Բանաձևի ընդունումը տեղի ունեցավ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների վատթարացման փուլում․ Ռուբեն Սաֆրաստյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունումը կարևոր նշանակություն ունի ինչպես Ցեղասպանության մասին ճշմարտությունը ավելի լայն տարածելու և զոհերի հիշատակը մեկ անգամ ևս ոգեկոչելու առումով, այնպես էլ կարևոր քաղաքական նշանակություն ունի, քանի որ սա մի փաստաթուղթ է, որը լայն տարածում գտավ աշխարհում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նրա համոզմամբ՝ պետք է սպասել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործընթացը կշարունակվի։
«Այս բանաձևը կոչ է անում, որ ԱՄՆ-ը երբեք չտրվի Հայոց ցեղասպանության մասին այն կեղծիքներին, որը տարածվում է ամբողջ աշխարհով մեկ»։
Թուրքագետը նշում է՝ ինքը չի շրջանցում նաև այն հանգամանքը, որ այս բանաձևի ընդունումը տեղի ունեցավ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների վատթարացման փուլում․
«Ամերիկյան քաղաքական վերնախավը դժգոհ է Թուրքիայից այն առումով, որ վերջինս այնպիսի խոշոր գործարքը, ինչպիսին օրինակ՝ սպառազինությունների բնագավառում Ս-400 համակարգերի գործարքն է, կնքեց Ռուսաստանի հետ, դժգոհ է նաև նրանից, որ Թուրքիան խախտեց այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք էին բերվել ամերիկյան կողմի հետ նախքան թուրքերի ագրեսիան Սիրիայի հյուսիսում։ Այս հանգամանքները կարևոր էին ամերիկյան քաղաքական վերնախավի համար։ Կարելի է ասել, որ ամերիկյան քաղաքական դասը Թուրքիայի նկատմամբ տրամադրված է չափազանց բացասական, և իհարկե, սա իր հետևանքը ունեցավ»։
Ռուբեն Սաֆրաստյանը կարևորում է նաև Թուրքիայի արձագանքը, որտեղ բոլորը շարունակում են հայտնի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության ժխտման և պատմական իրականության կեղծման ուղղությամբ․
«Այստեղ կարևոր է մի հանգամանք, որ Թուրքիան մինչ այս հայտարարում էր, որ եթե նման բան տեղի ունենա, ապա կառաջացնի թուրքական կողմից որոշակի գործողություններ, բայց միակ դիվանագիտական դեմարշը թուրքական կողմից այն էր, որ ԱՄՆ-ի նորանշանակ դեսպանին հրավիրեցին արտգործնախարարություն, և ոչ մի պաշտոնական նոտա թուրքական կողմը չհրապարակեց և չուղարկեց ԱՄՆ, գուցե դա ավելի ուշ կլինի, բայց ամեն դեպքում Թուրքիայի առաջին արձագանքը սպասվածից ավելի մեղմ էր»։
Ռ․ Սաֆրաստյանը կարծում է, որ պետք է դեռ սպասել, թե թուրքական և ամերիկյան կողմերը անդրկուլիսյան բանակցություններում ինչ արդյունքի կգան․
«Ես կարծում եմ, որ այս պահին տեղի է ունենում գաղտնի անդրկուլիսյան բանակցություններ թուրքական և ամերիկյան ներկայացուցիչների միջև, և այդ բանակացությունների արդյունքը կորոշի, թե Թուրքիայի արձագանքը կլինի ավելի կո՞շտ, թե՞ ոչ, թե՞ կգան որոշակի համաձայնության»։
Ռուբեն Սաֆրաստյանի համոզմամբ՝ ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ը շահարկում է հայկական հարցը՝ Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու համար․
«Շատ հետաքրքիր է, որ նույն օրը ԱՄՆ կոնգրեսը ընդունեց մեկ այլ բանաձև, որով մտցվում են պատժամիջոցներ Թուրքիայի դեմ Սիրիայում գործողությունների համար, այնպես որ՝ այստեղ կապը ակնհայտ է, և սա է քաղաքական իրողությունը»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչպիսին կլինի ԱՄՆ Սենատի արձագանքը, բանախոսն ասում է՝ Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի անդրկուլիսյան բանակցություններից շատ բան է կախված։

Принятие резолюции имело место на этапе ухудшения турецко-армянских отношений: Рубен Сафрастян (видео)
Поддержи А1+!«Принятие резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян Палатой представителей США, имеет важное значение как для более широкого распространения правды о Геноциде и для того, чтобы еще раз почтить память жертв, также имеет большое значение, поскольку это – документ, нашедший большое распространение в мире», - сегодня на встрече с журналистами сказал тюрколог Рубен Сафрастян.
По его убеждению, нужно ожидать, что процесс признания и осуждения Геноцида армян продолжится.
«Эта резолюция призывает, что США никогда не поддастся на ту ложь о Геноциде армян, которая распространяется по всему миру».
Тюрколог отмечает: он не обходит и то обстоятельство, что принятие этой резолюции имело место на стадии ухудшения турецко-армянских отношений:
«Американская политическая элита недовольна Турцией в том плане, что последняя заключила такую крупную сделку, как, к примеру, сделка систем С-400 в сфере вооружения, с Россией, недовольна также тем, что Турция нарушила те договоренности, которые были достигнуты с американской стороной до турецкой агрессии на севере Сирии. Эти обстоятельства были важны для американской политической элиты. Можно сказать, что американский политический класс настроен по отношению к Турции крайне негативно, и конечно, это имело свое последствие».
Рубен Сафрастян также отмечает важность Турции, где все продолжают известную позицию в направлении отрицания Геноцида армян и фальсификации исторической правды:
«Здесь важно одно обстоятельство, что Турция до сих пор заявляла, что если произойдет подобное, то это вызовет определенные действия с турецкой стороны, но единственный дипломатический демарш с турецкой стороны был в том, что новоназначенного посла США пригласили в министерство иностранных дел, и никакую официальную ноту турецкая сторона не опубликовала и не отправила в США, возможно это будет позднее, но в любом случае первая реакция Турции была мягче сказанного».
Р. Сафрастян считает, что нужно пока подождать, какой результат дадут турецкая и американская сторона в закулисных переговорах:
«Я считаю, что в настоящий момент проходят тайные закулисные переговоры между турецкими и американскими представителями, и результаты этих переговоров определят, будет ли реакция Турции более жесткой или нет, или придут к некоторому согласию?»
По убеждению Рубена Сафрастяна, очевидно, что США спекулирует армянским вопросом для оказания давления на Турцию:
«Очень интересно, что в тот же день Конгресс США принял другую резолюцию, по которой вводятся санкции против Турции из-за действий против Сирии, таким образом, здесь связь очевидна, и это – политическая действительность».
Что касается вопроса, какой была реакция Сената США, спикер говорит: от закулисных переговоров Турции и США зависит многое.