Արամ Սարգսյանը՝ Արտակ Զեյնալյանի հրաժարականի մասին
«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը չի մեկնաբանի  Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի հրաժարականը։Արտակ Զեյնալյանը նախարար նշանակվելուց հետո է կասեցրել  իր անդամակցությունը «Հանրապետություն» կուսակցությանը:
Արամ Սարգսյանը  «Ա1+»-ին հայտնեց. «Կներեք, բայց ես էլ ձեր նման մամուլից եմ իմացել և մանրամասնություններ չգիտեմ։ Արտակի հետ էլ դեռ չեմ հանդիպել և զերծ կմնամ մեկնաբանություններից։ Արտակը իմ ընկերն է և իր նախարար լինել-չլինելը ոչ մի կապ չունի մեր հարաբերությունների մեջ»:
Արամ Սարգսյանը նաև հավելեց, որ նույնն է նաև ներկայիս իշխանության և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պարագայում:
««Հանրապետություն» կուսակցության և իմ մոտեցումները չեն կապվել պարոն Զեյնալյանի նախարար լինելու հանգամանքի հետ»,- եզրափակեց «Հանրապետության» նախագահը:
Հիշեցնենք, որ մի քանի շաբաթ է  խոսվում էր Արտակ Զեյնալյանի հրաժարականի մասին՝ «Հանրապետության»՝  դատարանների մուտքերի արգելափակման   հայտարարությունից հետո, որտեղ ասվում էր. Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իրեն դրսևորում է իբրև ընդդիմադիր և ձեռնարկում գործողություններ, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունը խոցելի են դարձնում միջազգային հարթակում և ազդելու են պետության հեղինակության վրա՝ կասկածի տակ դնելով ժողովրդավարական արժեքներին հավատարմությունը»:
Այդ ժամանակ Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ ինքը կասեցրել է կուսակցության անդամակցությունը եւ կապ չունի դրա հետ։

Арам Саргсян об отставке Артака Зейналяна
Президент партии «Республика» Арам Саргсян не будет комментировать отставку министра юстиции Артака Зейналяна. Артак Зейналян после назначения министром приостановил свое членство в партии «Республика».
Арам Саргсян сообщил «А1+»: «Извините, но я, как и вы, узнал из прессы и подробностей не знаю. С Артаком я пока не встречался и воздержусь от комментариев. Артак – мой друг, и является он министром или нет никак не связано с нашими отношениями».
Арам Саргсян также добавил, что то же самое в случае нынешней власти и премьер-министра Никола Пашиняна.
«Подходы партии «Республика» и мой лично не связаны с тем обстоятельством, что Зейналян является министром», - заключил председатель «Республики».
Отметим, что на протяжении нескольких недель говорилось об отставки Артака Зейналяна после заявлений «Республики» о блокировании входов   в суды, где говорилось: Премьер-министр Никол Пашинян проявляет себя в качестве оппозиционера и предпринимает действия, которые делают Республику Армения уязвимой на международном платформе и будут влиять на авторитет государства, ставя под сомнение верность демократическим ценностям».