ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագները վաղը կմեկնեն Կոռնիձոր (տեսանյութ)
Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները հուլիսի 28-ին կայցելեն Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված ու Կոռնիձորում կանգնած հումանիտար բեռնատարների հատված:
«Արմենպրես»-ի թղթակից հաղորդմամբ՝ Կոռնիձորում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Վարդան Սարգսյանը:
«Արդեն 1 օրից ավելի հումանիտար բեռները գտնվում են Կոռնիձորի հատվածում: Եվ որևէ տեղաշարժ չկա»,-ասաց Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ այս առումով արդեն իսկ կա միջազգային արձագանք տարբեր կողմերից, մասնավորապես, Լիտվայից, ԵՄ-ից, Ֆրանսիայից, Դանիայից:
«Չնայած պնդումներին, որ Լաչինի միջանցքը բաց է, և բեռների ու բժշկական օգնության կարիք ունեցող անձանց տեղաշարժի համար որևէ խոչընդոտ չկա՝ ի ցույց աշխարհի փաստը մնում է այն, որ բեռնատարները կանգնած են, և հումանիտար ճգնաժամի մեջ հայտնված ԼՂ բնակչությանը որևէ կերպ չի կարողանում հասնել շարասյան մեջ գտնվող հումանիտար բեռը»,- ասաց Սարգսյանը:
Այս առումով իրավիճակը չի փոխվել, նոր զարգացում չկա, դեռևս սպասում են պատասխանի՝ բեռների տեղափոխման գործընթացը կազմակերպելու նպատակով:
«Վաղը նախատեսվում է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների այցելություն հումանիտար շարասյան՝ Կոռնիձորի հատված»,- հայտնեց Սարգսյանը:
Նա ընդգծեց կրկին՝ առաջնային նպատակն ի սկզբանե եղել ու մնում է ԼՂ ժողովրդին հումանիտար օգնությունը հասցնելը: Եվ այս նպատակին են ուղղված հայկական կողմի բոլոր ջանքերը:
«Կապն ըստ սահմանված կարգի հաստատվել է ռուս խաղաղապահների հետ, համապատասխան խողովակներով նաև Ադրբեջանի հետ, ուղեբեռի հետ կապված ամբողջ տեղեկատվությունը փոխանցվել է, որ հնարավոր մանիպուլյացիաների չենթարկվի»,- ասաց Սարգսյանը:

На завтра запланирован визит в Корнидзор представителей аккредитованного в РА дипломатического корпуса и международных организаций (видео)
Поддержи А1+!Представители аккредитованного в Армении дипломатического корпуса и международных структур 28 июля посетят участок Корнидзора, где стоят машины с гуманитарным грузом, направляемым из Армении в Нагорный Карабах.
Об этом в беседе с журналистами в Корнидзоре сказал представитель Рабочей группы по управлению гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе Вардан Саркисян.
"Гумпомощь находится на участке Корнидзора уже более суток. А никаких подвижек нет", - сказал Саркисян.
По его словам, в связи с этим уже есть международная реакция с разных сторон, в частности, из Литвы, ЕС, Франции, Дании.
“Несмотря на заявления о том, что Лачинский коридор открыт и нет никаких препятствий для движения товаров и людей, нуждающихся в медицинской помощи, факт остается фактом, и это видит весь мир: грузовики стоят на месте, и колонна с гуманитарным грузом никак не может добраться до населения Нагорного Карабаха, находящегося в гуманитарном кризисе", - сказал Саркисян.
В этом плане ситуация не изменилась, новых развитий нет, все еще ждут ответа, чтобы организовать процесс грузоперевозки.
Он еще раз подчеркнул, что основной целью с самого начала была и остается доставка гуманитарной помощи населению Нагорного Карабаха. И все усилия армянской стороны направлены на эту цель.
"С российскими миротворцами была установлена связь в установленном порядке, а с Азербайджаном по соответствующим каналам была передана вся информация, касающаяся состава груза, чтобы не было всевозможных манипуляций", - сказал Саркисян.