Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀՀ շրջակա միջավայրի և արտաքին գործերի նախարարների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿոլումբիայի Կալի քաղաքում անցկացվող Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 16-րդ համաժողովի (COP16) եզրափակիչ լիագումար նիստի քվեարկության արդյունքներով քվեարկության մասնակից երկրների ձայների մեծամասնությամբ որոշում է կայացվել 2026 թվականին կայանալիք ամենամյա համաժողովն (COP17) անցկացնել Հայաստանի Հանրապետությունում:
Այս կապակցությամբ աշխատանքային այցով Կոլումբիայում գտնվող Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ:
Նախագահը շնորհավորել և շնորհակալություն է հայտնել նախարարներին բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու որոշման կայացման գործում երկու նախարարությունների թիմերի ցուցաբերած համակցված և արդյունավետ աշխատանքի համար:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նաև հաջողություններ է մաղթել հանձնառու գերատեսչություններին 2026 թվականին Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու գործում:

Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян поблагодарил команды Министерств иностранных дел и окружающей среды за эффективную работу, благодаря которой было принято решение о проведении COP 17 в Армении.
Слова поздравления и благодарности президент передал в ходе телефонных разговоров с руководителями соответствующих ведомств - с Араратом Мирзояном и с Акопом Симидяном.
“По результатам голосования заключительного пленарного заседания 16-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии COP16, состоявшейся в Кали, Колумбия, большинством голосов стран-участниц было принято решение о проведении конференции COP 17 в 2026 году в  Республике Армения.
Президент поздравил и поблагодарил министров за совместную и эффективную работу команд двух министерств, в результате которой странами участницами конвенции было принятию решение о проведении международной конференции такого высокого уровня в Армении”, - говорится в сообщении.
Ваагн Хачатурян также пожелал заинтересованным ведомствам успехов в организации и проведении в 2026 году 17-й конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии на самом высоком уровне.