Պոլիտեխնիկ,_Մասնաշենք`_երկրորդ_(2)
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկան համալսարանի մի խումբ ուսանողներ կազմակերպել են ստորագրահավաք, որին միացել են ավելի քան 500 ուսանողներ Հայաստանի տարբեր բուհերից։
Նրանք դժգոհ են առցանց կրթության որակից և չեն պատրաստվում «ձեռքները ծալած նստել և սպասել ուսումնական տարվա ավարտին»:
«Ա1+»-ի հետ զրույցում ստորագրահավաքի նախաձեռնող խմբի անդամ Հայկուհի Բաբայանը վստահություն հայտնեց՝ իրենց ձայնը լսելի է լինելու, իրավունքները՝ պաշտպանված:
Նրանք պնդում են՝ չեն ստացել անհրաժեշտ քանակությամբ ուսումնական նյութեր, որը նախատեսվում է առարկան լիովին յուրացնելու համար։
Վստահեցնում են, որ առցանց դասերի ընթացքում երբեմն  դասախոսները չեն պատասխանում ուսանողների հարցերին, ինչի հետևանքով ուսանողը դասընթացը չի յուրացնում:
Ասում են՝  նշված երկու պատճառներով էլ շատ ուսանողներ չեն կարողացել պատշաճ կերպով պատրաստվել քննություններին, ստուգարքներին և կուրսային աշխատանքներին։ Եղել են դեպքեր, երբ ուսանողը տեղեկացել է, որ  քննության է ստուգարքի կամ կուրսայինի հանձնման սահմանված ժամկետից մի քանի օր առաջ։
Ստեղծված իրավիճակի պատճառով շատերը ստացել են ցածր գնահատական, որն իր հերթին ուսանողների մոտ առաջացրել է մի շարք խնդիրներ։
Ուսանողներ պնդում են, եղել են նաև համակարգի խափանումներ, տեխնիկական տարբեր խնդիրներ, ինչի պատճառով իրենք կրկին տուժել են:
Ուսանողների հաջորդ պահանջը  ուսման վարձավճարների վերաբերյալ է,-փոխանցեց նախաձեռնող խմբի անդամը: Պնդում է՝ ուսանողներն այժմ որակապես չեն ստանում այն կրթությունը, որը ստանում էին մինչ արտակարգ դրությունը, բայց վճարում են միևնույն վարձավճարները.
«Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են վճարում նույն գումարը անհամեմատ ավելի ցածր որակի կրթության համար»:
Ուսման վարձավճարի հետ կապված ուսանողները մեկ այլ՝ սոցիալական խնդիր էլ են տեսնում: Պնդում են, որ  Կառավարության կողմից աջակցություն տրվում է բարձր ՄՕԳ-ով ուսանողներին, ինչը չի լուծում սոցիալական խնդիր, քանի որ այդպիսի ուսանողները հիմնականում անվճար են սովորում։
«Վճարովի համակարգում սովորող ուսանողներից պահանջում են մինչև որոշակի ժամանակահատված վճարել ուսաման վարձերը, և հաշվի չեն առնվում համաճարակի տարածմամբ պայմանավորված սոցիալական դժվարությունները»։
Առաջարկում են լուծումների իրենց տարբերակը, կազմել են առաջարկությունների փաթեթ, որը հանձնելու են ոլորտի պատասխանատուներին, պատրաստ են անհրաժեշտության դեպքում հանդիպել նաև ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանին և նրա հետ քննարկել իրենց դժգոհություները:
Հայկուհին նաև նշեց՝ դասախոսներից ոմանք ողջունել են իրենց նախաձեռնությունը, ոմանք էլ պարզապես ուշադրություն չեն դարձրել:

Мы платим те же деньги за образование более низкого качества: студенты недовольны (видео)
Группа студентов Национального политехнического университета Армении организовали сбор подписей, к которому присоединились более 500 студентов из различных вузов Армении.
Они недовольны качеством онлайн-образования и не собираются «сидеть сложа руки и ждать окончания учебного года».
В беседе с «А1+» член инициативной группы сбора подписей Айкуи Бабаян выразила уверенность: их голос будет услышан, права – защищены.
Они утверждают: не получили учебных материалов в необходимом количестве, предусмотренном для полноценного усвоения предмета.
Заверяют, что во время онлайн-уроков преподаватели иногда не отвечают на вопросы студентов, вследствие чего студенты не усваивают урок.
Говорят: по указанным двум причинам многие студенты не смогли надлежащим образом подготовиться к экзаменам, зачетам и курсовым работам. Были случаи, когда студент узнавал об установленном сроке зачета или курсовой работы за несколько дней.
Из-за сложившейся ситуации многие получили низкие оценки, что в свою очередь вызвало у студентов ряд проблем.
Студенты утверждают, были и нарушения системы, различные технические проблемы, из-за которых они пострадали.
Следующее требование студентов – о плате за учебу, - сообщил член инициативной группы. Утверждает: студенты сейчас не получают образование того качества,  как до чрезвычайного положения, но платят те же суммы:
«Возникает вопрос: почему платят ту же сумму за несравненно более низкокачественное образование?».
В связи с платой за учебу студенты видят и другую – социальную проблему. Утверждают, что Правительство оказывает поддержку студентам с высокими баллами, что не решает социальной проблемы, поскольку такие студенты в основном учатся бесплатно.
«От студентов, учащихся на платной системе, требуют заплатить за учебу в определенный срок, и не учитываются социальные трудности, обусловленные распространением эпидемии».
Предлагают свои варианты решений, составили пакет предложений, которые передадут ответственным по отрасли, готовы в случае необходимости встретиться также с министром ОНКС Араиком Арутюняном и обсудить с ним свои недовольства.
Айкуи также отметила: некоторые преподаватели приветствовали их инициативу, другие же – просто не обратили внимания.