ԵՄ արտգործնախարարները կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի բացման կարևորությունը և հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը ներառված է օգոստոսի 31-ին Իսպանիայում անցկացվող ԵՄ արտգործնախարարների հանդիպման օրակարգում։ Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ТАСС-ի հրապարակումը։
«Ես և իմ ֆրանսիացի գործընկերը (խմբ․՝ Կատրին Կոլոննան) օրակարգում նաև ներառել ենք իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Այնտեղ մարդկանց վիճակն աղետալի է», - ասել է Բերբոքը Տոլեդո քաղաքում ԵՄ արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը ժամանելիս:
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը հիշեցրել է նաև Արցախում էլեկտրամատակարարման խափանումների մասին՝ շեշտելով մարդկանց բնականոն կյանքի համար Լաչինի միջանցքը բացելու անհրաժեշտությունը։
«Եվ այդ իսկ պատճառով մենք վճռական կոչով դիմում ենք Ադրբեջանին և Ռուսաստանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն, ի վերջո, պետք է ստանա այն, ինչ հարկավոր է կյանքի համար: Լաչինի միջանցքը պետք է ազատ լինի մարդասիրական օգնության համար», - ընդգծել է Անալենա Բերբոքը։
Բերբոքը նաև նշել է, որ արդեն մի քանի օր է, ինչ կարծիքների փոխանակում է տեղի ունենում ամերիկացի գործընկերների հետ՝ երաշխավորելու, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը վերջապես ստանա մարդասիրական օգնություն

Министры иностранных дел ЕС обсудят ситуацию в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Германии Аналена Бербок подчеркнула важность открытия Лачинского коридора и сообщила, что ситуация в Нагорном Карабахе включена в повестку дня встречи министров иностранных дел ЕС, которая пройдет в Испании 31 августа. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на издание ТАСС.
«Мы с моей французской коллегой (ред.: Катрин Колонна) также включили в повестку дня ситуацию в Нагорном Карабахе. Положение людей там катастрофическое», - заявила Бербок по прибытии на неформальную встречу министров иностранных дел ЕС в Толедо.
Министр иностранных дел Германии также напомнила о перебоях с электроснабжением в Арцахе, подчеркнув необходимость открытия Лачинского коридора для нормальной жизни людей.
«И именно поэтому мы обращаемся с решительным призывом к Азербайджану и России: народ Нагорного Карабаха должен, наконец, получить то, что ему нужно для жизни. Коридор Лачина должен быть свободен для гуманитарной помощи», - подчеркнула Аналена Бурбок.
Бербок также отметила, что уже несколько дней идет обмен мнениями с американскими партнерами для того, чтобы народ Нагорного Карабаха наконец получил гуманитарную помощь.