Ավտոներկրողները փակել են Նորագավիթի մաքսատան ճանապարհը (տեսանյութ)
Ավտոներկրողները հավաքվել են Նորագավիթի մաքսատան ճանապարհին, նրանք ակցիա են իրականացնում՝ «Չենք ուզում գնալ Գյումրի» պաստառներով։
Ցուցարարներից մեկն ասաց, թե իրենց պահանջն է, որպեսզի իշխանությունները թույլ տան այս երկու ամսվա ընթացքում էլ մեքենաները մաքսազերծել Երևանում, քանի որ Գյումրի գնալը հարմար չէ։
«1 ամիս, 2 ամիս, 20 օր է մնացել։ Թող մնա այստեղ, ո՛չ շոֆեր ճարենք, ո՛չ շոֆերին փորձանքի մեջ գցենք, ո՛չ շոֆերի ընտանիքի աչքերը թաց պահենք։ Նեղ ճանապարհ, էդ ձմեռվա ժամանակ մենք ո՞ր շոֆերի վրա վստահ լինենք, որ առոք-փառոք մեր մեքենան կտանի, իրան չի սպանի կամ մեկ ուրիշին չի սպանի»,- ասաց ցուցարարներից մեկը։
Ավելի ուշ ավտոներկրողները փակեցին Նորագավիթի մաքսատան ճանապարհը:
Ավտոներկրողներից մեկն էլ հարցադրում արեց, թե ամառային անվադողերով մեքենան գալիս է Նորագավիթ, և նորից ծա՞խս անեն, ձմեռային անվադողնե՞ր գնեն Գյումրի գնալու համար, որ ճանապարհին վթարի չենթարկվեն։
Ավտոներկորղները բողոքում են նաև, որ հերթեր են գոյանում, չեն հասցնում, ժամերով սպասում են հերթի մեջ։
Նրանցից մեկն առաջարկ արեց իշխանություններին․ «Ավելի լավ չէ՞ պետականորեն համաձայնենք․ 1000 դոլար ա մաքսազերծումը, թող դնեն 1050, թող մի հատ հիմնադրամ բացեն, էդ 50 դոլարով գյումրեցիների համար ինչ-որ մի բան ստեղծեն․ մի հատ գործարան բացեն, կամ տեսնեն՝ ով անապահով է, տուն առնեն-նվիրեն, մենք էլ մեզ լավ կզգանք, որ մեր ազգին օգուտ տվինք»։

Автоимпортеры перекрыли дорогу в таможню Норагавита (видео)
Автоимпортеры собрались по дороге в таможню Норагавита, они проводят акцию с плакатами: “Не хотим идти в Гюмри”.
Один из демонстрантов сказал, что их требование заключается в том, чтобы власти разрешили в течение этих двух месяцев растаможить автомобили в Ереване, поскольку ехать в Гюмри неудобно.
“Осталось 1 месяц, 2 месяца, 20 дней. Пусть останется здесь, не будем искать шофера, не будем создавать для шофера сложное положение, не будем делать глаза семьи шофера влажными. Узкая дорога, на какого шофера нам надеяться зимой, что доставит нашу машину в целости и сохранности, не убьет себя или не убьет другого?” – сказал один из демонстрантов.
Позднее автоимпортеры перекрыли дорогу в Норагавитскую таможню.
Один из автоимпортеров спросил, на летних покрышках автомобиль приезжает в Норагавит, и снова расходы, покупать зимние покрышки, чтобы ехать в Гюмри, чтобы не попасть в аварию по дороге.
Автоимпортеры также жалуются, что образуются очереди, не успевают, часами ждут в очереди.
Один из них сделал предложение властям: “Не лучше ли на государственном уровне согласиться: 1000 долларов растаможка, пусть будет 1050, пусть откроют фонд, за эти 50 долларов что-нибудь создадут для гюмрийцев: откроют завод или подарят дом неимущим, и мы хорошо почувствуем себя, что оказались полезными для нашей нации”.