Բողոքի ակցիաները, դասադուլները դադարեցված են, քննարկումներ են ընթանում․ ուսանողներ (տեսանյութ)
Երևանի պետական համալսարանի ուսանողական ծրագրերի համակարգող և ԵՊՀ Բանասիրության ֆակուլտետի մի խումբ ուսանողներ այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձան «Բարձրագույն կրթության և գիտության» մասին օրինագծին։
Ուսանողական ծրագրերի համակարգող Էդվարդ Գալստյանն ասաց, որ այս պահին բողոքի ակցիաները, դասադուլները դադարեցված են, հանդիպումներ ու քննարկումներ են լինում դասախոսների, գիտական խորհուրդների հետ և քննարկում են Հայոց լեզվի և Հայոց պատմության վերաբերյալ հարցերը։
Բանասիրության ֆակուլտետի ուսանող, ակտիվիստ Գևորգ Գյուլումյանը, անդրաառանալով լեզվի պարտադիրության խնդրին, նշեց, որ օտար լեզուները պարտադիր են, բայց նախարարության կողմից փորձ է արվում Հայոց լեզուն դարձնել ոչ պարտադիր։ Անդրադառնալով այն տեսակետներին, թե պայքարը պայմանավորված է դասախոսները դասաժամերի պակասով՝ Գյուլումյանը հերքեց դրանք՝ հարցադրում անելով, թե ասուլիսին ներկաներից ո՞ր մեկն է դասախոս։
Ամալիա Հարությունյանը, որը Հայ բանասիրության ֆակուլտետի ուսանող է, ասաց՝ Հայոց լեզվի կամընտրականության հարցը որոշելու է գիտխորհուրդը և այն, թե որքանո՞վ է այն արտահայտում ուսանողության կամքը։ Բանասիրության ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանող Իշխան Թովմասյանն իր հերթին նշեց, որ իրենք նախարարի անձի դեմ՝ Արայիկ Հարությունյան անձի դեմ որևէ բան չունեն և իրենց պայքարը Հայոց լեզվի և Հայոց պատմության համար է։
Էդվարդ Գալստյանն, անդրադառնալով ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանին տրված նամակին վերաբերյալ հարցին, ասաց, որ ոչ միայն Գևորգյանին են դիմել այլև՝ դեկաններին, դասախոսների են դիմել դիրքորոշման համար։ Նա նշեց, որ քննարկումները դեկանների, դասախոսների հետ շարունակվում են, այսօր դեռևս երկրորդ օրն է, և վաղը՝ ռեկտորի պաշտոնակատարի պատասխանն ստանալուց հետո, հետագա քայլերը պարզ կդառնան։

Акции протеста, забастовки прекращены, проходят обсуждения: студенты (видео)
Координатор студенческих программ Ереванского государственного университета и Факультета филологии ЕГУ сегодня на встрече с журналистами обратились к законопроекту «О высшем образовании и науке».
Координатор студенческих программ Эдвард Галстян сказал, что на данный момент акции протеста, забастовки прекращены, проходят встречи и обсуждения с преподавателями, научными советами и обсуждают вопросы относительно Армянского языка и Армянской истории.
Студент филологического факультета, активист Геворг Гюлумян, обратившись к проблеме обязательности армянского языка, отметил, что иностранные языки обязательны, но министерство делает попытку сделать армянский язык необязательным. Обратившись к точкам зрения, что борьба обусловлена сокращением учебных часов преподавателей, Гюлумян опроверг их, задав вопрос, кто из присутствующих на пресс-конференции является преподавателем?
Амалия Арутюнян, которая является студенткой Факультета армянской филологии, сказала: вопрос факультативности армянского языка будет решать научных совет и то, насколько это отражает волю студенчества. Студент 4-го курса Факультета филологии Ишхан Товмасян в свою очередь отметил, что они  не имеют ничего против личности министра Араика Арутюняна и их борьба за армянский язык и армянскую историю.
Эдвард Галстян, обратившись к вопросу, относящемуся к письму, переданному врио ректора ЕГУ Гегаму Геворгяну, скзал, что обратились не только к Геворгяну, но и к деканам, преподавателям, чтобы узнать их позицию. Он отметил, что обсуждения с деканами, преподавателями продолжаются, сегодня еще второй день, и завтра, после получения ответа врио ректора, станут ясны дальнейшие шаги.