Ահաբեկչին, մարդասպանին չենք կարող փոխանակել անմեղ մարդկանց հետ․ Արցախի նախագահի խոսնակ
Ադրբեջանական «Ռեպորտ» տեղեկատվական գործակալությունը սեպտեմբերի 18-ին գրել էր, որ Ադրբեջանը միջազգային կառույցների միջոցով առաջարկել է Հայաստանին «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով գերիների և պատանդների փոխանակում։ Նշվել էր նաև միջազգային դիտորդների միջնորդությամբ երեք օրվա ընթացքում զոհվածների դիերի փոխանակման մասին։
Այս մասին, «Ռեպորտ»-ի փոխանցմամբ, սեպտեմբերի 18-ին հաղորդագրություն էր տարածել Ադրբեջանի Հանրապետության Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների գործերով պետական հանձնաժողովը։
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի  մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադարձավ Ադրբեջանի հայտարարությանը։
«Ադրբեջանի քաղաքականությանը շատ լուրջ է պետք  վերաբերվել, և այսպիսի քայլերը շատ վտանգավոր են։ Նախ մենք երբեք ահաբեկչին, մարդասպանին չենք կարող փոխանակել անմեղ մարդկանց հետ։ Այդ մարդկանց Ադրբեջանն առանց այդ էլ պարտավոր է բաց թողնել՝ բոլոր միջազգային նորմերի, կոնվենցիաների, մարդասիրական իրավունքի դրույթների համաձայն։ Բայց ինքը շահարկում է դա»,- ասաց նա։
Բաբայանի խոսքով՝ առաջին հերթին Շահբազ Գուլիևն ու Դիլհամ Ասկերովն ահաբեկիչներ են, և նրանց մեղքն ապացուցվել է բաց դատավարության ժամանակ, որին ներկա են եղել միջազգային բազմաթիվ դիտորդներ, իրավապաշտպաններ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ, Զանգվածային լրատվական միջոցների ներկայացուցիչներ։ Երկրորդը, նրա խոսքով, Ադրբեջանը նման դիմում միջազգային կազմակերպություններին ուղարկել է սեպտեմբերի 11-ին։
«Հասկանո՞ւմ եք, սա ցինիզմ է, այսինքն՝ սեպտեմբերի 11-ը նույնացվում է ահաբեկչության դեմ պայքարի օրվա հետ, այդ արատի դեմ պայքարի հետ։ Ոչ ոք չի խոսում, բոլորը պապանձված են, այսպես կոչված մարդու իրավունքների պաշտպանները, կազմակերպությունները․ առհասարակ քար լռություն է տիրում»,- շարունակեց նա։
Մամուլի խոսնակն ասաց, որ Ադրբեջանը կարող է հայ ազգից պատանդներ վերցնել՝ պետական, հասարակական գործիչներ, գիտնականներ, մտավորականներ ու փորձել շանտաժ անել, այսինքն՝ ահաբեկչության մի նոր ալիք է կարող բարձրանալ․ «Մենք երբևէ չենք քննարկելու ահաբեկիչներին, նամանավանդ՝ դատապարտվածների  հետ անմեղ մարդկանց փոխանակումը»։
Հարցին, իսկ եթե դա դիտարկվի զուտ մարդասիրական տեսանկյունից, մեր գերիներին վերադարձնելու և կյանք փրկելու տեսանկյունից, նա պատասխանեց, որ հասկանում է բարոյական ու զգացմունքային բաղադրիչը
«Իհարկե, մենք ուզում ենք, որ մեր գերիները վերադառնան այդ երկրից։ Բայց եթե մենք քայլ կատարենք այդ ուղղությամբ, հետևանքները լինելու են շատ ավելի սարսափելի։ Ռամիլ Սաֆարովի պես  Գուլիևին և Ասկերովին հերոսացնելու են, միջազգային հանրությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանները չեն խոսելու, պապանձվելու են։ Դրանով Ադրբեջանը շարունակելու է թունավորել հասարակությանը՝ նրանց օրինակով դաստիարակելով ահաբեկիչների նոր սերունդ։ Ցականյանի ծնողների աչքերին ինչպե՞ս պետք է նայենք։ Ադրբեջանը պարտավոր է Կարեն Ղազարյանին և Արայիկ Ղազարյանին բաց թողնել։ Մենք պետք է աշխատենք միջազգային հանրության հետ ավելի սերտ, որպեսզի նրանք ազատ արձակվեն։ Ադրբեջանական կողմը պարտավոր է բաց թողնել, որովհետև մենք միշտ բաց ենք թողել այդ կատեգորիայի մարդկանց առանց որևէ նախապայմանի, որովհետև սա է մարդասիրությունը»։
