս չունի»:
Աբովյանը պնդեց, որ պայքարելու են մեր երկրում իրական ժողովրդավարական արժեքների, յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքների համար:
ԲՀԿ քարտուղարը հայտարարեց, որ երեկ ԱԺ-ում տեղի ունեցածը քաղաքական հաշվեհարդար էր իշխանության կարծիքի հետ անհամաձայնություն հայտնած քաղաքական ուժի և նրա ղեկավարի հանդեպ:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ-ն փակ,  գաղտնի քվեարկությամբ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին զրկեց անձեռնմխելիությունից և նրան ազատությունից զրկեու համաձայնություն տվեց: Միջնորդագրերը ներկայացրել էր ՀՀ գլխավոր դատախազը:

ППА бойкотировала заседание и вышла из зала (видео)
НС сегодня проведет очередное заседание без ППА. В начале заседания фракция «Процветающая Армения» заявила, что из-за происшедшего бойкотирует заседание.
«Я сожалею, что большинство, пришедшее к власти в Армении с лозунгами восстановления демократических ценностей, уважения слова и мнения человека, пытается заставить замолчать политических оппонентов»,- заявил секретарь ППА Арман Абовян.
Обращаясь к парламентскому большинству, Абовян выразил уверенность, что они были против навязанного им голосования, что, по  словам Абовяна, незаконно:
«Запомните одну вещь: у Армении нет ресурсов становиться тиранией».
Абовян утверждал, что они будут бороться за реальные демократические ценности в нашей стране, за права каждого гражданина.
Секретарь ППА заявил, что то, что вчера произошло в НС, было политической расправой по отношению к политической силе, выразившей несогласие с мнением властей, и ее руководителю.
Напомним, что вчера НС на закрытом, тайном голосовании лишило неприкосновенности главу ППА Гагика Царукяна и дало согласие на лишение его свободы. Ходатайства представил генеральный прокурор РА.