73bd6c2dbeddd4f528f17bb208ed4053_w870_h390
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն առաջարկում է լուծարել «Դիլիջանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն», «Բյուրեղավանի երեխաների խնամքի և  պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն», «Գյումրու Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան երեխաների խնամքի և պաշտպանության N 2 գիշերօթիկ հաստատություն», «Գյումրու երեխաների խնամքի և պաշտպանության  N 1 գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ները:
Երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատությունները, համաձայն ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման, իրականացնում են  ընտանիքների անապահովության համակարգում հաշվառված, սոցիալական աջակցության խորհրդի առաջարկությամբ ներկայացված սոցիալապես անապահով ընտանիքի երեխաների խնամքը և դաստիարակությունը։ ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության քաղաքականության հիմքում ընկած է գաղափարը, որ երեխաների ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական վատ վիճակը չպետք է հիմք լինի վերջիններիս՝ ընտանիքից դուրս բերելուն և հաստատությունում երեխայի խնամքը կազմակերպելուն։ Պետության աջակցությունը պետք է ուղղվի ոչ թե հաստատության պահպանմանը, այլ ընտանիքներին՝ անհրաժեշտ աջակցության տրամադրմամբ ապահովելով երեխաների վերամիավորումը ընտանիքներին և կանխելով նոր երեխաների մուտքը գիշերօթիկ հաստատություններ։
Երեխաների՝ ընտանիքում ապրելու իրավունքի իրացման ուղղությամբ քայլերը սկսվել են տարիներ առաջ, որի շրջանակներում գիշերօթիկ յոթ հաստատություններից երեքը արդեն իսկ վերակազմավորվել են ցերեկային խնամքի կենտրոնների: Այդուհանդերձ, նախարարության ներկայիս քաղաքականությունն է անհրաժեշտ ցերեկային խնամքը այսուհետ ոչ թե պետական նոր կառույցներ ստեղծելու միջոցով տրամադրելուն, այլ մրցույթի արդյունքում հասարակական կազմակերպություններին պատվիրակման միջոցով անհրաժեշտ ծառայությունների տրամադրմանը։ Ավելին, նախարարությունը պլանավորում է էապես ընդլայնել ցերեկային ծառայությունների ծածկույթը 2020 թվականից՝ նախատեսելով 30 խոշոր բնակավայրերում պատվիրակված ծառայությունների միջոցով ցերեկային կենտրոնների հիմնում, որն էական աջակցություն է ընտանիքների համար։ Ցերեկային ծառայությունները ներառելու են շարժական ծառայությունների բաղադրիչ՝ սպասարկելով նաև շրջակա գյուղական համայնքներին, ինչպես նաև սոցիալական օգնականի ծառայությունները։
2019 թ.-ին գիշերօթիկ մյուս չորս հաստատությունների լուծարման վերաբերյալ նախագծերն առժամանակ դադարեցվել են՝ վստահ լինելու համար, որ հաստատություններում գտնվող յուրաքանչյուր երեխայի համար գտնված է լավագույն լուծումը: Այս ընթացքում նախարարությունը մշակել է երեխայի՝ ընտանիքում ապրելու իրավունքի իրացման համալիր միջոցառումների մշակման ծրագիր, որի շրջանակներում էլ ընթացք է տրվել գիշերօթիկ հաստատությունների լուծարման գործընթացին:
Գործընթացն իրականացվել է ամառային արձակուրդների ընթացքում, երբ երեխաները հաստատություններում չեն գտնվում՝ նրանց հնարավոր սթրեսային իրավիճակներից զերծ պահելու և ուսումնական տարվա սկզբին պատրաստի լուծումներ ունենալու համար:
Նախարարությունն այս ընթացքում աշխատել է երկու ուղղությամբ՝ կարևորելով ոչ միայն երեխայի իրավունքի իրացումը, այլև հաստատությունների աշխատակիցների խնդիրը: Ինչ վերաբերում է երեխաներին, ապա հարկ է նշել, որ իրականացվել է գիշերօթիկ հաստատություններում խնամվող բոլոր երեխաների և նրանց ընտանիքների կարիքների խորը գնահատում՝ սոցիալական աջակցության տարածքային մարմինների միջոցով՝ մարզպետարանների և միջազգային գործընկերների ներգրավմամբ: Այս գործընթացում նախարարությանն աջակցել են «Վորլդ Վիժնը», «ՍՕՍ մանկական գյուղերը» և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը:
Քննարկվել է այս ընտանիքներին սոցիալական աջակցության ցուցաբերման խնդիրը, ինչի արդյունում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել այն մասին, որ գործընթացում ներգրավված բոլոր ընտանիքները ներգրավված կլինեն միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների կողմից իրականացվող սոցիալական աջակցության ծրագրերում:  Մինչև սեպտեմբերի 1-ը ընտանիքներից յուրաքանչյուրը տեղեկացված կլինի իր համար նախատեսված ծրագրի վերաբերյալ:
Այն դեպքերում, երբ գիշերօթիկ հաստատությունում խնամվող երեխայի վերադարձն ընտանիք հնարավոր է, ընտանիքը ներգրավվելու է սոցիալական աջակցության վերոնշյալ ծրագրերում: Բոլոր այն դեպքերում, երբ երեխայի վերադարձը կենսաբանական ընտանիքը չի բխի երեխայի լավագույն շահից, կկայացվի այլընտրանքային խնամքի որոշում՝ շեշտը դնելով խնամատար ընտանիքների ինստիտուտի վրա:
Ինչ վերաբերում է լուծարման ենթակա գիշերօթիկ հաստատությունների աշխատակիցներին, ապա նրանց առաջարկվել է ներգրավվել պետական զբաղվածության ծրագրերում, իսկ այն աշխատակիցներին, ովքեր ունեն մասնագիտական պատրաստվածություն, առաջարկվել է մասնակցել խնամատար ծնող դառնալու համար նախատեսված վերապատրաստումներին, համալրել հատկապես մասնագիտացված և ճգնաժամային խնամատար ծնողների բանկը՝ հաշվի առնելով մասնագիտական պատրաստվածությունն ու երեխայի խնամքի իրականացման փորձառությունը:
