ԱՄՆ պետքարտուղարությունում կարծում են, որ հայ-ադրբեջանական համաձայնագիրը մոտ է՝ անկախ այս հարցում ՌԴ-ի դիրքորոշումից
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը կարծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը շատ մոտ է՝ անկախ նրանից, թե ինչ մեկնաբանություններ են այդ առնչությամբ անում այլ երկրները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Միլլերն այսպես է մեկնաբանել Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնյայի՝ օրերս արած մեկնաբանություններն այն մասին, որ երկու երկրների միջև հապճեպ պատրաստված խաղաղության պայմանագիրը տարածաշրջանին կայուն խաղաղություն չի բերի և նույնիսկ կարող է նոր հակամարտությունների հիմքեր ստեղծել։
«Ես չեմ ցանկանում խոսել Ռուսաստանի մասին, երբ խոսքը վերաբերում է Հայաստանին և Ադրեջանին։ Ես ցանկանում եմ խոսել այն երկու երկրների մասին, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են, որոնք այս վեճի անմիջական կողմերն են։ Մենք ուղիղ շփում ենք ունեցել այդ երկրների հետ, անցյալ շաբաթ հատուկ բանագնաց (խմբ.՝ Լուիս) Բոնոն այցելեց տարածաշրջան և ուղիղ շփում ունեցավ նրանց հետ։ Մենք կարծում ենք, որ անկախ այս հարցի կողմ չհանդիսացող այլ երկրների հնչեցրած մեկնաբանություններից, համաձայնագիրը շարունակում է մոտ լինել, և մենք կշարունակենք աշխատել նրանց հետ՝ դրան հասնելու ուղղությամբ», - ասել է Միլլերը ճեպազրույցում։
Պետքարտուղարության խոսնակը նաև վստահություն է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն հավատում է, որ Թուրքիան կարող է այս հարցում արդյունավետ դեր խաղալ։

В Госдепе США считают, что армяно-азербайджанское соглашение близко, вне зависимости от позиции РФ по этому вопросу
Мэтью Миллер, официальный представитель Госдепартамента США, считает, что мир между Арменией и Азербайджаном очень близок, вне зависимости от того, как комментируют это другие страны.
Как передает «Арменпресс», именно так выразился Миллер по поводу сделанного недавно заявления представителя МИД России, что наспех подготовленное мирное соглашение между двумя странами не принесет прочного мира в регион и даже может создать почву для новых конфликтов.
«Я не хочу говорить о России, когда речь идет об Армении и Азербайджане. Я хочу говорить о двух странах, которые непосредственно вовлечены, которые являются непосредственными сторонами этого конфликта. У нас был прямой контакт с этими странами, на прошлой неделе специальный посланник посетил регион и имел с ними прямой контакт. Мы считаем, что вне зависимости от комментариев других стран, не являющихся сторонами этого вопроса, соглашение остается близким, и мы продолжим работу с ними для его достижения», - заявил Миллер на брифинге.
Он также выразил уверенность, что США считают, что Турция может сыграть эффективную роль в этом вопросе.