Վարչապետի խոսնակը հանդիպել է հացադուլ հայտարարած պահեստազորի մայորին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿառավարության դիմաց 17 օր շարունակ հացադուլ իրականացնող պահեստազորի մայոր Ցոլակ Խաչատրյանը «Ա1+»-ին հայտնեց, որ դադարեցրել է հացադուլը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ քիչ առաջ իրեն է հանդիպել ՀՀ վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը։ Խաչատրյանը նշեց, որ Կարապետյանն ասել է, որ խնդրի վերաբերյալ Պաշտպանության նախարարությունից և Նիկոլ Փաշինյանի օգնական Նաիրի Սարգսյանից տեղեկացված է։
«Ասաց, որ վաղը ՊՆ-ն ինձ պատասխան կտա, ու խնդրեց, որ հացադուլից դուրս գամ»,- շարունակեց Խաչատրյանը։
Կարապետյանը, պահեստազորի մայորի խոսքով, հեռախոսահամարն է փոխանցել ու ասել, որ վաղը զանգահարի։
«Ես էլ ասացի՝ չեմ ուզում չհավատամ, ինձ շատ են խաբել, ասաց՝ «Ես քեզ ինչ ասում եմ, լինելու է»»,- շեշտեց նա՝ հավելելով, որ հացադուլից դուրս է գալիս։
«Դիմում գրում եմ, ժամանակավորապես եմ դուրս գալիս։ Եթե էլի նույն ֆռիկը էղավ, էլի գալու եմ, շարունակեմ»,- եզրափակեց «Ա1+»-ի զրուցակիցը։
Քիչ առաջ` ժամը 17։20, Խաչատրյանը «A1+» զանգահարեց ու ասաց, որ իր հետ կապ են հաստատել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից ու տեղեկացրել, որ հարցման միջոցով գրասենյակին Պաշտպանության նախարարությունից տեղեկացրել են, որ աշխատավարձի տասնհինգապատիկ միանվագ վճարի վերաբերյալ բողոքն առանց առարկության «ի կատարումն» ուղարկվել է Զինված ուժերի գլխավոր շտաբ։
«Գլխավոր շտաբի պետին են ուղարկել, քանի որ ես եղել եմ ԳՇ կադրերի տրամադրության տակ, և կադրերի թերացումն է եղել։ Բողոքի վերաբերյալ որևէ առարկություն չի եղել, ինչը վկայում է, որ տասնհինգապատիկը պետք է բավարարվի»,- նշեց մայորը։
Հիշեցնենք, որ նա Պաշտպանության նախարարությունից պահանջում է միանվագ վճարել զորացրվելուց հետո աշխատավարձի տասնհինգապատիկ վճարը, փոխհատուցում է պահանջում շաբաթ օրերին աշխատելու համար։
Նշենք, որ հուլիսի 10-ին «Ա1+»-ի հետ հեռախոսազրույցում պահեստազորի մայորն ասել էր, որ հանդիպել էր ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ Ալեքսանդր Ավետիսյանի հետ։ Վերջինս, ըստ Խաչատրյանի, խոստացել էր համապատասխան զեկուցագրով դիմել ՊՆ իրավաբանական վարչությանը։ Որոշ ժամանակ անց Խաչատրյանի հետ կապ էին հաստատել ու պատասխանել, որ այս խնդրով ՊՆ փոխնախարարի գլխավորությամբ քննարկում է եղել, և դեռևս վերջնական դիրքորոշում չի ընդունվել։
Իսկ երեկ՝ հուլիսի 23-ին, «Ա1+»-ի հետ հեռախոսազրույցում ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանն ասել էր, որ նախարարությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի օրենքի սահմաններում խնդիրը լուծվի։ «Բայց այն, ինչ օրենքով հասանելի է։ Ինչը որ օրենքով հասանելի չէ, ՊՆ-ի ձեռքում չէ»,- ընդգծել էր նա։

Пресс-секретарь премьер-министра встретился с объявившим голодовку майором в запасе
Поддержи А1+!Майор войск запаса Цолак Хачатрян, 17 дней подряд осуществлявший голодовку напротив Правительства, сообщил “А1+”, что прекратил голодовку.
В беседе с “А1+” он сказал, что недавно с ним встретился спикер премьер-министра РА Владимир Карапетян. Хачатрян отметил, что Карапетян сказал, что он проинформирован о проблеме из Министерства обороны и от помощника Никола Пашиняна Наири Саркисяна.
“Сказал, что завтра МО даст мне ответ и попросил прекратить голодовку”, - продолжил Хачатрян.
Карапетян, по словам майора войск запаса, передал номер телефона и сказал, чтобы позвонил завтра.
“А я сказал: не хочу не верить, меня много обманывали, сказал: “То что я говорю тебе, будет”, - подчеркнул он, добавив, что прекращает голодовку.
“Я пишу заявление, временно прекращаю. Если опять будет тот же фрик, снова приду, продолжу”, - заключил собеседник “А1+”.
Недавно, в 17:20, Хачатрян позвонил “А1+” и сказал, что с ним связались из офиса Защитника прав человека и сообщили, что посредством опроса из Министерства обороны в офис сообщили, что жалоба относительно единовременной выплаты пятнадцатикратной зарплаты без возражений была направлениа в Генеральный штаб вооруженных сил “к исполнению”.
“Отправили начальнику генерального штаба, поскольку я был в распоряжении кадров ГШ, и была ошибка кадров. Относительно жалобы никаких возражений не было, что свидетельствует о том, что пятнадцатикратная должна быть удовлетворения”, - отметил майор.
Напомним, что он требует от Министерства обороны единовременно выплатить пятнадцатикратный размер его зарплаты после демобилизации, требует компенсацию за работу по субботам.
Отметим, что 10-го июля в телефонной беседе с “А1+” майор войск запаса сказал, что встретился с начальником центра прав человека и этикета МО Александром Аветисяном. Последний, по словам Хачатряна, пообещал с соответствующим отчетом обратиться в юридическое управление МО. Спустя некоторое время с Хачатряном установили связь и ответили, что по этому кадру было обсуждение во главе с замминистра МО, и пока не принято окончательное решение.
А вчера, 23-го июля, в телефонном разговоре с “А1+” пресс-секретарь МО Арцрун Ованнисян сказал, что министерство делает все, чтобы проблема была решена в рамках закона. “Но то, что доступно по закону. Если недоступно по закону, не в руках МО”, - подчеркнул он.