Դիտարկմանը, որ եթե հասարակության համար նույնպես ընդունելի լինի՝ հաշվի առնելով մարդասիրական կողմը, դրանով կյանք է փրկվում՝ մի կողմ դնելով իրավաչափությունը։  Բաբայանն ի պատասխան որպես օրինակ նշեց, թե վաղն էլ ադրբեջանցի դիվերսանտները կարող են գալ, Երևանում կամ Ստեփանակերտում ահաբեկչական ակտ գործել, հարյուրավոր մարդիկ զոհվեն, դատապարտվեն այդ ահաբեկիչները, հետո նորից Ադրբեջանը փոխանակում առաջարկի․
«Դուք համաձայնվելո՞ւ եք հետ տալ․ հարց է ծագում։ Եթե Դուք այդ ձև եք մեկնաբանում, Դուք բացում եք Պանդորայի արկղը։ Բերելու է սարսափելի երևույթների»։
Նա նշեց, որ այսօրվա ասուլիսի ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը շատ կարևոր հայտարարություն է արել գերիների փոխանակման հարցով՝ նշելով, որ դա  Արցախի սուվերեն որոշման խնդիրն է։ Նրա խոսքով՝ Տոնոյանը ստիպված է եղել հանդիպել Կարմիր խաչի ներկայացուցչի հետ, որովհետև այդ գրությունը եկել է Երևանին։
«Դրանով Ադրբեջանը ևս մեկ քաղաքական և բարոյական  ահաբեկչություն է ցանկացել իրականացնել Արցախի դեմ․ դրանով նա փորձել է ցույց տալ, որ չկա Արցախի պետականություն, Արցախ գոյություն չունի, այն Հայաստանի կողմից օկուպացված տարածք է։ Եվ շատ լավ է, որ պարոն Տոնոյանը փաստորեն ասաց և պատասխանեց, որ սա Ստեփանակերտի սուվերենության մեջ է մտնում՝ դրանով փակելով նման զարգացումները»,- կարևորեց ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակը։
Հիշեցնենք, որ այս պահին ադրբեջանական կողմում են գտնվում 2018 թվականի հուլիսի 15-ից՝ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի 34-ամյա բնակիչ Կարեն Ղազարյանը, այս տարվա օգոստոսի 12-ից՝ ժամկետային զինծառայող, Վայոց Ձորի Եղեգիս համայնքի բնակիչ Արայիկ Ղազարյանը։
2014 թվականի դեկտեմբերի 26-ին Ադրբեջանում հայտնված Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանի մասով որևէ թարմ տեղեկություն առկա չէ։ Բաղդասարյանի մասով Բաբայանն ասաց, որ տեղեկության համար դիմենք համապատասխան մարմիններին։ Ո՛չ Արցախի ՊՆ խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը, ո՛չ Հայաստանի ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկություն չունեին Բաղդասարյանից։
Իսկ Արցախ Հանրապետության Շուշիի բերդում ադրբեջանական կողմից լրտեսության և սպանության համար իրենց պատիժ են կրում Շահբազ Գուլիևը (22 տարի) և Դիլհամ Ասկերովը (ցմահ՝ դիվերսիայի ընթացքում 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին է սպանել)։

Террориста, убийца не можем обменять на невинных людей: пресс-секретарь президента Арцаха
Поддержи А1+!Азербайджанское информационное агентство «Репорт» 18-го сентября писало, что Азербайджан посредством международных институтов предложил Армении обмен пленными и заложниками по принципу «всех за всех». Было также указано об обмене трупами погибших за три дня при содействии международных наблюдателей.
Об этом, как передает «Репорт», 18-го сентября распространила сообщение Государственная комиссия Республики Азербайджан по делам пленных, заложников и без вести продавших.
Пресс-секретарь президента Арцахской Республики Бако Саакяна Давид Бабаян в беседе с «А1+» обратился к заявлению Азербайджана.
