Լիբանանում ՄԱԿ խաղաղապահ ուժերի հրամանատարությունն անհանգստացած է երկրի հարավում խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհերի թվի աճով
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր խաղաղապահ ուժերի հրամանատարությունն անհանգստացած է հակամարտող կողմերի փոխադարձ հարվածների հետևանքով խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի թվի աճով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Թելեգրամ ալիքում հայտնել է Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր խաղաղապահ ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ Անդրեա Տենենտին։
«Սահմանամերձ շրջաններում ռազմական իրավիճակի վերահսկողությունից դուրս գալու վտանգավոր միտում կա», - ասել է նա՝ հավելելով, որ «Կապույտ սաղավարտներ»-ը կոչ են անում բոլոր կողմերին անհապաղ դադարեցնել կրակը և գործողությունները, որոնք վտանգում են խաղաղ բնակչության անվտանգությունը:
Տենենտին ափսոսանք է հայտնել նոյեմբերի 5-ին իսրայելական հրետակոծության ժամանակ լիբանանյան չորս հոգանոց ընտանիքի մահվան կապակցությամբ:
Նա հիշեցրել է, որ քաղաքացիների վրա հարձակումները միջազգային իրավունքի խախտում են և կարող են լինել ռազմական հանցագործություններ:
Լիբանանյան Կարմիր Խաչի ընկերության տվյալներով՝ նոյեմբերի 2-ին երկրի հարավում զոհվել է հինգ խաղաղ բնակիչ, երեքը՝ վիրավորվել։
«Հեզբոլլահի» և իսրայելական բանակի միջև վերջին հակամարտությունը տեղի է ունեցել 2006 թվականի ամռանը հարավային Լիբանանում: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1701 բանաձևը սահմանին հրադադար է սահմանել, որն այժմ վերահսկում են 36 պետությունների 12 հազար խաղաղապահներ։

Командование Временных сил ООН в Ливане обеспокоено ростом числа погибших среди мирных граждан
Командование Временных сил ООН в Ливане (ВСООНЛ) обеспокоено ростом числа погибших среди мирных граждан в результате обмена ударами между участниками конфликта. Как передает  ТАСС, об этом сообщил в Telegram-канале официальный представитель ВСООНЛ Андреа Тененти.
"Имеется опасная тенденция к выходу военной ситуации в пограничных районах из-под контроля, - сказал он. - Командование "голубых касок" призывает все стороны немедленно прекратить огонь и остановить действия, которые ставят под угрозу безопасность гражданских лиц".
Тененти выразил сожаление по поводу гибели 5 ноября ливанской семьи из четырех человек при израильском обстреле. Он напомнил, что "нападения на мирных жителей представляют собой нарушение международного права и могут быть приравнены к военным преступлениям".
По данным телеканала Al Jadeed, израильские войска обстреляли вечером 5 ноября шоссе Айтрун - Айната на юге Ливана, один из снарядов попал в автомобиль с мирными жителями, погибли четверо членов одной семьи, в том числе трое детей.
По данным Ливанского общества Красного Креста, 2 ноября на юге страны погибло пять мирных граждан и трое получили ранения.
Последний конфликт между шиитской милицией "Хезболлах" и израильской армией произошел летом 2006 года в Южном Ливане. Резолюция 1701 Совета Безопасности ООН установила режим прекращения огня на границе, за которым следят сейчас 12 тыс. миротворцев из 36 государств.