Հայաստանը հրաժարվում է խոնարհվել․ ուղերձ միջազգային հանրությանը․ Հայկ Մամիջանյանի ելույթը ԵԵԽՎ-ում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀարգարժա'ն նախագահող,
Հարգելի' գործընկերներ,
Ավելի քան 50 պետություններ և միջազգային 10 կազմակերպություններ ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այսպես կոչված «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ բանակցությունների ավարտը։ Ես այն «այսպես կոչված» եմ անվանում, որովհետև հայկական կողմի գլխավոր բանակցողի ենթադրյալ «համարձակ զիջումները» բարի կամքի դրսևորումից անդին են և նման են դավաճանության։
Բայց մենք՝ հայ ժողովուրդը, իր հետ մեր խնդիրն ինքներս կլուծենք։ Ես ուզում եմ խոսել միջազգային հանրության մասին։
Շատ դժվար է լինելու այդ հայտարարություններով պաշտպանել մեր քաղաքացիներին Ադրբեջանից արձակված գնդակներից և արկերից։ Ողջույնի այդ խոսքերը, ավաղ, չեն ավելացնելու մեր զինվորների պաշտպանունակությունը՝ դիմագրավելու ադրբեջանական ագրեսիաներին։ Այդ հայտարարությունները տուն չեն վերադարձնի Բաքվում պահվող անմեղ հայ պատանդներին և չեն կանխի նրանց դեմ իրականացվող նվաստացուցիչ դատավարական շոուները։ Ինչո՞ւ եմ ես այդքան թերհավատ։ Որովհետև ադրբեջանական զինված ուժերը յուրաքանչյուր օր կրակում են Հայաստանի սահմանին։ Որովհետև յուրաքանչյուր օր Ադրբեջանից մենք լսում ենք ագրեսիվ հռետորաբանության նոր չափաբաժին։ Որովհետև իմ հայրենակիցները հենց այս պահին տառապում են Բաքվի բանտերում։
Բայց սա ամենը չէ։ Ադրբեջանը պահանջում է, որպեսզի մենք փոխենք մեր Սահմանադրությունը, լուծարենք միջազգայնորեն ճանաչված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային ձևաչափը, և Աստված գիտի՝ էլ ինչեր. ամեն օր նոր անհեթեթ պահանջներ առաջ քաշվում։ Ի լրումն, օրեր առաջ Ալիևը հայտարարել է, որ իրենք չեն պատրաստվում ճանաչել ՄԻԵԴ-ի վճիռները։ Ավելի վաղ այս տարի Ադրբեջանի իշխանությունները տեղեկացրել էին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին իրենց երկրում վերջինիս գրասենյակը փակելու որոշման մասին։ Հիշեցնում եմ, որ Կարմիր խաչը միակ միջազգային կազմակերպությունն էր, որին թույլատրված էր այցելել Բաքվի բանտերում պահվող հայ պատանդներին։ Այսպիսով՝ նրանք մնում են դեմառդեմ բռնապետի քմահաճույքներին։
Ուստի, միջազգային հանրությունը, աշխարհն ունի երկու տարբերակ՝ կա'մ կարգի հրավիրել Իլհամ Ալիևին, կա'մ խոնարհվել նոր հեգեմոնի առաջ։ Ես հրաժարվում եմ խոնարհվել բռնապետի առաջ։ Հայաստանը հրաժարվում խոնարհվել։
Ներեցեք իմ տոնայնության համար, բայց իմ ժողովրդին ներկայացնելն իմ պարտականությունն է. ես դրա համար եմ ընտրվել։ Եվ ահա, թե ինչ է ցանկանում իմ ժողովուրդը՝ արդար և հարատև խաղաղություն։ Ոչ թե միջազգային լրատվամիջոցներում վերնագրեր, ոչ թե միակողմանի զիջումներ, ոչ թե պարտադրված խաղաղություն, այլ արժանապատիվ ու ներդաշնակ ապրելու հնարավորություն։
Եվ եթե դուք հարցնեք, թե մենք ինչպես հասանք այս իրավիճակին, թե որոնք են Հարավային Կովկասում ներկա իրադրության պատճառները, թերևս դուք պետք է նայեք ավելի լայն դիտանկյունից։ Հարցի արմատները շատ ավելի խորն են, քան կարող եք պատկերացնել։ Ես համոզված եմ, որ եթե աշխարհը պատասխանատվության ենթարկեր Թուրքիային 110 տարի առաջ իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության համար, ապա Ադրբեջանը երկու անգամ կմտածեր նախքան 2023 թվականին էթնիկ զտումներն իրականացնելը։

Армения отказывается склоняться: послание международному сообществу — выступление Айка Мамиджаняна в ПАСЕ (видео)
Уважаемый председатель,
Более 50 государств и 10 международных организаций приветствовали завершение переговоров между Арменией и Азербайджаном по так называемому «мирному договору». Я называю его «так называемым», потому что предполагаемые «смелые уступки» со стороны армянского переговорщика выходят далеко за рамки доброй воли и напоминают предательство.
Но мы, армянский народ, сами решим свою проблему. Я хочу говорить о международном сообществе.
Этими заявлениями будет очень трудно защитить наших граждан от пуль и снарядов, выпущенных из Азербайджана. К сожалению, эти приветственные слова не усилят обороноспособность наших солдат перед лицом азербайджанской агрессии. Эти заявления не вернут домой невинных армянских заложников, удерживаемых в Баку, и не предотвратят унизительные судебные шоу в отношении них.
Почему я так скептически настроен? Потому что азербайджанские вооружённые силы каждый день обстреливают границы Армении. Потому что каждый день из Азербайджана мы слышим новые порции агрессивной риторики. Потому что мои соотечественники прямо сейчас страдают в бакинских тюрьмах.
Но это ещё не всё. Азербайджан требует, чтобы мы изменили нашу Конституцию, ликвидировали международно признанный переговорный формат Минской группы ОБСЕ, и, Богу известно, что ещё. Каждый день выдвигаются новые абсурдные требования. Вдобавок, несколько дней назад Ильхам Алиев заявил, что они не собираются признавать решения Европейского суда по правам человека.
Ранее в этом году азербайджанские власти уведомили Международный комитет Красного Креста о решении закрыть его офис в Азербайджане. Напоминаю, что Красный Крест был единственной международной организацией, которой было позволено посещать армянских заложников в бакинских тюрьмах. Таким образом, они остаются один на один с прихотями диктатора.
Поэтому у международного сообщества, у мира, есть два варианта: либо призвать Ильхама Алиева к порядку, либо склониться перед новым гегемоном.
Я отказываюсь склоняться перед диктатором. Армения отказывается склоняться.
Прошу прощения за тон, но моя обязанность — представлять свой народ. Именно для этого меня избрали.
А вот чего желает мой народ: справедливого и прочного мира. Не заголовков в международной прессе, не односторонних уступок, не навязанного мира, а возможности жить достойно и в гармонии.
И если вы спросите, как мы оказались в этой ситуации, каковы причины нынешнего положения в Южном Кавказе, вам стоит посмотреть шире. Корни проблемы гораздо глубже, чем вы можете себе представить.
Я убеждён, что если бы мир привлёк Турцию к ответственности за Геноцид армян, совершённый 110 лет назад, Азербайджан дважды подумал бы, прежде чем провести этнические чистки в 2023 году.