«К политике Азербайджана нужно относиться очень серьезно, и такие шаги очень опасны. Во-первых, мы никогда не можем обменять террориста, убийцу на невинных людей. Этих людей Азербайджан и без этого обязан отпустить, согласно всем международным нормам, конвенциям, положениям гуманитарного права. Но он продолжает это», - сказал он.
По словам Бабаяна, в первую очередь Шахбад Гулиев и Дильхам Аскеров являются террористами, и их вина была доказана во время открытого судебного процесса, на котором присутствовали многочисленные международные наблюдатели, правозащитники, защитники прав человека, представители Средств массовой информации. Во-вторых, по его словам, Азербайджан направил подобное заявление международным организациям 11-го сентября.
«Понимаете? Это цинизм, т.е. 11-го сентября отождествляется с днем борьбы с терроризмом, с борьбой против этого дефекта. Никто не говорит, все молчат, так называемые защитники прав человека, организации – вообще царит мертвая тишина», - продолжил он.
Пресс-секретарь сказал, что Азербайджан может взять заложников из армянского народа – государственных, общественных деятелей, ученых, интеллигенцию и пытаться шантажировать, т. е. может подняться новая волна терроризма: «Мы никогда не будем обсуждать обмен террористов, в особенности осужденных, на невинных людей».
На вопрос, а если это рассматривать с чисто гуманитарной точки зрения – возвращения наших пленных и их спасения, он ответил, что понимает моральную и эмоциональную составляющую:
«Конечно, мы хотим, чтобы наши пленные вернулись из этой страны. Но если мы сделаем шаг в этом направлении, последствия будут гораздо более ужасные. Так же как Рамиля Сафарова Гулиева и Аскерова сделают героями, международная общественность и защитники прав человека будут молчать. Тем самым Азербайджан продолжит отравлять общественность, воспитывая на их примере новое поколение террористов. Как мы будем смотреть в глаза родителям Цаканяна? Азербайджан обязан освободить Карена Казаряна и Араика Казаряна. Мы должны работать с международной общественностью более тесно, чтобы их освободили. Азербайджанская сторона обязана отпустить, потому что мы всегда отпускали людей этой категории без предусловий, потому что это – гуманизм».
На наблюдение, что если для общества также будет приемлемым, учитывая гуманитарную сторону, тем самым спасается жизнь, отложив в сторону правомерность. Бабаян в ответ в качестве примера отметил, что завтра азербайджанские диверсанты могут прийти, совершить террористический акт в Ереване или Степанакерте, погибнут сотни людей, будут осуждены эти террористы, потом Азербайджан вновь предложит обмен.
«Вы согласитесь вернуть? Возникает вопрос. Если Вы истолковываете это таким образом, Вы открываете ящик Пандоры. Приведет к ужасным явлениям».
Он отметил, что во время сегодняшней пресс-конференции министр обороны РА Давид Тоноян сделал очень важное заявление по вопросу обмена пленными, отметив, что это – проблема суверенного решения Арцаха. По его словам, Тоноян был вынужден встретиться с представителем Красного креста, поскольку это письмо пришло в Ереван.
«Тем самым Азербайджан захотел осуществить против Арцаха еще один политический и моральный террористический акт, тем самым он попытался показать, что нет арцахской государственности, Арцаха не существует, что это – оккупированная Арменией территория. И очень хорошо, что господин Тоноян фактически сказал и ответил, что это входит в суверенитет Степанакерта, тем самым закрыв подобное развитие событий», - отметил пресс-секретаря президента АР.
Напомним, что в настоящий момент на азербайджанской стороне находятся с 15-го июля 2018 года 34-летний житель села Бердаван Тавушский области Карен Казарян, с 12-го августа сего года – военнослужащий по призыву, житель общины Ехегис Вайоцдзорской области Араик Казарян.
Относительно гражданина Арцахской Республики Арсена Багдасаряна, попавшего в плен 26-го декабря 2014 года, нет никакой свежей информации. По части Багдасаряна Бабаян сказал, что за информацией нам следует обратиться в соответствующие органы. Ни пресс-секретарь МО Арцахах Сенор Асратян, ни пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян не располагают сведениями о Багдасаряне.
А в крепости Шуши Арцахской Республики за шпионаж с азербайджанской стороны и убийство несут наказание Шахбаз Гулиев (22 года) и Дильхам Аскеров (пожизненно – во время диверсии убил 17-летнего Смбата Цаканяна).