Քննարկվել է 2024-2026 թթ. Ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարական ծրագրի նախագիծը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է 2024-2026 թվականների Ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարական ծրագրի և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի նախագիծը:
Նախ անդրադարձ է կատարվել նախորդ ռազմավարության արդյունքներին, որոնց թվում են՝ Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը, Պարեկային ծառայության ներդնումը, օպերատիվ կառավարման կենտրոնի ստեղծումը, պարեկային ծառայության կադրերի պատրաստման ուղղությամբ իրականացված ծրագրերը և այլն: Զեկուցվել է, որ ռազմավարական ծրագրից բխող գործողությունների ծրագրով նախատեսվում է բարելավել ՆԳՆ կողմից մատուցվող հանրային ծառայությունների որակը, ոստիկանության կառավարման սխեման բերել ավարտական տեսքի, ներդնել մարդկային ռեսուրսների կառավարման ինստիտուցիոնալ նոր մոտեցում, իրականացնել ոստիկանության արտաքին նկարագրի, ենթակառուցվածքների, տեխնիկական հագեցվածության լավարկում և այլն: Միաժամանակ, վերը նշված ժամանակահատվածում նախատեսվում է գործարկել Քրեական ոստիկանությունը, Համայնքային ոստիկանությունը, Ոստիկանության գվարդիան նոր կառուցվածքով և ֆունկցիոնալով, ձևավորել հանրապետական մեկ միասնական օպերատիվ կառավարման կենտրոն։
Հետևողական քայլեր են իրականացվելու կրթական միջավայրի բարելավման, ոստիկանության կադրային պատրաստման, մասնագիտական զարգացման, Պարեկային ծառայության զարգացման, ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների երաշխավորման, վատ վերաբերմունքի կանխարգելման և այլ ուղղություններով:
Միաժամանակ, նշվել է, որ վերջին շրջանում անկախ կազմակերպությունների կողմից իրականացվել են սոցհարցումներ՝ պարզելու Ոստիկանության նկատմամբ հանրային վստահության մակարդակը: Մասնավորապես, ԵԱՀԿ կողմից 2024թ․ անցկացված
հարցման արդյունքներով Ոստիկանության նկատմամբ հանրային վստահության մակարդակը կազմել է 72%, IRI-ի կողմից 2023-ին անցկացված հարցումներով՝ 58%, իսկ 2024թ․-ին՝ 62%:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների արդյունավետ իրականացումը՝ ընդգծելով հանրային վստահության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ հետևողական ու շարունակական քայլերի անհրաժեշտությունը:

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Стратегической программы реформы в сфере полиции на 2024-2026 годы и вытекающего из нее плана действий.
Сначала были затронуты результаты предыдущей стратегии, в том числе: создание МВД, внедрение Патрульной службы, создание центра оперативного управления, программы по подготовке сотрудников Патрульной службы и т.д. Было доложено, что планом вытекающих из стратегии действий предусматривается повышение качества предоставляемых МВД общественных услуг, доработка схемы управления полицией, внедрение нового институционального подхода к управлению человеческими ресурсами, улучшение внешней характеристики, инфраструктуры, технического оснащения полиции и т.д. Вместе с тем в указанный период планируется запустить Криминальную полицию, Общинную полицию, Полицейскую гвардию с новой структурой и функционалом, сформировать единый республиканский центр оперативного управления.
Будут предприняты последовательные шаги по улучшению образовательной среды, подготовке кадров полиции, повышению квалификации, развитию Патрульной службы, обеспечению прав лишенных свободы лиц, предотвращению плохого обращения и по другим направлениям.
Было отмечено, что независимые организации провели опросы населения с целью определения уровня доверия населения к полиции. В частности, по результатам опроса, проведенного ОБСЕ в 2024 году, уровень доверия населения к полиции составил 72%, а по результатам опроса, проведенного IRI, в 2023 году этот показатель составил 58%, в 2024 году - 62%.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность эффективной реализации реформ в сфере полиции, подчеркнув необходимость последовательных и непрерывных шагов по повышению уровня общественного доверия.