68475936_3050323331675118_7858344143565619200_n
Հայկական ֆուտբոլային ակումբների վերջին շրջանի հաջողությունները, ըստ մարզական լրագրող Գեւորգ Ղազարյանի, կապված է առաջնության ակումբների որակի բարձրացման, ֆինանսական որոշակի կայության, գումարների ներհոսքի եւ ներդրումների ավելացման հետ․
«Փյունիկը գնել է Արթուր Սողոմոնյանը՝ ֆուտբոլին նվիրված մոսկվայաբնակ գործարար, Արարատ Արմենիայի անունը կապված է Տաշիր Գրուպի հետ ու նրանք, միայն նախորդ տարի մտնելով Հայաստանի առաջնության բարձրագույն խումբ, դարձան չեմպիոն ու հիմա արդեն այդ կոչման շնորհիվ պայքարում են Եվրոպական մրցասպարեզում։ Բագրատ Նավոյանը շարունակում է խոշոր գումարներ ծախսել Ալաշկերտում, Արցախը ենթարկեցին ռեբրենդինգի՝ «ՆՈԱ» կամ նույն «Նոյ» անվամբ ակումբի հիմք դրվեց, որը արդեն լրջագույն գումարներ է ծախսել։ Բանանցում ներդրումներ է անում մեկ այլ գործարար Ջևան Չելոյանցը։ Կարճ ասած՝ բոլորը գրեթե ակտիվ են»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Գեւորգ Ղազարյանը։
Եվրոպա լիգայի մրցաշարում Հայաստանը ներկայացնող 3 ակումբներից երկուսը՝ «Արարատ-Արմենիան» ու «Փյունիկը», ստացել են որակավորման 3-րդ փուլ անցնելու ուղեգիր։ Իսկ «Ալաշկերտը» պարտությունից հետո դուրս մնաց հետագա պայքարից։
Արդյոք մեր ակումբների հաղթանակները կապվա՞ծ են նաեւ ՀՖՖ նոր ղեկավարության հետ։
Գեւրոգ Ղազարյանը նշում է, որ ֆեդերացիան դաշտն ազատականացրել է «ՀՖՖ-ն հնարավորություն է տվել ակումբներին՝ գործելու ավելի ազատ,  առանց՝ «ճնշումների»։ Այսինքն՝ ֆեդերացիան նպաստավոր միջավայր է ապահովում։
Փաստացի հենց այսօր կմեկնարկի Հայաստանի առաջնությունը, որին կմասնակցեն 10 ակումբներ, առաջին անգամ այդքան շատ՝ 2000-ականների սկզբից հետո, երբ քանակը իջավ ութի, հետո ընդհանրապես խայտառակ՝ 6-ի»։

68475936_3050323331675118_7858344143565619200_n
Успехи армянских футбольных клубов в последний период, по мнению спортивного журналиста Геворга Казаряна, связаны с повышением качества клубов чемпионата, некоторой финансовой стабильностью, притоком денег и увеличением инвестиций:
«Пюник приобрел Артур Согомонян – преданный футболу бизнесмен, проживающий в Москве, название Арарат Армении связано с Ташир Групп и они, только в прошлом году выйдя в высшую лигу чемпионата Армении, стали чемпионами и сейчас уже благодаря этому званию сражаются на европейской арене. Баграт Навоян продолжат тратить крупные суммы в Алашкерте, Арцах подвергли ребрендингу: была заложена основа клуба под названием “НОА” или тот же “Ной”, который уже потратил серьезнейшие деньги. Большие инвестиции в Бананце производит другой бизнесмен Зеван Челоянц. Одним словом, почти все активны”, - в беседе с “А1+” сказал Геворг Казарян.
Двое из 3 клубов, представляющих Армению в турнире Лиги Европы, “Арарат-Армения” и “Пюник” получили путевку для выхода в 3-й квалификационный тур. А “Алашкерт” после поражения выбыл из дальнейшей борьбы.
Связаны ли победы наших клубов с новым руководством ФФА?
Геворг Казарян отмечает, что поле федерации либерализовалось: “ФФА предоставила возможность клубам действовать более свободно, без “давления”. То есть федерация обеспечивает благоприятную среду.
Фактически именно сегодня стартует чемпионат Армении, в котором примут участие 10 клубов, впервые так много после начала 2000-х, когда количество снизилось до восьми, потом и вовсе позорных – 6-и”.