YEREVAN.00_16_58_11.Still025
Հայաստանի որսորդները այսօր կրկին հավաքվել էին՝ իրենց բողոքը ներկայացնելու կառավարության այն որոշմանը, համաձայն որի՝ որսի համար լիցենզիա ստանալու համար նախկին 8000-ի փոխարեն որսորդները պետք է վճարեն 17 040 դրամ։ Որսի օրերն էլ կրճատվում են, միայն հանգստյան օրերին է թույլատրվում որս անել։
Որսորդներն այսօր  Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալի հետ են հանդիպել, սակայն հստակ պատասխան չեն ստացել, նշվել է՝ հարցը կքննարկեն։
«Որևէ համոզիչ ու ստույգ բան չեն ասել, ասել են՝ կմտածենք, կասենք։  Մեզ հղում են տվել նրան, որ գները կառավարության որոշման արդյունքում են, և նախարարությունը ընդամենը կատարողի դերում է էստեղ, թեև մեզ համար այդքան էլ հասկանալի չի, որովհետև  դա այն ոլորտի  վերաբերվող գներ են, որը կառավարում է նախարարությունը։ Այսինքն՝ նախարարությունից չեն հարցրել՝ օրը ինչ կարա արժենա, տենց ինքնագլուխ որոշել են»,- ասաց որսորդ Բագրատ Հարությունյանը։
Որսորդների խոսքով՝ իրենք բնությանն անտեղի չեն վնասում, հսկող գործառույթ էլ են իրականացնում։ Ապօրինի որսագողություն իրականացնողների դեմ են պայքարում։ Իսկ ձմեռվա ամիսներին էլ կերակրում են կենդանիներին։
Բացի այդ՝ հայտնում են, որ վստահ չեն, թե իրենց վճարած գումարները ծառայում են նպատակին, ասում են՝ երբևիցէ չեն տեսել որևէ ներկայացուցչի, որը սարերում շրջի և ծանոթանա խնդիրներին։
«Եթե իմանանք՝ մեր տված գումարները կծառայեն նպատակին, կվճարենք 17 էլ, 27 ու անգամ 57 հազար դրամ, բայց չենք տեսել ոչինչ»,- ասում է Բագրատ Հարությունյանը։
Իսկ ինչ վերաբերում է որսի օրերի կրճատմանը, որսորդները բողոքում են և հայտնում,որ դա իրենց իրավունքների սահմանափակում է։ Կան մարդիկ, որ այդ օրերին զբաղված են։

Не получили четкого ответа: охотники вновь проводят акцию протеста (видео)
Поддержи А1+!Охотники Армении вновь собрались, чтобы представить свой протест на решение правительства, согласно которому, для получения лицензии на охоту вместо прежних 8000 они должны платить 17040 драм. Сокращаются и дни охоты, разрешается охотиться только по выходным.
Охотники сегодня встретились с заместителем министра окружающей среды, однако не получили конкретного ответа, было отмечено: вопрос будет обсуждаться.
«Они не сказали ничего убедительного и конкретного: подумаем, скажем. Мы ссылаемся на то, что цены в результате решения правительства, и министерство здесь всего лишь в роли исполнителя, хотя для нас не так уж понятно, потому что это – цены, относящиеся к той сфере, которой управляет министерство. То есть из министерства не спросили: сколько может стоить день, так с потолка решили», - сказал охотник Баграт Арутюнян.
По словам охотников, они без необходимости не вредят природе, осуществляют контролирующую функцию. Борются против тех, кто осуществляет незаконное браконьерство. А в зимние месяцы кормят животных.
Кроме того, сообщают, что не уверены, что суммы, которые они платят, служат цели, говорят: никогда не видели представителя, который ходил бы по горам, знакомился с проблемами.
«Если мы будем знать, что суммы, которые мы платим, будут служить своей цели, мы заплатим и 17, и 27 и даже 57 тысяч драм, но мы ничего не видели», - говорит Баграт Арутюнян.
Что касается сокращения дней охоты, охотники протестуют и сообщают, что это – ограничение их прав. Есть люди, которые заняты в эти дни.