Այս բոլոր առաջարկները պաշտոնապես ներկայացվել են հաստատություններին՝ հորդորելով զերծ մնալ սեպտեմբերին նոր ընդունելություն իրականացնելուց, քանի որ նախագծերը գտնվում են շրջանառության վերջին փուլում:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը ևս մեկ անգամ շեշտում է իր հավատարմությունը երեխայի՝ ընտանիքում ապրելու իրավունքի պաշտպանությանը, և տեղեկացնում, որ իրականացվող բոլոր գործընթացների հիմքում ընկած է պետական աջակցությունը ոչ թե հաստատություններին, այլ ընտանիքներին ուղղելու և համայնքային պատշաճ ծառայություններ ստեղծելու քաղաքականությունը:

73bd6c2dbeddd4f528f17bb208ed4053_w870_h390
Министерство труда и социальных вопросов РА предлагает ликвидировать ГНКО “Дилижанский интернат по уходу и защите детей”, “Бюрегаванский интернат по уходу и защите детей”, “Гюмрийский интернат № 2 по уходу и защите детей имени Фритьофа Нансена”, “Гюмрийское учреждение-интернат № 1 по уходу и защите детей”.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Министерства труда и по социальным вопросам Армении, интернаты по уходу и защите детей, согласно соответствующему решению правительства, осуществляют уход и воспитание детей из социально необеспеченных семей, включенных в систему необеспеченности семей. В основе политики Министерства труда и социальных вопросов РА лежит то представление, что плохое социально-экономическое положение семей не должно быть основанием для  вывода детей из семьи и организации ухода за ребенком в соответствующем учреждении. Поддержка государства должна быть направлена не на охрану учреждения, а на помощь семьям, обеспечивая воссоединение детей с семьями и предотвращая приход новых детей в интернаты.
Деятельность по реализации права детей жить в семьях началась несколько лет назад, в рамках которой три из семи интернатов уже перестроены в центры дневного ухода. Тем не менее, нынешняя политика министерства заключается в предоставлении дневного ухода не посредством создания новых государственных структур, а предоставления выполнения необходимых услуг общественным организациям, выбранным в результате конкурса. Более того, министерство с 2020 года планирует существенно расширить оказание дневных услуг, предусматривая создание дневных центров в 30 крупных населенных пунктах, что станет существенной поддержкой семьям. Дневные услуги будут включать в себя компонент мобильных услуг, обслуживаться будут также и окрестные сельские общины, а также услуги социального помощника.
В 2019 году проекты по ликвидации остальных четырех интернатов были временно приостановлены, для полной уверенности, что для каждого ребенка, находящегося в данных учреждениях, будет найдено лучшее решение. За это время министерство разработало программу разработки комплексных мероприятий по реализации права ребенка на проживание в семье, в рамках которой и был дан ход процессу ликвидации интернатов.
Процесс проводился во время летних каникул, когда дети не находились в учреждениях, чтобы оградить их от возможных стрессовых ситуаций и иметь готовые решения уже в начале учебного года. За это время министерство работало в двух направлениях, учитывая важность и реализации права ребенка, и проблемы сотрудников учреждений. Что касается детей, то следует отметить, что при помощи территориальных органов социальной поддержки с привлечением областных администраций и международных партнеров была проведена глубокая оценка потребностей всех детей, находящихся в интернатах, и их семей. В этом процессе министерству содействовали «Ворлд Вижн”, “Детские деревни СОС” и Детский фонд ООН.
Обсуждался вопрос оказания социальной помощи этим семьям, в результате чего была достигнута договоренность о том, что все семьи, вовлеченные в процесс, будут включены в программы социального содействия, осуществляемые международными организациями-партнерами. До 1 сентября каждая семья будет проинформирована о программе, предусмотренной для нее. В случаях, когда возможно возвращение ребенка из интерната в семью, семьи будут  включены в вышеупомянутые программы социального содействия. В остальных же случаях, когда возвращение ребенка в биологическую семью не будет исходить из наилучших интересов ребенка, будет принято решение об альтернативном уходе с акцентом на институт приемных семей.
Что касается сотрудников интернатов, подлежащих ликвидации, то им было предложено принять участие в программах государственной занятости, а тем сотрудникам, которые имеют профессиональную подготовку, было предложено принять участие в переподготовке, предусмотренной для того, чтобы стать приемными родителями, учитывая профессиональную подготовку и опыт осуществления ухода за ребенком, пополнить банк специализированных и кризисных приемных родителей.
Все эти предложения были официально представлены учреждениям, призвав их воздержаться от проведения нового приема в сентябре, поскольку проекты находятся на последнем этапе завершения.
Министерство труда и социальных вопросов РА еще раз подчеркивает свою приверженность защите права ребенка на жизнь в семье и сообщает, что в основе всех осуществляемых процессов лежит государственная поддержка не учреждениям, а семьям и созданию надлежащих общинных услуг.