Նոր տնկիները կպաշտպանեն շարժական «էլեկտրական հովիվները»
Տնկիների հետագա խնամքն առավել հուսալի դարձնելու նպատակով էլ՝ տեղադրել են մարդկանց և կենդանիների համար անվտանգ, շարժական «էլեկտրական հովիվներ»:
Ծառատունկն իրականացվել է FPWC-ի՝ «Անտառային լանդշաֆտի վերականգնում. փորձառական հարթակ՝ Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի տարածքում» ծրագրի շրջանակում։ Մինչև տարեվերջ ավելի քան 15 000 ծառ կտնկվի Արարատի և Վայոց ձորի մարզերում:
Տնկվող վայրի ծառատեսակները՝ տանձենին, նշենին և փշատենին, աճեցված են Հայաստանի համար բոլորովին նոր, փորձարարական տեխնոլոգիայով: Դա թույլ է տալիս անտառից հավաքված սերմերից ստանալ առողջ տնկիներ։ Ծառատունկն իրականացվել է կոնկրետ սկզբունքով. ընտրվել են տվյալ շրջանի բնակլիմայական պայմաններին հատուկ և պտղատու ծառեր: Այդպիսով, փորձ է կատարվել անտառավերականգնումը ծառայեցնել նաև մարդ-վայրի բնություն կոնֆլիկտի լուծմանը և անտառային տարածքներում բավարար սնունդ ապահովել կենդանական աշխարհի համար:
FPWC հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը ընդգծել է․ «Հատկանշանակ է, որ այս եղանակով ստացված տնկիները կարիք չունեն հետագա խնամքի, այսինքն՝ արմատային համակարգը զարգանում է այնպիսի եղանակով, որ այլևս կարիք չկա արհեստական ոռոգման։ Հատկապես՝ այն շրջաններում որտեղ բարձրությունը 1800 մ-ից բարձր է տնկիներն արդեն կարող են առանց հավելյալ խնամքի աճել»։
«Հստակ չեմ հիշում, թե արդեն որերորդ ծառն եմ տնկում, բայց կարող եմ ասել, որ կյանքը պահանջում է նվիրում: Եթե մենք ցանկանում ենք ապրել առողջ, գեղեցիկ, մաքուր և անվտանգ միջավայրում, ապա պետք է լինենք ոչ թե միայն սպառող, այլև ներդրում կատարող: Խոսքը միայն ֆինանսական ներդրման մասին չէ: Հոգատարությունն ու խնամքը, աշխատասիրությունն ու հետևողականությունը ևս կարևոր են: Իսկ երբ այդ արժեքների շուրջ լինում է նաև համախմբում՝ արդյունքն ավելի շոշափելի է լինում: Ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր թիմերն ու աշխատակիցները վաղուց առաջնորդվում են այդ սկզբունքով՝ դրական օրինակ հանդիսանալով երիտասարդության համար: Ամեն ծառ նոր կյանքի խորհրդանիշ ու առողջ միջավայրի երաշխիք է: Հոգ տարեք միջավայրի մասին. դա շատ կարևոր է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Իրականացվող ծրագրի շրջանակում, հիմնվել է նորարարական տնկարան: Այստեղ տնկիներն աճեցվում են սերմերից և ամբողջ տարի հետևողական աշխատանք է տարվում աճեցման գործընթացի խիստ ու հստակ պահանջները պահպանելու համար: Արդյունքում՝ հնարավոր է լինում ստանալ կենսունակ, առողջ և տվյալ բնակավայրի կլիմայական պայմաններին դիմակայելու ունակ տնկիներ։ Այս տեխնոլոգիան գնահատվել և հաջողված է համարվել ԱՄՆ անտառային ծառայության և Օրեգոնի անտառագիտության և անտառատնտեսության համալսարանի դեկան Էնթոնի Դեվիսի կողմից։ FPWC-ն նրա հետ արդեն իսկ ձեռք է բերել կարևոր համաձայնություն. 2020 թվականից սկսել աճեցման տեսանկյունից բարդ՝ կարմիրգրքային ծառատեսակների աճեցման տեխնոլոգիայի մշակման ու իրականացման ծրագիր։

Новые саженцы будут защищать подвижные «электрические пастухи»
С целью сделать дальнейший уход за саженцами более надежным установили безопасные для людей и животных, мобильные «электрических пастухов».
Посадка деревьев осуществлена в рамках программы FPWC «Восстановление лесного ландшафта: экспериментальная платформа на территории Кавказского прибежища биоразнообразия. До конца года более 15 000 деревьев будет посажено в Араратской и Вайоцдзорской областях.
Дикие виды деревьев выращиваются по совершенно новой для Армении, экспериментальной технологии. Это позволяет получить из собранных в лесу семян здоровые саженцы. Посадка деревьев осуществлялась по конкретному принципу: были избраны свойственные для природно-климатических условий данного района и плодовые деревья.  Таким образом, была сделана попытка принести восстановление леса на службу разрешению конфликта человек – дикая природа и обеспечить достаточно пищи для животного мира на лесных территориях.
Основатель FPWC  Рубен Хачатрян подчеркнул: «Примечательно, что саженцы, полученные таким способом не нуждаются в дальнейшем уходе, то есть корневая система развивается таким образом, что более нет необходимости в искусственном орошении. В особенности, в тех регионах, где высота выше 1800 метров, саженцы уже могут расти без дополнительного ухода».
«Я точно не помню, какое дерево сажаю, но могу сказать, что жизнь требует преданности. Если мы хотим жить в здоровой, красивой, чистой и безопасной среде, то должны быть не только потребителями,  но и инвесторами. Речь идет не только  о финансовом инвестировании. Забота и уход, трудолюбие и последовательность также важны. А когда вокруг этих ценностей бывает и сплочение – результат становится более осязаемым. Я рад констатировать, что наши команды и сотрудники давно руководствуются этим принципом, являясь положительным примером для молодежи. Каждое дерево является гарантией новой жизни и здоровой среды. Заботьтесь о среде, это очень важно», - сказал генеральный директор ВиваСел-МТС Райльф Йирикян.