Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը ՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ.
«Ֆրանսիան իր ափսոսանքն է հայտնում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի համառ արգելափակման առիթով, որը հակասում է հրադադարի համաձայնությամբ ստանձնած պարտավորություններին և վնասում է բանակցային գործընթացին։
Ֆրանսիան իր ամբողջական աջակցությունն է հայտնում Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչի հուլիսի 26-ի հայտարարությանը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վրա ազդող հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ։
Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես, կիրառել Միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման մեջ նշված միջանկյալ միջոցները, որոնք պարտադիր են։ Ֆրանսիան կոչ է անում վերականգնել բեռների, մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով և բնակչությանը գազով ու էլեկտրաէներգիայի շարունակական մատակարարումը»,- նշված է հայտարարությունում:

Заявление Министерства Европы и иностранных дел Франции по поводу блокирования Лачинского коридора
Поддержи А1+!Франция призывает Азербайджан соблюдать свои международные обязательства, в частности осуществить временные меры, указанные Международным Судом в его постановлении от 22 февраля, которые являются обязательными. Об этом говорится в заявлении МИД Франции, которое приводим ниже:
“Франция выражает сожаление в связи с продолжительным блокированием Азербайджаном Лачинского коридора, что противоречит обязательствам, взятым в соответствии с соглашениями о прекращении огня, и наносит ущерб переговорному процессу. Франция полностью поддерживает заявление Высокого представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности от 26 июля относительно гуманитарной ситуации, затрагивающей население Нагорного Карабаха.
Франция призывает Азербайджан соблюдать свои международные обязательства, в частности осуществить временные меры, указанные Международным Судом в его постановлении от 22 февраля, которые являются обязательными.
Франция требует восстановления свободного передвижения грузов, людей и товаров по Лачинскому коридору в обоих направлениях, бесперебойного снабжения населения газом и электроэнергией.
Вместе с Европейским союзом Франция по-прежнему полностью привержена содействию прочному и справедливому миру в регионе, о чем заявила министр Европы и иностранных дел во время своего визита в Армению и Азербайджан в конце апреля”.