72432189_493831291469726_1753195140442226688_n (1)
Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանը կարծում է, որ այս պահին Սիրիայի Ղամիշլի քաղաքում գտնվող հայերի տարհանման անհրաժեշտություն չկա։
Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց պատգամավորը՝ անդրադառնալով Ազգային ժողովի պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հայտարարությանը, որը վերաբերում էր Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի կողմից իրականացվող ռազմական գործողություններին։
«Կառավարությունը կարող է և պետք է ձևավորի Սիրիայի հայաբնակ այդ քաղաքներում բնակվող մեր հայրենակիցներին աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով հատուկ հանձնաժողով։ Նույն խնդրով պետք է զբաղվի Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակը, ինչպես նաև Ազգային Ժողովի արտաքին հարաբերությունների և Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մշտական հանձնաժողովները: Այս մարմինների առաջնային խնդիրը պետք է լինի մշակել ու իրագործել մեր հայրենակիցների՝ Սիրիայից տարհանման ծրագիր»,- գրել էր Արման Բաբաջանյանը։
«Արման Բաբաջանյանի մտահոգությունը կիսում եմ, մեր հայրենակիցները դժբախտաբար հայտնվել են հերթական ռազմական գործողությունների կրակի օղակի մեջ։ Մեր պետությունը պետք է որոշակի քայլեր ձեռնարկի հայության անվտանգությունը ապահովելու համար։ Հայերը հիմնականում կենտրոնացված են Ղամիշլիում, շուրջ 3000 հոգի կա, բայց ԱԳՆ-ի մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ այս պահին նրանց որևէ վտանգ չի սպառնում և տարհանման անհրաժեշտություն չկա»,-ընդգծեց Շիրակ Թորոսյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ այն բնակավայրերը, որտեղ բնակվում են հայերը, վերահսկվում են Սիրիայի կառավարական ուժերի կողմից և ըստ այդմ՝ տեղի հայությունը անվտանգ միջավայրում է։ Շիրակ Թորոսյանը կարծում է, որ միայն տեսականորեն է հնարավոր, որ թուրքական զորամիավորումները առաջխաղացում ունենան դեպի այդ հատվածները։
«Ըստ էության, թուրքերի խնդիրն է Սիրիայի հյուսիս-արևելյան սահմանագծի երկայնքով ռազմական գործողություն իրականացնել, այսինքն այն հատվածներում, որոնք առավելապես քրդաբնակ են։ Կարծում եմ, որ նրանք չեն առաջանա մինչև այն հատվածները, որոնք վերահսկվում են Սիրիայի կառավարական ուժերի կողմից, որովհետև ակնհայտ կլինի, որ այն թուրք-սիրիական պատերազմ է, իսկ հիմա Թուրքիան հիմնավորում է, որ ռազմական գործողությունները պայմանավորված են ահաբեկիչների դեմ պայքարով։ Ինչպես տեսնում ենք, սա համաձայնեցված է Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ, ովքեր Սիրիայի տարածքում գլխավոր գործող դերակատարներն են»,- նշեց պատգամավորը և հավելեց, որ Թուրքիայի նախագահի կարծիքով՝ քրդերի դեմ պայքարը բխում է Թուրքիայի ռազմավարական անվտանգության շահերից։
«Սա լուրջ աշխարհաքաղաքական զարգացում է, և այն կարելի է անվանել թուրք-քրդական պատերազմ, բայց մյուս կողմից Թուրքիան խախտում է Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը՝ Սիրիայի տարածք մտցնելով զորքեր, բայց ինչպես տեսնում ենք, Սիրիայի կառավարական ուժերի և թուրքական գործողություններն իրականացնող կոնտինգենտի միջև ուղիղ շփում և բախում չկա»,- նկատեց պատգամավորը։

72432189_493831291469726_1753195140442226688_n (1)
«Это – серьезное геополитическое развитие событий: его можно назвать турецко-курдской войной» (видео)
Член постоянной комиссии по внешним сношениям Национального собрания Ширак Торосян считает, что в настоящий момент нет необходимости в эвакуации сирийских армян.
Об этом в беседе с «А1+» сказал депутат, обратившись к заявлению депутата Национального собрания Армана Бабаджаняна, которое относилось к военным действиям, осуществляемым Турцией на севере Сирии.
«Правительство может и должно сформировать в этих населенных армянами городах Сирии специальную комиссию с целью оказания помощи нашим соотечественникам. Той же задачей должно заниматься бюро комиссара по делам диаспоры, а также постоянные комиссии НС по внешним сношениям и по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, спорта и молодежи. Первоочередной задачей этих органов должна быть разработка и осуществление программы по эвакуации наших соотечественников из Сирии», - написал Арман Бабаджанян.
«Беспокойство Армана Бабаджаняна я разделяю,  наши соотечественники к сожалению оказались в кольце огня очередных военных действий. Наше государство должно предпринять некоторые шаги для обеспечения безопасности армянства. Армяне в основном сосредоточены в Гамишли, есть около 3000 человек,  но как передают наши источники МИД, в данный момент никакой опасности не угрожает и нет необходимости в эвакуации», - подчеркнул Ширак Торосян.
По словам депутата, населенные пункты, где проживают армяне, контролируются сирийскими правительственными силами и таким образом, местное армянское население находится в безопасной среде. Ширак Торосян считает, что только теоретически возможно, что турецкие вооруженные обьединения будут продвигаться к этим участкам.
«По сути, проблема турок – осуществить военные действия вдоль северо-восточной границы Сирии, то есть на тех участках, которые в основном населены курдами. Считаю, что они не возникнут до тех участков, которые контролируются правительственными силами Сирии, потому что будет очевидно, что это – турецко-сирийская война, а сейчас Турция обосновывает, что военные действия обусловлены борьбой с террористами. Как видим, это согласовано с Россией и США, которые являются главными действующими лицами на территории Сирии», - отметил депутат и добавил, что по мнению президента Турции, борьба с кудрами вытекает из интересов стратегической безопасности Турции.
«Это – серьезное геополитическое развитие событий, и его можно назвать турецко-курдской войной, но с другой стороны Турция нарушает территориальную целостность Сирии, вводя войска на территорию Сирии, но как видим, между правительственными силами Сирии и контингентом, осуществляющим операции, нет прямого общения и столкновения», - отметил депутат.