Ինչո՞ւ են Արագածոտնի մարզում գտնվող երկու ՀԷԿ-երը շարունակում գործել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍույն թվականի հունիսի 27-ին Ապարանի տարածաշրջանի մի խումբ բնակիչներ կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա էին իրականացնում: «Ա1+»-ի հետ զրույցում նրանք հայտնել էին, որ հիդրոէլեկտրակայանների գործունեության հետևանքով գյուղերի հողատարածքները վարակվել են և Արագածի խառնարանից ժանգ, քիմիական տարբեր նյութեր են լցվում հողամասերը, հողագործները կարտոֆիլ չեն կարողանում աճեցնել, նույնիսկ խմելու ջուրը փորձաքննության եզրակացությամբ ոչ պիտանի է գնահատվել:
Ցուցարարները նաև դիմում ու փորձագիտական եզրակացությունն էին փոխանցել կառավարությանը. դիմումի մեջ նրանք նշել էին, որ չնայած բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Արագածոտնի բաժնի՝ ՀԷԿ-երի գործունեությունը կասեցնելու որոշմանը, վերջինները շարունակում են իրենց աշխատանքը:
«Ա1+»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ կառավարությանը ենթական բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը մասնավորապես նշել է, որ ՀԷԿ-երի սեփականատեր «Էլ-Կաս» ՍՊԸ-ն ՀՀ վարչական դատարան է դիմել՝ Արագածոտնի տարածքային բաժնի կողմից կայացված 2019 թ. հունիսի 12-ի համար 4/01-Ա «Գործունեությունը կասեցնելու մասին» որոշման դեմ, իսկ «Էլ-Կաս»-ին պատկանող «Վակուֆլօ» ՍՊԸ-ն նույն բաժնի՝ համար 4/02-Ա «Գործունեությունը կասեցնելու մասին» որոշման վերաբերյալ, 2019-ի հունիսի 27-ին վերադասության կարգով դիմում-բողոք է ներկայացրել բնակապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարին:
Եվ քանի որ ընկերությունները բողոք են ներկայացրել, ուստի «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքի 74-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՀԷԿ-երի գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ որոշումները կասեցվել են:

Почему две ГЭС, находящиеся в Арагацотнской области, продолжают действовать
27-го июня сего года группа жителей Апаранского района проводили акцию протеста напротив правительства. В беседе с “А1+” они сообщили, что вследствие деятельности гидроэлектростанций земельные территории сел заразились и из Арагацского смесителя на земельные участки выливаются ржавчина, различные химические материалы, земледельцы не могут вырастить картофель, даже питьевая вода, согласно заключению экспертизы, оценена как непригодная.
Демонстранты также передали правительству заявление и экспертное заключение, под заявлением они отметили, что несмотря на решение Арагацотнского отделения инспекционного органа экологии и недр о приостановлении деятельности ГЭС, последние продолжают свою работу.
В ответ на вопрос “А1+” инспекционный орган экологии и недр при правительстве в частности отметил, что владелец ГЭС ООО “Эль-Кас” обратился в суд против постановления номер 4/01-А “О приостановлении деятельности”, вынесенного Арагацотнским региональным отделением 12-го июня 2019г., а ООО “Вакуфло”, принадлежащее “Эль-Кас” относительно постановления того же отделения номер 4/02-А “О приостановлении деятельности”, 27-го июня 2019 года в вышестоящем порядке подал заявление-жалобу руководителю инспекционного органа экологии и недр.
И поскольку компании подали жалобу, согласно 74-й статье закона “О принципах администрирования и административном производстве”, решения о прекращении деятельности ГЭС были приостановлены.