Ադրբեջանական իշխանական հեռուստաալիքը հերթական հաղորդումը նվիրել է Հայաստանի Աշտարակ քաղաքին․ Թաթոյան հիմնադրամ
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Թաթոյան» հիմնադրամի էջում կարդում ենք․
«Հայաստանում նոր Սահմանադրություն ընդունելու և օրենսդրությունը փոխելու օրակարգն Ադրբեջանի իշխանությանն անհրաժեշտ է արցախահայության բռնի տեղահանումից ու Հայաստանի տարածքների զավթումից, իր մյուս հանցանքերից ուշադրություն շեղելու ու դրանք լեգիտիմացնելու համար։ Այս շղարշի ներքո նա խորացնում է Հայաստանի նկատմամբ թշնամանքի ծրագիրը, ստեղծում է ագրեսիայի արհեստական հիմքեր։Ադրբեջանական իշխանական հեռուստաալիքը հերթական հաղորդումը նվիրել է Հայաստանի Աշտարակ քաղաքին, որն այն իբր, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջան»-ն է և օղուզ-թյուրքական ցեղերի հայրենիքն է անհիշերի ժամանակներից։ Ընդ որում, Աշտարակի հետ միասին յուրացվում են նաև այդ տարածքում գտնվող Հայոց վանական համալիրներն ու եկեղեցիները՝ նշելով, թե իբր դրանք 5-րդ դարի թյուրք-ալբանական հուշարձաններ են։
Իբր հայերն այստեղ բնակեցվել են 1828 թվականից Ռուսական կայսրության կողմից՝ ռուս-թուրքական պատերազմից հետո։
Իրականում, այս ծրագիրը հատուկ մշակված պետական քաղաքականություն է։ Այն ոչ միայն չի նվազել, այլ նաև ինտենստիվ առաջ է տարվում։ Սա արվում է թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քարոզչությամբ։
Անհրաժեշտ է բացահայտել ադրբեջանական կեղծ տվյալները և ցույց տալ, որ Ադրբեջանի իշխանությունը խաղաղության մտադրություն չունի։ Որևէ պարագայում չի կարելի թույլ տալ, որ նրանք թելադրեն իրենց օրակարգն ու լեգիտիմացնեն իրենց հանցանքները և զուգահեռ նախապատրաստվեն նոր հանցանքների»։

Очередную передачу азербайджанский властный телеканал посвятил городу Аштарак Армении: Фонд Татоян
Поддержи А1+!Повестка принятия новой Конституции и изменения законодательства в Армении необходима властям Азербайджана для того, чтобы отвлечь внимание от других своих преступлений и легитимизировать их, начиная от насильственного перемещения арцахских армян и оккупации территорий Армении. Под прикрытием этого они углубляют политику враждебности по отношению к Армении, создают искусственные основания для агрессии.
Очередную передачу азербайджанский властный телеканал посвятил городу Аштарак Армении, который якобы является так называемым «Западным Азербайджаном» и с незапамятных времен является родиной огузо-тюркских племен. Более того, наряду с Аштараком присваивают расположенные в этом районе древние армянские монастырские комплексы и церкви, утверждая, что они являются тюрко-албанскими памятниками 5-го века.
Согласно этой ложной теории, армяне были заселены сюда Российской империей в 1828 году, после русско-турецкой войны.
Эта программа является частью специально разработанной азербайджанской государственной политики. Оно не только не снижается, но и интенсивно развивается. Это делается как внутренней, так и внешней пропагандой.
Необходимо выявить эти ложные данные и показать, что правительство Азербайджана не имеет реального намерения мира. Ни при каких обстоятельствах им нельзя позволять диктовать свою повестку, легитимизировать свои преступления и одновременно готовиться к новым преступлениям.