Սերժ Սարգսյանի ելույթն ընդդիմադիր գործչի ելույթ էր․ «Ազդակ»-ի գլխավոր խմբագիր (տեսանյութ)
Լիբանանում տպագրվող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, լրագրող Շահան Գանտահարյանը Հայաստանի ազգային գրադարանում մասնակցում էր հայկական մամուլի անդրանիկ«Ազդարար» պարբերականի 225-ամյակին նվիրված գիտաժողովին։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Գանտահարյանն ասաց, որ ողջունելի է, որ այս գիտաժողովը համախմբել է մամուլի մատենագետներին, պատմաբաններին, մամուլի գործիչներին, խմբագիրներին։  Ըստ «Ազդակ»-ի գլխավոր խմբագրի՝ Հայաստանյան մամուլում պրոֆեսիոնալիզմը և արհեստավարժությունը հստակ է։ «Այստեղ իսկապես համահայկական հնչեղությամբ և տարողությամբ նյութեր, վերլուծություններ կան, որից օգտվում է նաև սփյուռքահայ մամուլը»,- նշեց նա։
Խոսելով Սիրիայում տիրող իրավիճակի մասին՝ Շահան Գանտահարյանն ասաց, որ ներկայումս Սիրիայի հայաբնակ Հալեպ և Քեսաբ քաղաքներում մթնոլորտը համեմատած Սիրիայի հյուսիսի, մասնավորապես` Քամիշլիի շրջակա տարածքների հետ, ավելի հանգիստ է։ Նա ասաց, որ Հալեպից դեպի տարբեր քաղաքներ, դեպի Լիբանան կապող ճանապարհը բաց է, երթևեկությունը համեմատաբար բնականոն է։
Լիբանանի մասով «Ազդակ»-ի գլխավոր խմբագիրն ասաց, որ վարչապետ Սաադ Հարիրի հրաժարականից հետո բողոքի ցույցերն անորոշ իրավիճակ են ստեղծել, և Լիբանանում այս պահին չկա գործադիր իշխանություն։ «Հանգուցալուծման ուղիները դեռևս չեն երևում։ Բանակցություններ ցուցարարներին ներկայացնող որևէ մարմնի և իշխանությունների միջև չկան։ Այնուամենայնիվ կա ճնշում, որ անմիջապես սկսվի խորհրդակցություններ նոր վարչապետի նշանակման առումով»,- ընդգծեց լրագրողը։
Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասով Շահան Գանտահարյանն ասաց, որ եթե Հայաստանի Սահմանադրությունն ընտանիք հասկացողությունը սահմանել է տղամարդու և կնոջ միջևհամակեցությամբ, և եթե Ստամբուլյան կոնվենցիան նաև ընտանիք հասկացության ուրիշ պատկերացում ունի, այդ դեպքում հակասում է։
Անդրադառնալով նոյեմբերի 20-ին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության համագումարում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթին, Գանտահարյանն ասաց, որ դա ընդդիմադիր գործչի ելույթ էր։
Խոսելով  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հակամարտության կարգավորման մասին՝ լրագրողն ասաց, որ բանակցություններում նոր բեկումնային բան չկա, բայց առաջանային է Արցախի՝ բանակցությունների սեղան վերադառնալը։
Հարցին, թե ի՞նչ է հասկանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարության տակ, թե Արցախի հարցում այնպիսի լուծում պետք է լինի, որ բավարարի թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ղարաբաղի, թե՛ Ադրբեջանի ժողովուրդներին, «Ազդակ»-ի գլխավոր խմբագիրը պատասխանեց, որ դա ստատուս-քվոյի երկարաձգման համարժեք քայլ կլինի, որովհետև հեշտ չէ այնպիսի բանաձև գտնել, որ հակամարտող կողմերին բավարարի։

Выступление Сержа Саркисяна было выступлением оппозиционного деятеля: Главный редактор “Аздак”-а (видео)
Главный редактор издаваемой в Ливане газеты “Аздак”, журналист Шаган Гантахарян в Национальной библиотеке Армении участвовал в научной конференции, посвященной 225-летию первого периодического издания армянской прессы “Аздарар”.
В беседе с “А1+” Гантахарян сказал, что он приветствует то, что эта конференция объединила библиографов прессы, историков, деятелей прессы, редакторов. По мнению главного редактора “Аздак”-а в армянской прессе присутствует профессионализм. “Здесь есть материалы с действительно панармянским звучанием и содержанием, есть аналитика, которыми пользуется и пресса армянской диаспоры”, - отметил он.
Говоря о ситуации в Сирии, Шаган Гантахарян сказал, что в настоящее время в населенных армянами городах Сирии Алеппо и Кесаб атмосфера спокойнее, по сравнению с севером Сирии, в частности, с территории, окружающими Камишли. Он сказал, что дорога, связывающая Алеппо с различными городами, с Ливаном открыта, движение относительно нормальное.
По части Ливана главный редактор “Аздак”-а сказал, что после отставки премьер-министра Саада Харира акции протеста создали неопределенную ситуацию, и в Ливане в настоящий момент нет исполнительной власти. “Пути разрешения пока не видны. Нет переговоров между каким-либо органом, представляющим демонстрантов, и властями. Тем не менее, есть давление, чтобы сразу начались совещания в плане назначения нового премьер-министра”, - подчеркнул журналист.
По части Стамбульской конвенции Шаган Гантахарян сказал, что если Конституция Армении определила понятие семьи как сожительство мужчины и женщины, и если Стамбульская конвенция имеет также другое представление о семье, в этом случае противоречит.
Обратившись к выступлению председателя Республиканской партии Армения Сержа Саркисяна на съезде Европейской народной партии, Гантахарян сказал, что это было выступление оппозиционного деятеля.
Говоря об урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта, журналист сказал, что в переговорах нет ничего нового переломного, но первоочередным является возвращение Арцаха за стол переговоров.
На вопрос о том, что он понимает под заявлением Никола Пашиняна, что в Арцахском вопросе должно быть такое решение, которое удовлетворило бы народы и Армении, и Арцаха, и Азербайджана, главный редактов “Аздак”-а ответил, что это будет шаг, тождественный продлению статуса-кво, поскольку нелегко найти такую формулу, которая удовлетворила бы противоборствующие стороны.