Պահեստազորի մայորը կրկին հացադուլ է հայտարարել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀուլիսի 8-24-ը հացադուլ արած պահեստազորի մայոր Ցոլակ Խաչատրյանը կրկին հացադուլ է սկսել։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ պատճառը կառավարության ոչ իրավաչափ վերաբերմունքն է իր բարձրացրած խնդիրների վերաբերյալ (հեղ․ - մայորը պահանջում է միանվագ փոխանցել զորացրվելուց հետո աշխատավարձի տասնհինգապատիկը, փոխհատուցում է պահանջում շաբաթ օրերին աշխատելու համար)։
Հուլիսի 24-ին նրա հետ կապ էր հաստատել ՀՀ վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը։ Խաչատրյանի փոխանցմամբ՝ Կարապետյանն ասել էր, որ խնդրի վերաբերյալ Պաշտպանության նախարարությունից և Նիկոլ Փաշինյանի օգնական Նաիրի Սարգսյանից տեղեկացված է։ «Ասաց, որ վաղը ՊՆ-ն ինձ պատասխան կտա, ու խնդրեց, որ հացադուլից դուրս գամ»,- նշել էր Խաչատրյանը։
Սակայն հուլիսի 25-ին Կարապետյանը Խաչատրյանին տեղեկացրել էր, քանի որ վերջինս ծառայության վայր ներկայանալու մասով ուշացում է ունեցել, ուստի փոխհատուցում չի տրվել։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանն էլ Եվրադատարանի նախադեպային որոշմամբ ասել է՝ «Եթե մի մարդու վրա նույնիսկ քրեական գործ է հարուցված, նա անմեղ է, քանի դեռ դատական ակտը չի մտել օրինական ուժի մեջ»։ Ի՞նչ իրավունք ունեն տվյալ պահի օրենքի պահանջը չկատարել»,- այսօր ասաց մեր զրուցակիցը։
Նա Նիկոլ Փաշինյանին հասցեագրված դիմում է ներկայացրել կառավարության քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման վարչություն՝ հայտարարելով հացադուլը վերսկսելու մասին։

Майор в запасе вновь объявил голодовку
Майор в запасе Цолак Хачатрян, проводивший голодовку  8-24-го июля, вновь начал голодовку. В беседе с “А1+” он сказал, что причина в неправомерном отношении правительства к поднятым им проблемам (авт. – майор требует единовременно потребовать пятнадцатикратную зарплату после демобилизации, требует компенсацию за работу по субботам).
24-го июля с ним  связался  пресс-секретарь премьер-министра РА Владимир Карапетян. Как передает Хачатрян, Карапетян сказал, что он проинформирован о проблеме от Министерства обороны и помощника Никола Пашиняна Наири Саркисяна. “Сказал, что завтра МО мне ответит, и попросил, чтобы я прекратил голодовку”, - отметил Хачатря.
Однако 25-го июля Карапетян проинформировал Хачатряна, поскольку у последнего было опоздание по части явки на место службы, перечисление не было дано.
“А Защитник прав человека по прецедентном решению Евросуда сказал: “Если даже по отношению к человеку возбуждено уголовное дело, он невиновен, пока судебный акт не вступил в законную силу”. Какое они имеют право не выполнять требование закона на данный момент?” – сказал наш собеседник.
Он подал адресованное Николу Пашиняну заявление в управление правительства по приему граждан и рассмотрению заявлений, объявив о возобновлении голодовки.