ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կառավարման և ռեսուրսների հարցերով տեղակալի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունիսի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կառավարման և ռեսուրսների հարցերով տեղակալ Ռիչարդ Վերմայի հետ, ով Հայաստան է ժամանել ԱՄՆ քաղաքապետերի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների պատվիրակության առաջին պաշտոնական այցի շրջանակներում:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ գործընկերության օրակարգի ընդլայնման հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներ:
Անդրադառնալով հունիսի 12-ին Երևանում կայացած ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստին՝ նախարար Միրզոյանը նշել է. «Տեղյակ եք՝ մենք անցկացրեցինք Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական երկխոսության 2-րդ ամփոփիչ նիստը, և այս անգամ մենք ոչ միայն ընդգծեցինք մեր համագործակցությունը նոր ուղղություններով հարստացնելու ձգտումը, այլև որոշում կայացրեցինք աշխատել նոր հանգրվանի ուղղությամբ՝ երկկողմ հարաբերությունները բարձրացնելով նոր մակարդակի՝ ռազմավարական գործընկերության: Այսպիսով, մենք շարժվում ենք ճիշտ ճանապարհով, ունենք շոշափելի արդյունքներ, կքննարկենք ավելին:»
Ի պատասխան՝ Ռիչարդ Վերման նշել է. «Ռազմավարական գործընկերությունը մեծապես կարևոր է Միացյալ Նահանգների համար, և այստեղի քննարկումների արդյունքում մենք ցանկանում ենք ունենալ հստակ ճանապարհային քարտեզ առ այն, թե ինչպես կարող ենք առաջընթաց գրանցել առանցքային՝ խաղաղության և բարգավաճման, տնտեսության, առևտրի, մարդկանց միջև շփումների ոլորտներում, և շարունակել մեր համագործակցությունը դեպի նոր մակարդակ»։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան ապակենտրոնացված համագործակցության հարցեր՝ կարևորելով Հայաստանի մարզերի ու քաղաքների և ԱՄՆ նահանգների ու քաղաքների միջև ձևավորված համագործակցության հաստատումն ու ընդլայնման հնարավորությունները:
Արարատ Միրզոյանը և Ռիչարդ Վերման հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացումը դիտարկել են նաև ՀՀ դիմակայության ամրապնդման համատեքսում: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ բարեփոխումների հաջող ընթացքին և այդ ուղղությամբ ԱՄՆ արժեքավոր աջակցությանը:
Տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի համատեքստում նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ ջանքերը: Անդրադարձ է կատարվել նաև տնտեսական ու տրանսպորտային փոխկապակցվածության հարցերի և ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման պարագայում ընձեռնվող հնարավորություններին:

Встреча главы МИД РА с заместителем государственного секретаря США по управлению и ресурсам (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 17 июня встретился с заместителем государственного секретаря США по вопросам управления и ресурсов Ричардом Вермой, прибывшим в Армению в рамках первого официального визита делегации мэров США и представителей органов местного самоуправления.
Собеседники обсудили вопросы расширения повестки двустороннего партнерства Армения-США, а также региональные развития.
Коснувшись состоявшегося 12 июня в Ереване итогового заседания стратегического диалога Армения-США, министр Мирзоян отметил: “Как вы знаете, мы провели 2-е заключительное заседание стратегического диалога между Арменией и США, и на этот раз мы не только подчеркнули стремление обогатить наше сотрудничество по новым направлениям, но и приняли решение работать над новой вехой: вывести двусторонние отношения на новый уровень стратегического партнерства. Значит, мы движемся в правильном направлении, у нас есть ощутимые результаты”.
В ответ Ричард Верма отметил: “Стратегическое партнерство очень важно для Соединенных Штатов, и в результате состоявшихся здесь обсуждений мы хотим иметь четкую дорожную карту того, как мы можем добиться прогресса в ключевых областях: мира и процветания, экономики, торговли, контактов между людьми, а также поднять наше сотрудничество на новый уровень”.
Собеседники обсудили вопросы армяно-американского децентрализованного сотрудничества, подчеркнув важность налаживания и расширения сотрудничества между областями и городами Армении и штатами и городами США.
Арарат Мирзоян и Ричард Верма рассмотрели также развитие армяно-американских отношений в контексте усиления стойкости Армении. Был затронут успешный курс реформ, направленных на укрепление демократии и верховенства закона в Армении, а также подчеркнута ценная поддержка США в этом направлении.
В контексте вопросов региональной безопасности министр Мирзоян представил собеседнику усилия по нормализации отношений с Азербайджаном, включая подписание мирного договора. Были затронуты вопросы экономических и транспортных коммуникаций, а также возможности, которые может открыть реализация разработанного правительством Армении проекта “Перекресток мира”.