«Յոլա գնալու» հոգեբանությունը, ցավոք, նաև մշակույթի ոլորտում է շատ խորը նստած. փոխնախարար (տեսանյութ)
«Ա1+»-ի հարցազրույցը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Նարինե Խաչատրյանի հետ։
Տիկին Խաչատրյան, որպես մշակույթի վարչության փոխնախարար ի՞նչ «ժառանգություն» ստացաք և ի՞նչն եք պատրաստվում փոխել։
Անկեղծ պետք է լինեմ և ասեմ, որ լավ «ժառանգություն» չեմ ստացել, և վատը ձևավորվել է ավելի շատ սուբյեկտիվ պատճառներով։ Թերևս, ամենակարևորը և ամենադժվար լուծելի խնդիրը, իմ կարծիքով, աշխատանքի հանդեպ մարդկանց վերաբերմունքն է եղել, և այն շարունակվում է իներցիայով։ Մենք սովոր չենք աշխատելու։ Սա ինձ համար տխուր է արձանագրել, սակայն այդպես է։ Սովոր չենք նախաձեռնող լինել, «հավես» չունենք, այսինքն՝ «յոլա գնալու» հոգեբանությունը, ցավոք, նաև մշակույթի ոլորտում շատ խորը նստած է։ Անելիքները չափազանց շատ են և հիմա, որպեսզի մարդկանց դրդապատճառը, կամ շարժառիթը փոխվի, մեծ գործ պետք է կատարել։
Հաճախ կարելի է լսել, որ մարդիկ բողոքում են ցածր աշխատավարձից և ասում, որ «ինչքան ստանում են, «այնքանի» էլ աշխատում են»։ Միգուցե նախաձեռնող չլինելու, «հավես» չունենալու, «յոլա գնալու» հոգեբանությունը այստեղի՞ց է գալիս։
Մինչ փոխնարարի պաշտոն զբաղեցնելը՝ աշխատել եմ պետական հիմնարկում և վստահաբար կարող եմ ասել, որ այնտեղ էլ կար աշխատանքի հանդեպ նույն «չաշխատելու» հակումը։ Սակայն երբ ղեկավարը կարողանում է փոխել մարդկանց մոտիվացիան աշխատանքի հանդեպ, նրանք հասկանում են, որ ավելին անելու և արդյունք ստանալու դեպքում նաև ավելի լավ ֆինանսական վիճակում կհայտնվես։ Թանգարանի փորձը ցույց տվեց, որ լավ աշխատանքի արդյունքում աշխատողները հավելավճարներ էին ստանում, քանի որ լավ աշխատանքը նաև լավ գումար է բերում, որն էլ իր հերթին նպաստում է թե՛ կենսամակարդակի բարձրացմանը, թե՛ նոր ծրագրերի իրականացմանը։ Այսինքն՝ սա շղթա է։ Պետք է լավ աշխատես, որ լավ ապրես։ Ուրիշ ճանապարհ չկա։
Սակայն չէ՞ որ կան ղեկավարներ, որոնք անգամ լավ արդյունքի դեպքում ֆինանսապես չեն  խրախուսում աշխատողներին։
Ուրեմն լավ կառավարիչ չեն, և նման կառավարիչներից պետք է ազատվել։ Ես վստահաբար կարող եմ ասել, որ մշակույթի ոլորտի այն ՊՈԱԿ-ների տնօրենները, որոնք չեն կարողանում մոտիվացնել իրենց աշխատողներին, կամ «անարդար» են բաշխում հասույթը, չպետք է աշխատեն։ Աշխատողներին պատշաճ վերաբերմունք է պետք ցուցաբերել։ Իմ մեծ ցանկությունն է, որ ունենանք արհմիությունների մասին լավ օրենք, և աշխատողները պաշտպանված լինեին գործատուներից։ Գիտեմ, որ Ազգային ժողովում այս մասին մտածում են։ Ասեմ նաև, որ եվրոպական բոլոր զարգացած երկրներն արհմիության միջոցով են հասել նման կենսամակարդակի։
Տիկին Խաչատրյան, ի՞նչ կասեք օպտիմալացման ծրագրի մասին։ Շատերը դիտարկում են օպտիմալացումը որպես աշխատատեղերի կրճատում։
Թե՛ հանրային, և թե՛ քաղծառայողներն օրենքով շատ «ամուր» են պաշտպանված։ Եվ շատ դեպքերում, այդ «ամուր» պաշտպանվածությունն էլ խոչընդոտում է առաջընթացին, որովհետև մարդիկ ապահով են, որ ունեն որոշակի կարգավիճակ և աշխատանքից հեռացնել հնարավոր չէ, անկախ նրանից՝ նա լավ է աշխատում, թե վատ։ Կամ եթե նույնիսկ հնարավոր է, անառողջ պրոցեդուրա պետք է վերադասը անցնի, մինչև կարողանա վատ աշխատողին հեռացնել, քանի որ նա «ստատուս» ունի։ Այս օրենքն էլ վերանայման խնդիր ունի։ Ինչ վերաբերում է օպտիմալացմանը,դա իսկապես չի նշանակում կրճատում։ Դա նշանակում է արդյունավետ աշխատանքի ապահովում։

