• Պետական պարտքը նոր ռեկորդներ կսահմանի,
2025 թվականի համար կառավարությունն ավելի ցածր տնտեսական աճ է կանխատեսում, քան 1-2 ամիս առաջ։ Այս շաբաթ խորհրդարան ներկայացված բյուջեի նոր նախագծում կառավարությունը կանխատեսում է, որ տնտեսական աճը լինելու է 5,1 տոկոս։ Նախկին կանխատեսումը 5,6 տոկոս էր։
2025-ի վերջերին միայն կառավարության պարտքը կհասնի 5 տրիլիոն 914 միլիարդ դրամի։ Բայց առայժմ, հոկտեմբերի վերջի տվյալներով պետական պարտքը մոտ 4 տրիլիոն 900 միլիարդի դրամի մոտ է կամ 12 միլիարդ 630 միլիոն դոլար։
ՏՏ ոլորտին արտոնություններ տվող նախագիծը փոփոխվել է, բայց արտոնության ընդհանուր բյուջեն պահպանվում է՝ մոտ 30 միլիարդ դրամ։ Խորհրդարանը վերջնական ընդունել է նախագիծը։
Սրան հակառակ, հարկերը բարձրացվելու են առնվազն հաշվապահական, ֆինանսական և իրավաբանական խորհրդատվության ծառայությունների համար։ Ազգային ժողովը ընդունել է օրենքի նախնական տարբերակը, որում հիշատակվում էին նաև այլ մասնագետներ, օրինակ՝ շինարարները։
Մյուս լուրերը դիտեք տեսանյութում։
Բացատրական թեմայի մասին
Հետազոտողները խնդիրներ են տեսնում ՏՏ ոլորտում․ աշխատավարձերը մոտեցել են միջազգային մակարդակին, ու ոլորտի աճը դանդաղել է։ Տնտեսագետ, «Ամբերդ» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Նարեկ Կարապետյանը ներկայացնում է, թե ինչ քայլեր են պետք ոլորտը ուշքի բերելու համար։
Վերլուծությունը դիտեք տեսանյութում։
Երևանի տրանսպորտի թեմայի մասին
Այս շաբաթվա երեքշաբթին բարի չէր երևանցիների համար։ Առավոտյան ավտոբուսների վարորդները գործադուլ էին սկսել և պահանջում էին բարելավել իրենց աշխատանքային պայմանները և բարձրացնել աշխատավարձերը։ Ավելի կոնկրետ պահանջներից էր նաև վերջին կանգառների տարածքներում սանհանգույցների առկայությունը։
Իրավիճակն ավարտվեց 32 վարորդների ազատումներով, իսկ փոխքաղաքապետը վստահեցրեց, որ դիմել են դատախազություն, քանի որ հնարավոր է՝ քրեական հոդված լինի։

Государственный долг достигнет новых высот: Забастовка транспортников Еревана и повышение цен (видео)
Поддержи А1+!Государственный долг достигнет новых высот. Забастовка транспортников Еревана и повышение цен
В выпуске «Темы» на этой неделе мы представили:
Государственный долг установит новые рекорды,
Утверждены новые льготы ИТ-сектора,
Забастовка транспортников Еревана и повышение цен
Об экономическом росте и долге
В 2025 году правительство прогнозирует более низкий экономический рост, чем 1-2 месяца назад. В новом проекте бюджета, представленном парламенту на этой неделе, правительство прогнозирует, что экономический рост составит 5,1 процента. Предыдущий прогноз составлял 5,6 процента.
К концу 2025 года только долг правительства достигнет 5 трлн 914 млрд драмов. Но на данный момент, по данным на конец октября, госдолг приближается к 4 триллионам 900 миллиардам драмов или 12 миллиардам 630 миллионам долларов.
Подробности смотрите в видеоматериале.
О новостях
Проект по предоставлению льгот ИТ-сектору изменён, но общий бюджет льготы остался - около 30 миллиардов драмов. Парламент в конечном итоге принял проект.
Вопреки этому, налоги будут повышены как минимум на бухгалтерские, финансовые и юридические консультационные услуги. Национальное собрание приняло предварительную редакцию закона, в которой упоминались и другие специалисты, например, строители.
Остальные новости смотрите в видеоматериале.
Пояснения по теме
Исследователи видят проблемы в ИТ-секторе. заработная плата приблизилась к международному уровню, а рост сектора замедлился. Экономист, эксперт аналитического центра "Амберд" Нарек Карапетян представляет, какие шаги необходимы, чтобы привести отрасль в чувство.
Анализ смотрите в видеоматериале.
О теме транспорта в Ереване
Вторник этой недели выдался недобрым для ереванцев. Утром водители автобусов объявили забастовку и потребовали улучшить условия труда и повысить зарплату. Одним из наиболее конкретных требований было наличие туалетов в местах конечных остановок.
Ситуация закончилась увольнением 32 водителей, а заместитель мэра заверил, что они обратились в прокуратуру, так как может быть уголовная статья.
Тема А1+ вернется в эфир на следующей неделе, чтобы представить экономические и социальные события. Напишите нам, если хотите увидеть ту или иную Тему денег в нашем эфире.