Психология «влачения существования», к сожалению, очень глубоко сидит и в сфере культуры: замминистра (видео)
Интервью «А1+» с замминистра образования, науки, культуры и спорта РА Нарине Хачатрян.
Госпожа Хачатрян, как замминистра управления культуры, какое «наследие» вы получили и что собираетесь изменить?
Я должна быть откровенна и сказать, что я не получила хорошего «наследия», и плохое сформировалось скорее по субьективным причинам. Пожалуй, самой важной и самой труднорешаемой проблемой, по моему мнению, было отношение людей к работе, и оно продолжается по инерции. Мы не привыкли работать. Мне грусто  констатировать это, но это так. Мы не привыкли быть инициаторами, нам «не охота», т.е. психология «влачения существования» и сейчас для того, чтобы изменить мотивацию людей, нужно проделать большую работу.
Часто можно слышать, что люди жалуются на низкую зарплату и говорят, что «сколько получают, «на столько» и работают». Может не быть инициатором, «неохота», психология «влачения существования» идет отсюда?
До вступления в должность замминистра я работала в государственном учреждении и могу с уверенностью сказать, что и там была та же тенденция в отношении работы – «не работать». Однако когда руководитель может изменить мотивацию людей к труду, они  понимают, что сделают большее и если получат результат, окажутся и в лучшем финансовом положении.  Опыт музея показал, что в результате хорошей работы сотрудники получают доплаты, поскольку хорошая работа также приносит хорошие деньги, что в свою  очередь способствует и повышению уровня жизни, и реализации новых программ. То есть это – цепочка. Нужно хорошо работать, чтобы хорошо жить. Другого пути нет.
Однако ведь есть же руководители, которые даже в случае хорошего результата финансово не поощряют работников?
Значит они – не хорошие руководители,  и от подобных руководителей нужно освобождаться. Я с уверенностью могу сказать, что директора тех ГНКО в сфере культуры, которые не могут мотивировать своих сотрудников или «несправедливо» распределяют прибыль, не должны работать. По отношению к сотрудникам нужно проявлять надлежащее отношение. Мое большое желание, чтобы у нас был хороший закон о профсоюзах, и сотрудники были защищены от работодателей. Знаю, что в Национальном собрании думают об этом. Также скажу, что все развитые европейские страны достигли подобного уровня жизни посредством профсоюза.
Госпожа Хачатрян, что скажете о программе оптимизации? Многие рассматривают оптимизацию как сокращение рабочих мест.
И общественные, и гражданские служащие очень «прочно» защищены законом. И во многих случаях эта «прочная» защита препятствует прогрессу, потому что люди спокойны,  что у них есть определенный статус и невозможно уволить с работы, вне зависимости от того, хорошо он работает или плохо. Или если даже возможно, вышестоящий должен пройти нездоровую процедуру, пока сможет уволить плохого работника, потому что у него есть «статус». Этот закон также нуждается в пересмотре. Что касается оптимизации, это действительно не означает сокращения. Это означает обеспечение эффективной работы.